Dolga leta so uradne zdravstvene inštitucije zmanjševale pomen stranskih učinkov antidepresivov, češ da so možni stranski učinki zmerni in ne trajajo dlje kot teden ali dva. A v svoji novi izjavi za javnost je britanska zbornica psihiatrov Royal College zavzela drugačno stališče in priznala, da so tveganja lahko velika in da se je o tem treba s pacienti pogovoriti, še preden pričnejo jemati antidepresive.
Depresija je v zahodnem svetu v porastu in trenutno se z neko obliko depresije spopada 5 % svetovnega prebivalstva. To je velik problem tudi v Veliki Britaniji, a vsaka oblika depresije ne potrebuje zdravljenja z antidepresivi, neodgovorno predpisovanje teh zdravil pa lahko vodi do uničujočih učinkov. To so sedaj priznali tudi psihiatri iz britanske zbornice Royal College, ki se strinjajo, da neodgovorno predpisovanje antidepresivov in pomanjkanja osveščanja o težavah, ki se pojavijo, ko pacient preneha jemati ta zdravila, prinaša številne uničujoče učinke na paciente, ki želijo prenehati jemati antidepresive. Probrat se je zgodil po dveh letih rednega osveščanja v medijih, kjer so pacienti, ki so jemali antidepresive, delili svoje zgodbe o tem, kako hudo je bilo, ko so jih želeli prenehati jemati.
Britanski psihoterapevt dr. James Davies z Univerze Roehampton, ki je bil glasen kritik prekomernega predpisovanja antidepresivov, je za britanski Mail Online povedal: ''To je velik, dramatični preobrat za Royal College. Gre za velik korak naprej pri preprečevanju škode, s katero so se soočili ljudje, ki so skušali prenehati jemati antidepresive. Močno smo se trudili, da bi prepričali zbornico, da spremeni svoje stališče glede tega vprašanja in to smo lahko dosegli le s podporo medijev, ki so dali glas ljudem in skupnosti, ki se je trudila te stvari spremeniti.''
Psihiatrinja dr. Joanna Moncrieff z Univerze College London pa je dodala: ''Res sem vesela, da je prišlo do te spremembe – predvsem je pomembna za paciente, ki so težko prenehali z uporabo antidepresivov, saj so sedaj zdravniki le priznali, da gre za problem, in jih niso le odslovili. Upamo, da bo to pomagalo, da bodo ljudje bolj previdni pri predpisovanju in jemanju antidesivov.''
Predsednica zbornice psihiatrov Royal College profesorica Wendy Burn je dejala: ''Dolžnost psihiatrov je, da se zavzamemo za zaskrbljenost pacientov, ki so se spopadli z močnimi in dolgotrajnimi stranskimi učinki teh zdravil. Antidepresivi so lahko izjemno učinkoviti pri zdravljenju zmerne do močne depresije, še posebej v kombinaciji s psihoterapijo s pogovorom in tisto, kar si želimo so smernice, ki bodo zagotovile najboljši način uporabe teh zdravil.''
Royal College je svojo novo izjavo o jemanju antidepresivov objavil v spisu na 23 straneh, kjer so zapisali, naj pacienti, ki želijo prenehati jemati antidepresive, počasi zmanjšajo dozo in si vzamejo več tednov ali mesecev za to, da bodo zmanjšali stranske učinke. V tem procesu morajo biti pod strogim nadzorom zdravnika, da lahko ta možne stranske učinke pravočasno prepozna in zmanjša škodo. Prav tako so zdravnike, vključno z osebnimi zdravniki, ki na Otoku predpišejo največ antidepresivov, pozvali k dodatnim usposabljanjem pri ocenjevanju diagnoze in stopnje depresije. Antidepresivi so dokazano učinkoviti pri zdravljenju srednje do močne depresije, so zapisali, a so opozorili tudi na problem prekomernega predpisovanja antidepresivov, ki se je pojavilo v zadnjih desetih letih.
Po podatkih britanske zdravstvene službe NHS je leta 2016/2017 antidepresive jemalo kar 7 milijonov Britancev in trajanje časa jemanja antidepresivov se je v zadnjih letih povišalo v primerjavi s preteklostjo. V tem letu je eden od štirih uporabnikov antidepresivov jemal tablete 15 mesecev v primerjavi z 8 meseci, ki so jih ljudje jemali pred 20 leti. Zbornica psihiatrov Royal College je v novih smernicah zapisala tudi, da kar 56% ljudi utrpi odtegnitvene simptome, ko skušajo prenehati jemati antidepresive.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV