Vizita.si
Da bi preprečili najhujše, je ključno, da znate povedati, kaj vas moti.

Duševno zdravje

Preverite, kaj lahko uniči vajino ljubezen

L.E.
01. 07. 2013 08.13
5

Ko se zaljubimo, se zdi vse tako rožnato, da se nam zdi skorajda nemogoče, da bi se lahko kdaj s partnerjem tudi prepirala. Toda preverite, kaj lahko po mnenju psihologinje k temu največkrat pripelje.

Da bi preprečili najhujše, je ključno, da znate povedati, kaj vas moti.
Da bi preprečili najhujše, je ključno, da znate povedati, kaj vas moti.FOTO: iStockphoto
Ameriška psihologinja dr. Karyn Gordon se najbolj pogosto ukvarja s partnerskimi odnosi; skozi svoje delo pa pravi, da je ugotovila, da obstaja deset najbolj pogostih težav, zaradi katerih se partnerja začneta najprej prepirati, na koncu pa se morda celo razideta. Če se potencialnih trenj zavedate, ko se v razmerje šele spustite, lahko morda tako žalosten konec še pravočasno preprečite.

Hišna opravila

Nihče jih ne mara, toda treba jih je opraviti. To delo si partnerja običajno razdelita, vendar lahko po mnenju dr. Gordonove njegovo opravljanje hitro vodi v težave, ker imajo ljudje zelo različne predstave o tem, kaj je zanje dovolj čist in urejen dom. "Že takoj na začetku je potrebno partnerju pojasniti, kakšna raven čistoče je za vas zadovoljiva," svetuje psihologinja. "Mirno in brez nepotrebne nestrpnosti jim pojasnite, zakaj je to za vas pomembno in kako lahko to skupaj dosežeta."

Spoznati morata, kaj so razlike, ki vaju lahko ločijo.
Spoznati morata, kaj so razlike, ki vaju lahko ločijo. FOTO: iStockphoto
Vsakodnevne odločitve

Vsak dan je potrebno sprejeti marsikatero odločitev, od tega, kateri film si bosta ogledala, do tega, v katero restavracijo bosta zavila. Gordonova razlaga, da je povsem normalno, da eden izmed partnerjev večkrat odloči za oba na področju, na katerem je bolj domač. Po drugi strani pa je zelo slabo, če želi imeti eden vse prevečkrat tisto zadnjo besedo. V tem primeru po mnenju psihologinje, ko enkrat tista začetna zaljubljenost mine, drugo osebo to hitro prične zelo motiti.

Pozabljanje pomembnih dni

Največja težava ni to, da bi eden izmed partnerjev pomembne dni dejansko pozabljal. V tem primeru odnos resnično ne bi imel nobene prihodnosti. Bolj pogosto se dogaja, da je eden vzgojen tako, da so v družini osebne praznike vedno praznovali zelo bučno, medtem ko se pri drugem zanje niso ravno zmenili. "V takem primeru je zelo pomembna dobra komunikacija," pravi Gordonova. "Partnerju morate povedati, kakšna so vaša pričakovanja. Četudi ni vajen takšnega obnašanja, je to vsekakor nekaj, česar se je mogoče naučiti."

Skrivanje čustev

Tudi to je težava, ki izvira iz tega, da smo vsi vzgojeni drugače. Medtem ko eden izmed partnerjev pričakuje veliko izkazovanja čustev, se drugi zaradi tega lahko počuti nelagodno. Spet je rešitev, da se o tem pogovorita ter poskušata najti kompromis. Partner, ki je bolj ljubeč, bo moral bolj neposredno izkazovanje ljubezni iz drugega tudi skorajda izvabiti, medtem ko se bo moral ta na to navaditi. Je pa po besedah psihologinje ključno še, da si naklonjenosti tudi po več letih skupnega življenja nikoli ne pozabimo izkazovati.

Pomanjkanje vljudnosti

Se vsakič, ko se srečata, pozdravita in morda celo poljubita, ali sedaj, ko sta že nekaj časa skupaj, hodita eden mimo drugega, kot bi bila samo dve ladji, ki sta se slučajno srečali na odprtem morju? Dr. Gordonova vsem parom polaga na srce, da nikoli ne pozabijo na vsakdanjo vljudnost, od tega, da se pozdravijo, ko se srečajo, do tega, da partnerju sporočijo, ko zdoma odhajajo. Sicer se lahko namreč hitro zgodi, da se tudi dva največja zaljubljenca sčasoma pričneta obnašati kot dva tujca.

