Prejšnje raziskave so pokazale, da optimisti cenijo misli, ob katerih se počutijo dobro, medtem ko se pesimisti raje odločijo za bolj realno vizijo. A prav preveč realističen pogled je lahko slab za pesimiste, saj so bolj nagnjeni k depresiji, meni Chouova, ki je dolga leta preučevala, kaj nekatere ljudi v poslovnem svetu ponese k uspehu in spet druge pa k neuspehu. Opazila je, da nekateri ljudje združujejo optimizem in pesimizem in da to predvsem velja za najbolj uspešne posameznike. Vprašala se je, ali sta realizem in optimizem resnično povsem nasprotna pojma.
Tako se je lotila raziskave osebnosti, ki jo je skupaj z združenjem ameriških psihoterapevtov opravila pri 200 kolegih in podiplomskih študentih v Tajvanu. Zanimalo jo je, koliko ''pozitivne iluzije'' so imeli v sebi in ali jih je bolj motiviralo samopoveličevanje ali realnost.
Optimiste je razdelila v dve skupini: realisti in idealisti. ''Realni optimisti so bili bolj nagnjeni k natančnosti in ne k samopoveličevanju, medtem ko so bili nerealni optimisti bolj nagnjeni k poveličevanju svojih sposobnosti,'' je povedala. Podatki so še pokazali, da so realni optimisti v povprečju dosegali boljše rezultate in ocene kot njihovi manj prizemljeni sošolci ali sodelavci. Chouova predvideva, da zato, ker se niso zavajali z mislijo, da se bodo njihovi načrti dobro izšli brez trdega dela in študija.
Tradicionalno tako bolj realistični pogled vodi v slabše počutje in depresijo, medtem ko realni optimisti uspejo ostati srečni. Da bi razumeli, zakaj, je treba pobrskati globlje v osebnost.
Ključ je v samonadzoru
Ugotovila je, da imajo realni optimisti eno izmed izjemno ključnih lastnosti, in sicer več samonadzora oziroma več nadzora nad svojimi medosebnimi odnosi. Tako v ključnem trenutku ne bodo izgubili volje, ampak poskušali na drugačen način. ''Ko se soočijo s težavo ali problemom, ne bodo rekli 'Nimam izbire in to je edina stvar, ki sem jo lahko naredil', ampak bodo kreativni in imeli plan A, B in C,'' je še povedala. Na ta način ostanejo veseli in optimistični glede svoje prihodnosti, kljub temu pa vedo, da so pred njimi težki izzivi.
A tip osebnosti realni optimist ima tudi negativne strani. Bolj so nagnjeni k anksioznosti (živčna napetost), saj se zavedajo možnosti neuspeha, medtem ko tip nerealne optimistične osebnosti uporablja svojo pozitivno iluzijo, da prepreči občutke živčne napetosti.
Ugotovitve kažejo, da so tako lahko realni in nerealni optimisti pravzaprav dve izjemno različni osebnosti. Lahko pa seveda optimist skozi življenje postane realni optimist. Če bi radi vzgojili v sebi takšno osebnost, bi morali ohraniti jasen pogled na realnost hkrati pa vedeti, da lahko s svojimi dejanji nadzorujete večino situacij.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV