Vizita.si
Osamljenost je za zdravje bolj nevarna kot debelost, so opozorili ameriški strokovnjaki.

Duševno zdravje

Ubije vas lahko dvakrat prej kot debelost

K.B.
18. 02. 2014 08.04
22

Osamljenost in občutek neljubljenosti vas lahko ubije dvakrat prej kot debelost, so opozorili ameriški strokovnjaki, ki želijo starejše spodbuditi k temu, da ostanejo družabni in socialno aktivni kljub starosti in upokojitvi.

Osamljenost je za zdravje bolj nevarna kot debelost, so opozorili ameriški strokovnjaki.
Osamljenost je za zdravje bolj nevarna kot debelost, so opozorili ameriški strokovnjaki.FOTO: iStockphoto

Osamljenost je za zdravje bolj nevarna kot debelost, je pokazala zadnja ameriška raziskava. Občutek, da smo izolirani od drugih, lahko dvigne krvni tlak na nevarno raven, kjer se poveča tveganje za srčni infarkt ali kap, oslabi pa tudi imunski sistem in poveča tveganje za depresijo, so pojasnili strokovnjaki na vsakoletni konferenci ameriškega združenja za napredek v znanosti. Profesor psihologije John Cacioppo, ki je svojo kariero posvetil preučevanju osamljenosti, je šest let sledil zdravstvenemu stanju več kot 20.000 moškim in žensk v starostni skupini nad 50 let. Osamljeni moški in ženske so imeli skoraj dvakrat več možnosti, da umrejo, v primerjavi s posamezniki, ki so se počutili zaželene. Druga študija je pokazala, da je osamljenost dvakrat bolj smrtonosna kot debelost.

Poleg tega lahko osamljenost povzroči motnje spanja, zaradi česar so ljudje naslednji dan manj produktivni in bolj utrujeni, na dolgi rok pa pogosteje posegajo po uspavalnih tabletah. Profesor Cacioppo je pojasnil, da zaradi osamljenosti ne spimo manj, a se med spanjem večkrat zbujamo. Vzrok zato bi lahko bil v temu, da so osamljeni ljudje bolj pozorni na znake, ki jih ogrožajo in se zbudijo že ob manjšem hrupu.

Težava je precej aktualna predvsem zaradi staranja prebivalstva, saj je v sodobnih družbah vse več starejše populacije, ki je pogosto osamljena in izolirana. ''Doživljamo demografski cunami, saj se generacija 'baby booma' upokojuje. Ljudje morajo razmisliti o tem, kako naj se zaščitijo pred osamljenostjo,'' je za Mail Online pojasnil profesor Cacioppo in predlagal, naj ljudje ostanejo v stikih s svojimi sodelavci, družino in prijatelji, s katerimi so stkali tesne odnose tekom aktivnega delovnega življenja. ''Imamo mitske predstave o upokojitvi. Mislimo, da upokojitev pomeni, da zapustimo prijatelje in družino, kupimo hišo nekje, kjer je toplo in živimo srečno do konca življenja. A to verjetno ni najboljša ideja. Opazili smo, da so ljudje, ki ostanejo v stikih s svojimi sodelavci po upokojitvi in imajo bližnje prijatelje, manj osamljeni. Vzemite si čas za užitek in za preživljanje časa z družino in prijatelji. Ljudje, ki niso osamljeni, uživajo v družbi drugih ljudi.'' Na konferenci pa so še pojasnili, da se ljudje lahko počutijo osamljene, kljub temu da so poročeni ali obkroženi z velikim številom ljudi.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650