Vizita.si
Čustvena stiska jih 'žene', da pojedo neomejene količine hrane. Za razliko od bolnikov z bulimijo hrane ne izbruhajo.

Zdrav Lajf

Kompulzivno prenajedanje: ko se ne moreš zaustaviti

Mojca Koprivnikar
05. 02. 2020 12.57
0

Kompulzivno prenajedanje je motnja, za katero je značilno, da bolnik ni požrešen, le zaustaviti se ne more. Za tiste, ki imajo to motnjo, so značilni močni občutki krivde in sramu, pravi sociologinja Dragica Sternad.

Motnja kompulzivnega prenajedanja je znana tudi kot sindrom neobvladljivega prenajedanja in označuje stanje pogostega prenajedanja z velikimi količinami hrane, vendar brez poznejšega praznjenja črevesja, ki je značilno za bulimijo. Po vsakem nekontroliranem basanju s hrano so za žrtve te motnje značilni močni občutki sramu in krivde.

V nasprotju s prepričanjem nekaterih ljudi kompulzivni jedci niso požrešni, temveč se preprosto ne morejo ustaviti. Na zunaj so lahko debeli, normalni, vitki ali celo suhi.

Kompulzivni jedci ne morejo nadzorovati količine hrane, ki jo pojedo, zato je zanje vsaka misel na hrano prava nočna mora. Pred hrano se počutijo povsem nemočne: kadar so potrti, vznemirjeni, jezni ali prestrašeni, pa pojedo še več.

V takšnih trenutkih zbašejo vase vse, kar vidijo, ne glede na to, koliko so v resnici lačni ali koliko je ura.

Prehranjevalne motnje
Prehranjevalne motnjeFOTO: Dreamstime

KAKO PREPOZNAŠ TAKŠNO OSEBO?

- depresivno razpoloženje ter močni občutki krivde in sramu

- nedružabnost

- prekomerna teža, vendar ni nujno

KAKŠNE SO POSLEDICE?

- slaba prekrvavitev

- težko dihanje

- nezdrava koža

- vetrovi

- pogostokrat tudi slab zadah

- visok krvni tlak, visok holesterol

- sladkorna bolezen in ostale srčno-žilne bolezni se pokažejo na dolgi rok

VPLIV DRUŽINE IN OKOLJA

Stanje običajno poslabšajo še različni vplivi iz družine in širšega družbenega okolja (vrstniki in prijatelji). Čeprav so matere ponavadi glavni vir sporočil, ki jih dobimo o hrani in svoji telesni podobi, lahko na nas vplivajo tudi drugi družinski člani.

Mnogi očetje kritizirajo hčere, ko začnejo odraščati, bodisi iz malomarnosti bodisi zavestno. Očetu je zato treba povedati, da te njegove pripombe bolijo in da žrtev potrebuje njegovo sprejemanje in ne kritike.

A kadar sami nismo zadovovoljni s svojim telesom, pogosto besede drugih lahko razumemo napačno, zato je morda na mestu vprašanje, ali je oče resnično mislil to, kar se ti zdi, da je mislil.

Velik vpliv imajo lahko tudi bratje in sestre, ki so lahko zelo zlobni preprosto zato, ker so v sorodu s tabo in vedo, da si lahko veliko dovolijo. Če se ti zaradi videza posmehuje brat ali sestra ali če te starši obravnavajo drugače kot brata in sestro, lahko nareditiš naslednje: prosi starša, naj se vedeta do obeh enako. Mogoče niti ne vesta, da ti je zaradi njunega ravnanja hudo, prepričaj starša, naj ti pomagata ustaviti posmehovanje, družini pojasni, kako se počutiš zaradi zbadanja.

PRITISK VRSTNIKOV

Pritisk prijateljic oziroma prijateljev je eden od najpomembnejših razlogov za začetek obsedenega hujšanja in negativne predstave o svojem telesu. Jesti malico v družbi prijateljev, ki tekmujejo, kateri bo manj pojedel, prav gotovo ni prijetno. Noben ne bi bil rad grdi raček in gotovo se temu pritisku ni lahko upreti ter ravnati po lastni pameti. Vendar pa ne pozabi, da je telo samo TVOJE. Je res vredno ubrati žalostno pot samo zato, da se ne boš počutil/-a izključeno? 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587