Če se prepirata, se zadržite rabe sarkazma. To ni način komuniciranja, ki je konstruktiven.
Če se prepirata, se zadržite rabe sarkazma. To ni način komuniciranja, ki je konstruktiven.FOTO: iStockphoto
Pomanjkanje komunikacije, ko nista skupaj

Pomislite, kaj se zgodi, ko nista skupaj. Si še vedno pošljeta kakšno sporočilo? Se pokličeta in si povesta, kaj se vama je zgodilo? "To je spet področje partnerskega življenja, pri katerem imata dva partnerja lahko zelo različna pričakovanja," pojasnjuje psihologinja. "Spet je ključno, da oba razumeta, kaj bo drugega osrečilo." Seveda je hkrati razumljivo, da partnerja ne bosta v stiku, če ima eden izredno naporen urnik in bi ga takšna dodatna komunikacija samo še bolj obremenjevala. Je pa v partnerstvu pomembno, da se kdaj eden o drugem pozanimata tudi, kadar nista skupaj.

Pretirana raba sarkazma

Na začetku bodo vaše sarkastične pripombe partnerju morda delovale zelo duhovite, toda kljub temu se poskušajte brzdati, saj se lahko zelo hitro zgodi, da pričnete pretiravati in svojo boljšo polovico s tem tudi prizadenete. "Nekoč sem slišala, da je v vsakem sarkazmu zrno resnice," prične psihologinja. "Zaradi tega ljudem močno odsvetujem, da v svojem partnerskem odnosu uporabljajo tak način sporazumevanja." Kar je na začetku samo šala, lahko namreč sčasoma postane edini način izražanja misli, želja in potreb. To pa ni niti slučajno konstruktivno.

V razmerju se morate naučiti vedno dajati prednost svojemu partnerju.
V razmerju se morate naučiti vedno dajati prednost svojemu partnerju. FOTO: iStockphoto

Prevelika vsiljivost

Kaj bi storili, če bi sedli za računalnik in ugotovili, da je vaš partner pustil odprt Facebook? Psihologinja poudarja, da je zelo neprimerno, če bi si ga ogledali. Normalno je, da postanete radovedni, vendar morate kljub temu upoštevati, da obstajajo meje. Najverjetneje vaš partner ničesar ne skriva in tega tudi ne bi smel početi, toda hkrati mu morate pustiti določeno količino zasebnosti. V primeru, da tega ne spoštuje sam, pa mu dajte takoj zelo jasno vedeti, zakaj vas to močno moti.

Neupoštevanje partnerja

Ko ste samski, lahko vse počnete tako, kot se vam zahoče. Toda v partnerskem odnosu se morate tega odvaditi. Četudi je normalno, da vsega ne počneta skupaj in da ima vsak tudi svoje življenje, psihologinja svetuje, da, preden naredite načrte, ki bodo samo vaši, o tem obvestite svojega partnerja ter preverite, da takrat na urniku ni nečesa, kar bi morala opraviti skupaj. "Partner mora imeti vedno občutek, da je najpomembnejši," pravi Gordonova. "Sicer se lahko prične počutiti ogroženega, kar lahko sčasoma uniči vajino razmerje." Ravno to je namreč trenutek, ko se začnejo ljudje obnašati skorajda neracionalno.

Preveč podrobnosti na družabnih omrežjih

Tudi to je razlika, ki vaju lahko loči. Eden je lahko namreč zelo ekstrovertiran, kar pomeni, da se mu ne zdi nič takšnega, če tudi na družabnih omrežjih deli marsikatero podrobnost. Drugi je lahko introvertiran in se zaradi tega počuti zelo nelagodno. "Če se to zgodi, morate partnerju povedati, kaj za vas presega meje dobrega okusa," priporoča Gordonova. "Zelo jasno in glasno morate povedati, česa ne želite videti na spletu." V primeru, da boste reagirali preveč mlačno, drugi namreč ne bo razumel, kaj vas moti; prav to, da boste sami tiho še naprej nezadovoljni, pa bo sčasoma vodilo v razpad vajine zveze.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650