Vizita.si
Razdražljivost

Duševno zdravje

Kdaj ne bi smeli prezreti svoje nenehne 'razdražljivosti'?

N.R.A.
22. 08. 2022 05.00
0

Se vam zdi, da se vaše 'slabo razpoloženje' nikakor ne konča, ne glede na to, kaj se dogaja, kaj se vam zgodi ali pa kaj doživljate?

Za konstantno slabo voljo, za katero preprosto ne vidimo razloga, je lahko krivo spanje, morda prebava ali pa kaj drugega. Predstavljamo, kdaj ne smete prezreti znakov, kdaj slaba volja ni samo to in kaj vam lahko pomaga. 

Včasih duševne težave niso (samo) to – duševne težave. Nenehni slabši občutki in čustva so lahko povezana s hormoni ali pa čem drugim, zato je pomembno, da ne 'ignorirate' znakov. Spodaj je nekaj širših vidikov zdravja, na katere lahko vpliva razpoloženje.

1. Motnje spanca

Resnično se premalokrat zavedamo, kako pomembno je spanje. Pomanjkanje spanca (lahko) vpliva na prav vse aspekte našega življenja. Dolgotrajno pomanjkanje spanca lahko vodi v kronično utrujenost, težave s težo in splošnim zdravjem ter tudi in predvsem z dodanimi psihičnimi obremenitvami. 

Potencialni razlog za motnje spanja je lahko dereguliran odziv na stres (ki se lahko pojavi pri posameznikih s slabim razpoloženjem). Težave s spanjem se lahko pojavijo zaradi stresnih hormonov, ki vplivajo na naše spalne hormone, zato se lahko začnemo počutiti 'pod pritiskom in utrujeno'.

Premalokrat se zavedamo, kako pomembno je spanje.
Premalokrat se zavedamo, kako pomembno je spanje.FOTO: Dreamstime

Kaj lahko pomaga?

Poskusite vzpostaviti redno rutino spanja in izklopite elektronske naprave in zaslone vsaj eno uro pred spanjem.

Če v svoj dan vključite nekaj telesne dejavnosti, bi lahko pomagali pri občutku utrujenosti, vendar se prepričajte, da je primerna za vašo raven in se ne preobremenjujete preveč – ker bi le to lahko povzročilo dodaten stres.

2. Slab imunski sistem 

Če ste med tistimi, ki nenehno ignorirajo svoje počutje, nenehno kašljate in imate pogoste prehlade, morda to nakazuje na poslabšan imunski sistem. 

Podobno kot povezave z razpoloženjem in spanjem je imunski sistem neločljivo povezan z našimi čustvenimi in stresnimi odzivi. Imunski sistem ne more delovati dobro, če se nenehno slabo prehranjujemo, ne skrbimo za redno telesno aktivnost, dodatno pa ne skrbimo za lastno čustveno 'regulacijo'.

Študija je pokazala, da je razpoloženje vplivalo na vrsto in število imunskih celic med posamezniki in da so ljudje s slabim razpoloženjem pokazali višjo stopnjo vnetja v telesu, kar je povzročilo povečan odziv na stresne dogodke.

Upoštevajte tudi, da je imunska funkcija povezana s kakovostjo in trajanjem spanja, zato bi nereden spanec, ki ne vpliva le na razpoloženje, ampak tudi na imunsko funkcijo, nedvomno prispeval k občutku slabega počutja.

Okrepite imunski sistem
Okrepite imunski sistemFOTO: Dreamstime

Kaj lahko pomaga?

Poskusite se vsaj večino časa zdravo prehranjevati. Izogibajte se vsakodnevnemu uživanju na primer pice ali testenin. Opazujte svoje telo po določeni hrani – ne škodujejo vsa živila vsem. 

Naš imunski sistem je odvisen od kakovostnih virov beljakovin, zato razmislite, da bi v svojo prehrano dodali meso, hranjeno s travo, mastne ribe in veliko stročnic, da bi povečali hranilno vsebnost obroka.

3. Težave s prebavo

Poznate rek, da se naše zdravje začne in konča v črevesju? Ste vedeli, da bojda ljudje z depresijo in/ali anksioznostjo pogosto poročajo o težavah s prebavo? Pravzaprav tako zelo, da so nekateri raziskovalci predlagali, da bi spremembe v korist prebavne funkcije dejansko lahko izboljšale rezultate pri diagnozah, povezanih z razpoloženjem.

To je torej pomemben razlog, da ne zanemarimo znakov in simptomov slabega razpoloženja. Črevesje pogosto imenujemo drugi možgani, pri čemer veliko raziskav zdaj potrjuje povezavo med črevesjem in možgani (znano kot os črevesja in možganov).

Za os črevesje-možgani se običajno omenja, da uporablja tri komunikacijske poti; ena od teh poti je imunski sistem. Kot smo že omenili, imajo ljudje s slabim razpoloženjem lahko višjo stopnjo vnetij, kar bi lahko na žalost vključevalo vnetje črevesja.

Zdravje
ZdravjeFOTO: Adobe Stock

Verjetno ste do sedaj opazili, kako je vse povezano med seboj: spanje, prebava, imunski sistem namreč ...

Kjer pride do vnetja, se lahko naša prebavna funkcija poslabša, kar pomeni, da hranila ne absorbiramo tako učinkovito, lahko pa se pojavijo tudi simptomi, kot so napihnjenost, utrujenost, občutljivost na hrano in glavoboli.

Simptomi se seveda razlikujejo med posamezniki in nekateri ljudje morda, za razliko od drugih, sploh ne bodo imeli prebavnih motenj.

Duševno zdravje
Duševno zdravjeFOTO: Dreamstime

Zanimivo je, da je neravnovesje koristnih črevesnih bakterij povezano z motnjami razpoloženja, zato se lahko v ozadju skriva pro-vnetni prebavni sistem, ki nas vodi do drugega niza simptomov, čeprav morda poskušamo prezreti občutke slabega razpoloženja.

Kaj lahko pomaga?

Podpora črevesju je pomemben dejavnik, zlasti, ko razpravljamo o njegovem vplivu na prebavno funkcijo, imuniteto in tudi diagnoze, povezane z razpoloženjem.

Črevesna mikroflora lahko cveti z obilico vlaknin in prebiotikov, med njimi so rahlo zelene banane, čebula, česen in denimo korenina cikorije.

Koristna so tudi živila z živimi bakterijami, nekateri primeri vključujejo kombučo, jogurt in kislo zelje. Črevesna mikroflora lahko cveti z veliko živil z vlakninami in prebiotiki.

Nazadnje pa se lahko razlog za nenehno slabo razpoloženje oz. nejevoljo skriva tudi v depresiji. Če je govora o daljšem brezvoljnem obdobju, če ste opazili, da zanemarjate svojo osebno higieno, socialne stike in ostalo, razmislite o obisku strokovnjaka. Spodaj si lahko preberete več simptomov depresije, ki jih nikakor in nikoli ne bi smeli spregledati:

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Preberi še
Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Povzeto po healthista

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662