Vizita.si
image (28)

Duševno zdravje

Raziskovalci pojasnjujejo, kaj grizenje nohtov pove o vaši osebnosti

K.B.
16. 06. 2017 08.29
5

Si že od nekdaj grizete nohte? Potem imate veliko sotrpinov. Strokovnjaki ocenjujejo, da si kar ena tretjina odraslih grize nohte. A kaj je psihološko ozadje te razvade? Večina ljudi to vidi kot znak živčnosti in tesnobnosti. Razkrivamo, za kaj gre v resnici.

Da je grizenje nohtov posledica živčnosti in tesnobnosti, bi bilo lahko logično. A to je le del težave. Po zadnjih podatkih študije, ki je bila objavljena v ugledni reviji Journal of Behavioral Therapy and Experimental Psychiatry, je grizenje nohtov v resnici znak perfekcionizma.

Strokovnjaki v študiji pojasnjujejo, kaj je perfekcionizem: ‘‘Neskončno poročilo o dosežkih ali zunanjem videzu. To je hitra pot do nesreče in je pogosto povezana z depresijo.’’ Posamezniki, ki si grizejo nohte imajo pogosto visoke standarde in se niso sposobni sprostiti. Pogosto jih označuje tudi nepotrpežljivost, dolgčas, frustriranost in nezadovoljstvo, pove vodja študije dr. Kieron O’Connor: ‘’Ljudje s temi ponavljujočimi navadami so lahko perfekcionisti, kar pomeni, da se niso sposobni sprostiti ali naloge izvesti po njeni naravni poti. Stvari želijo doseči takoj in ko jih ne dosežejo, so nagnjeni k frustracijam, nepotrpežljivosti, nezadvoljstvu.’’

Drugače povedano, grizenje nohtov bi lahko imelo večjo povezavo s frustriranostjo kot živčnostjo in tesnobo.

Zdravstvene posledice grizenja nohtov

Poleg tega ima ta razvada tudi določene zdravstvene posledice, kot so poškodbe nohtov, rdeča otečena koža, poškodba obnohtne kožice, krvavitve, ki lahko privedejo do okužbe okoliške kože. Povečano tveganje za okužbe z bakterijami, virusi in infekcijami, saj imamo ves čas roke v ustih. Poškodbe sklenine zob in slab vtis, ki ga dajemo navzven.

Grizenje nohtov je lahko povezano tudi z obsesivno kompulzivno motnjo, pri kateri je perfekcionizem eden od dejavnikov tveganja za njen razvoj. Čeprav morda diagnoza perfekcionist nekomu vzbudi občutke ponosa, gre v resnici za zelo nezdravo duševno stanje. Študije so že večkrat povezale to osebnostno motnjo z drugimi, kot so motnje hranjenja, socialna anksioznost, socialna fobija, samopoškodbe, zloraba substanc in klinična depresija. Perfekcionizem lahko prav tako povzroči motnjo kroničnega stresa in je tesno povezan z boleznimi srca in ožilja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859