Vizita.si
odnosi

Duševno zdravje

Psihološki vpliv naravnih katastrof

N.R.A.
09. 08. 2023 05.00
0

Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Psihološki vpliv naravnih katastrof je kompleksen in raznolik. Poplave, ki smo jim bili priča v preteklih dneh, so naravna katastrofa in imajo globok in dolgotrajen psihološki vpliv na posameznike, skupnost in celo družbo kot celoto. 

Takojšnji psihološki vpliv

Takojšnji psihološki vpliv naravne katastrofe je precej močan. Že samo preživetje takšnega dogodka lahko sproži občutke šoka, strahu, nemoči in tesnobe. Ljudje se spopadajo s trenutno grožnjo, izgubo domačega okolja, prekinjeno rutino in izgubo lastnine ali celo ljubljenih oseb. 

Takojšnji psihološki vpliv naravne katastrofe je precej močan.
Takojšnji psihološki vpliv naravne katastrofe je precej močan. FOTO: AdobeStock

To lahko vodi v akutni stresni odziv, znan tudi kot posttravmatski stresni sindrom (PTSD), ki ga zaznamujejo nočne more, ponavljajoče se misli o katastrofi in pretirana vznemirjenost. 

Po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek so katastrofalne poplave, ki so pustošile po Sloveniji, povzročile akutno stresno motnjo pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi. "Trenutno ga namreč ni človeka, ki ga ena največjih naravnih katastrof v zgodovini države ne bi prizadela ali presunila," je poudarila in nadaljevala: "Ko se zgodi nekaj zelo hudega ali nenadnega, človek to doživi kot šok, duševno travmo, tudi če ni bil telesno poškodovan. Naši možgani pa se odzovejo tako, da vklopijo varovalni mehanizem boja, bega in zamrznitve." To velja tudi za vse tiste prebivalce, ki neposredno niso bili vpleteni v travmatično dogajanje in niso utrpeli škode v poplavah, so pa dogajanje spremljali, je dodala sogovornica.

Dolgoročni psihološki vpliv

Psihološki vpliv naravnih katastrof lahko traja še dolgo po samem dogodku. Posamezniki se lahko spopadajo z občutki žalosti, depresije, anksioznosti in različnimi simptomi PTSD-ja. V skupnostih, ki so bile močno prizadete, se lahko poveča občutek izolacije, osamljenosti in celo jeze. Dolgotrajni stres lahko privede tudi do telesnih zdravstvenih težav, kot so nespečnost, prebavne težave in težave s srčno-žilnim sistemom.

Odpornost in spoprijemanje s posledicami

Socialna podpora, skupinski duh in močne vezi med posamezniki v skupnosti lahko igrajo ključno vlogo pri lajšanju psiholoških posledic. Pomoč strokovnjakov za duševno zdravje, kot so psihologi in terapevti, je prav tako ključnega pomena za pomoč posameznikom pri spopadanju s svojimi občutki in pri premagovanju stresa.

Pogledati moramo predvsem na najstarejše in najmlajše!
Pogledati moramo predvsem na najstarejše in najmlajše!FOTO: AdobeStock

Prilagajanje in obnova

Čas igra pomembno vlogo pri procesu okrevanja po naravni katastrofi. Sčasoma lahko ljudje razvijejo nove načine prilagajanja svojemu okolju in življenju ter najdejo smisel tudi v težkih situacijah. Obnova infrastrukture in ponovna vzpostavitev družbenih sistemov sta prav tako ključna za obnovitev normalnosti in spodbujanje pozitivnih psiholoških reakcij. Izjemnega pomena je sodelovanje skupnosti in različnih akterjev, tudi in predvsem pa pogovarjanje o težjih občutjih!

Kako lahko pomagamo svojcem, znancem, prijateljem, tudi neznancu?

Kako lahko pomagamo?
Preberi še
Kako lahko pomagamo?

Najprej je treba poskrbeti za osnovne potrebe prizadetih posameznikov, kot so hrana, voda, zdravstvena oskrba in začasno zatočišče. Izkušeni strokovnjaki za duševno zdravje in svetovalci lahko izvajajo psihološko prvo pomoč. Podpora družinskih članov in prijateljev je ključna. Spodbujanje odprtih pogovorov in izražanje čustev lahko pripomoreta k temu, da se ljudje bolje počutijo in lažje premagajo težave.

V času poplav in po poplavah je ključno zagotoviti celostno pomoč, ki vključuje tako osnovne potrebe kot tudi duševno podporo. Vsak posameznik se lahko različno spopada s stresom, zato je prilagajanje podpore in pristopov k vsakemu posamezniku edinstveno. Pomembno je tudi, da se ta podpora nadaljuje tudi po obdobju neposredne krize, saj so psihološke posledice lahko dolgotrajne.

Viri: verywellmind, health & sta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587