Vizita.si
Stiska

Duševno zdravje

Kaj se zgodi, če se ne ustavimo pravočasno?

S.P.
02. 11. 2022 08.52
0

Vsakodnevni stres, najrazličnejše skrbi, dvomi, brezvoljnost in nezadovoljstvo s samim seboj so žal vse pogostejše težave tudi mlajših generacij, ki se soočajo s pomembnimi življenjskimi izzivi, pa naj gre za osamosvojitev, težave v partnerstvu, grajenje kariere ali iskanje samega sebe. Posledično se številni soočajo z duševnimi stiskami, ki jih ovirajo na različnih področjih. Ste tudi vi med njimi? V nadaljevanju preverite, kako si lahko pomagate.

V katerem koli življenjskem obdobju nas lahko doletijo različne prelomnice, ki naš tok življenja obrnejo v povsem novo smer, zagotovo pa jih je največ nekje med dvajsetim in tridesetim letom. Eni sicer prej, drugi kasneje, tretji morda celo nikoli, a v tem času se ponavadi zavemo, da smo se tako ali drugače znašli v svetu odraslih. Nekateri zaključujejo šolanje in si začenjajo ustvarjati kariero, drugi se trudijo osamosvojiti, tretji načrtujejo ali si že ustvarjajo družino, četrti se še iščejo in se preizkušajo v različnih stvareh, peti morda kar vse našteto. A čeprav tovrstni izzivi in pomembne življenjske odločitve prinašajo številne prednosti in radosti, imajo lahko tudi ne tako svetlo stran. 

Pogosto jih namreč spremljajo dvomi, ali smo se odločili prav, lahko se znajdemo v neugodni finančni situaciji, pojavljajo se nesoglasja, konflikti ali celo razhajanja v partnerstvu, družbi ali delovnem okolju, načrti nam ne gredo v smeri, ki smo si jo zamislili, lahko naletimo na nerazumevanje okolice, smo preobremenjeni ali pa smo preprosto nezadovoljni sami s sabo, ker se preveč primerjamo z drugimi in nimamo poguma, volje, motivacije, da bi stopili iz cone udobja in naredili korak k spremembam. Vse te situacije so izjemno stresne in lahko privedejo do različnih duševnih stisk, ki nas ovirajo tako pri osebnem in kariernem razvoju kot tudi pri vseh vrstah odnosov ter nas hromijo praktično na vseh področjih življenja. 

Prepoznaj stisko in poišči pomoč!
Prepoznaj stisko in poišči pomoč! FOTO: Arhiv naročnika

Kje poiskati pomoč?

Ker se zavedajo problematike različnih duševnih stisk tudi med mlajšimi, so v Zavarovalnici Sava pripravili poseben projekt MAŠ TO!, s katerim želijo pokazati, da je zavedanje o težavah in poznavanje področja duševnega zdravja trenutno ena izmed najpomembnejših družbenih tem, v skladu z vrednotami podjetja in zavezami k družbeni odgovornosti pa želijo k temu tudi aktivno prispevati. 

Treba je namreč poudariti, da duševne stiske, pa naj gre zgolj za negativne občutke in skrbi ali pa za tesnobo, anksiozne motnje in celo panične napade, niso nič nenavadnega in se vam jih ni treba sramovati. V prvi vrsti je pomembno, da jih ne vi ne vaši bližnji ne jemljete kot nekaj nepomembnega, kar bo minilo samo od sebe, ampak da jih prepoznate in se naučite z njimi soočati ter jih uspešno premagati, predvsem pa je pomembno, da veste, kdaj in kje poiskati pomoč. Na videz nedolžne težavice namreč lahko privedejo do hujših duševnih težav, stopiti iz tega začaranega kroga (brez pomoči) pa je vse prej kot mačji kašelj.

S projektom preventive Maš to! se v Zavarovalnici Sava torej odzivajo na potrebe mladih pri tej vse bolj pereči problematiki, zato so lahko vaš kompetentni sogovornik pri soočanju z vsakodnevnimi izzivi in duševnimi stiskami.

V redu je namreč, če kdaj niste v redu. Če vas stisne tesnoba, ohromi stres ali prestrašijo slabi odnosi s prijatelji. Takrat si recite: 'Maš to!' Sledite profilu @_mas_to na Instagramu, kjer s strokovnjaki ustvarjajo uporabne vsebine, ki lahko izboljšajo kakovost vašega življenja, poglobljene članke pa si lahko preberete na njihovi spletni strani. Ker je še posebej pomembno, da so vsebine strokovne, so se povezali s posamezniki in društvi, ki so strokovnjaki na področju duševnega zdravja mladih. Pobrskajte torej med članki, ki so jih spisali strokovnjaki, spoznajte problem in poiščite rešitve, ki jih lahko že danes vnesete v svoj vsakdan. 

V Zavarovalnici Sava se sicer zavedajo, da projekt ne more (in tudi ne želi) nadomestiti strokovne pomoči, vseeno pa želijo pomagati in mladim ponuditi platformo, kjer lahko najdete prvega sogovornika pri soočanju z vsakodnevnimi izzivi in duševnimi stiskami. Če med ponujenimi vsebinami ne najdete pravega odgovora na svoja vprašanja ali dileme, lahko omenjene strokovnjake vprašate tudi za nasvet in z veseljem vam bodo pomagali najti rešitev.

Duševne stiske lahko privedejo do resnejših duševnih težav.
Duševne stiske lahko privedejo do resnejših duševnih težav.FOTO: Arhiv naročnika

Kako si lahko pomagate sami?

Še vedno pa lahko pri spoprijemanju z vsakodnevnim stresom veliko narediti sami. Za začetek je pomembno, da vzljubite same sebe in aktivno delate na svoji samopodobi. Ne primerjajte se z drugimi, ampak bodite najboljša verzija sebe. Naučite se prepoznati svoje prednosti in potenciale ter jih izkoristiti sebi v prid, hkrati pa se skušajte zavedati tudi svojih šibkosti, jih sprejeti in ne dovoliti, da vas 'bremzajo' oziroma da določajo vašo vrednost. Vzemite si čas za aktivnosti, ki vas osrečujejo, in se družite z ljudmi, ki vas spoštujejo in na vas vplivajo pozitivno. Skrbite zase – za svoj um in telo. Berite, telovadite, pojdite v naravo, sproščajte se ... Skratka, skušajte v življenju najti čim več pozitivnega in bodite hvaležni za vse dobro, ki se vam v življenju dogaja, in ponosni na to, kar ste dosegli.

Če pa so vaše stiske zelo hude in si nikakor ne morete ali znate pomagati sami, se lahko obrnete na izbranega osebnega zdravnika, dežurnega zdravnika, dežurno ambulanto najbližje psihiatrične bolnišnice, reševalno službo (112) ali na urgentno psihiatrično ambulanto v Centru za izvenbolnišnično psihiatrijo v Ljubljani.

Sponzorirana objava

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587