Vizita.si
Psihoterapija

Duševno zdravje

Kakšna je razlika med psihologom in psihiatrom?

A.K.
14. 07. 2022 05.00
0

Ko se opisi poklicev prekrivajo, jih je včasih težko razlikovati, kar še posebej velja za področje duševnega zdravja. Kaj dela psiholog in kaj psihiater? Koga naj obiščem, ko si želim strokovnega nasveta v težji življenjski situaciji, in koga, ko potrebujem dolgotrajno podporo, ki vključuje zdravila? Izraza psiholog in psihiater se pogosto uporabljata za opis osebe, ki nudi pomoč ljudem v stiski, pa vendar je treba poklica razlikovati, saj se ločujeta po vsebini, storitvah in obsegu dela.

Med obema poklicema je kar nekaj razlik.
Med obema poklicema je kar nekaj razlik.FOTO: iStock

Med obema poklicema je kar nekaj razlik, sploh kar se tiče izobraževanja, usposabljanja in obsega njunega delovanja. V grobem in zelo na splošno bi lahko rekli, da psihiater lahko predpisuje zdravila in pri svojem delu včasih uporablja tudi psihoterapijo – v središču njegovega dela pa so predvsem medicinske in farmakološke intervencije. Po drugi strani pa se psihologi ukvarjajo s svetovanjem, testiranjem in v primeru ustrezne specializacije tudi z diagnosticiranjem. Pri tem je veliko odvisno tudi od smeri, ki jo psiholog izbere. Podrobneje pa poklica opisujemo v nadaljevanju. 

Kaj je psihologija in kaj dela psiholog? 

Psihologija kot študija uma, čustev in vedenja je v preteklosti veljala za vejo filozofije in šele okoli leta 1850 postala samostojna disciplina. Izraz psihologija je prvi uvedel nemški filozof Rudolph Gockel. Po zaključenem študiju psihologije se psiholog lahko odloči za specializacijo in tako svoje znanje nadgradi v smeri, ki ga najbolj zanima. Psihologi so usposobljeni za psihometrično testiranje in ocenjevanje, pa tudi za psihološko svetovanje. 

Obisk psihologa
Obisk psihologaFOTO: iStock

Psiholog, ki po zaključenem dodiplomskem študiju opravi specializacijo iz klinične psihologije, se nato ukvarja z duševnimi in osebnostnimi motnjami – v tem primeru lahko sodeluje tudi z ostalimi zdravstvenimi delavci. Usposobljen je za izvajanje klinično-psihološke anamneze, psihodiagnostično testiranje in postavljanje psihiatričnih diagnoz. Seveda pa je pomembno vedeti, da znotraj psihologije obstajajo številne veje in ravni. Psihologi se lahko zaposlijo v vzgojno-varstvenih zavodih, zdravstvenih ustanovah, v raziskovalnih centrih, v kadrovskih agencijah, na področju forenzike, pa tudi v poslovnih organizacijah in v športnih društvih, kar je seveda odvisno od tega, za katero področje dela se odločijo.

Somatska terapija - celostno terapevtsko zdravljenje
Preberi še
Somatska terapija - celostno terapevtsko zdravljenje

Kdaj po pomoč k psihologu? 

V primeru življenjskih stisk, težav v medosebnih odnosih, s samopodobo, na delovnem mestu ... Psiholog lahko poda psihološko mnenje, ne more pa predpisati zdravil. 

Klientove potrebe in specifični simptomi igrajo ključno vlogo pri tem, kateri strokovnjak je najbolj primeren za nudenje pomoči.

Kaj je psihiatrija in kaj dela psihiater?
Kaj je psihiatrija in kaj dela psihiater? FOTO: iStockphoto

 

Kaj je psihiatrija in kaj dela psihiater? 

Psihiatrija, ki pomeni 'zdravljenje duše', je veja medicine, ki se osredotoča na diagnosticiranje in zdravljenje motenj duševnega zdravja. Razvoj sega v 19. stoletje, ko je Johann Christian Reil, zdravnik iz Nemčije, začel preučevati delovanje zdravil za težave v duševnem zdravju. Psihiater je zdravnik specialist, ki je najprej zaključil izobraževanje na medicinski fakulteti in nato opravil specializacijo iz psihiatrije. Usposobljen je za zdravljenje bolj kompleksnih duševnih in osebnostnih motenj, med katerimi mnoge zahtevajo zdravljenje z zdravili in po potrebi tudi bivanje v psihiatrični bolnišnici. Poleg zdravnika je psihiater edini, ki nam lahko predpiše zdravila. 

Hipnoterapija: kako deluje in ali je varna?
Preberi še
Hipnoterapija: kako deluje in ali je varna?

Kdaj po pomoč k psihiatru? 

Običajno nas k psihiatru usmeri osebni zdravnik, in sicer v primerih dolgotrajnih ali težjih duševnih težav – težja depresija, izrazite spremembe v vedenju, motnje v zaznavanju (prividi in prisluhi), bipolarna motnja, motnje hranjenja ... Zmotno je tudi mišljenje, da se vsak psihiater ukvarja tudi s psihoterapijo; nekateri se ukvarjajo izključno z diagnosticiranjem in načrtovanjem zdravljenja. 

Viri: PsychologyOrg / VeryWellMind 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662