1. Površnost in hitrost
Ste kaj sklenili na podlagi premalo informacij? Ste za neko osebo ugotovili, da je prečudovita ali da je ravno obratno zelo slaba, na podlagi le nekaj dogodkov, katerih ozadja ne poznate? Ste morda za neko službo že takoj na začetku ocenili, da je vse, kar ste si želeli, ali da je ravno obratno nekaj najslabšega, kar ste izbrali? Preden se odločate, najprej ugotovite, na podlagi katerih dejstev sprejemate odločitve, so ta dovolj trdna, da tako mislite. Pogosto se namreč izkaže, da so naše prve površne ocene stanja nepravične in napačne, šele ko se priložnost izmuzne, ugotovimo, da smo to narobe ocenili.
2. Osredotočili ste se na napačen problem
Včasih ignoriramo manjši problem, ki se na koncu izkaže, da je vzrok večjega problema, ki ga želite rešiti. Najprej je treba ugotoviti, kateri so pravi vzroki problema, da lahko pridete do zaključka, na kaj se je v resnici treba osredotočiti. Na primer ocenite, da je obnašanje otroka popolnoma nesprejemljivo, v resnici pa ta otrok s svojim obnašanjem kliče na pomoč. Morda je vzrok za njegovo obnašanje nekaj, kar vi ali nekdo v vaši družini počne, in je otrokovo obnašanje simptom te situacije.
3. Ste preveč samozavestni ali vas prežema strah?
Ste zaradi trdnih prepričanj zavrgli priložnost, ki bi vam lahko koristila? Ali ste jo zapravili zaradi nekaterih strahov, ki so posledica prejšnjih izkušenj? Včasih so strahovi in trdna prepričanja dobra, saj nas opozarjajo, naj ne ponovimo napake, včasih nas lahko ovirajo, saj stvari v življenju pogosto niso črno-bele. Tako lahko na podlagi pretekle izkušnje osebi ali dogodku po krivem pripišemo še nekatere lastnosti ali značilnosti ali nas strahovi tako preplavijo, da se umaknemo in upamo, da se stvari čim prej povrnejo v prejšnje stanje, s čimer smo se seveda nekako odpovedali priložnosti.
4. Ignorirate tuje mišljenje
Nikoli ne zavrzite nasveta samo zato, ker ste prepričani o svojem prav. Ignoriranje drugih mišljenj je enako slabo kot nekritično sprejemanje tujih mnenj. Drugi včasih vidijo situacijo bolj objektivno kot vi, saj ste vanjo čustveno vpleteni, in čeprav vam morda v tistem trenutku njihov nasvet ne bo všeč, ker bo v nasprotju z vašim mišljenjem ali željami, je včasih dobro tudi podvomiti o svoji odločitvi ali vsaj še enkrat premisliti o njej, da je ne bi pozneje obžalovali.
5. Ste izčrpani – psihično ali fizično
Izčrpana oseba težko sprejema dobre odločitve. Tako nikar ne ignorirajte znakov utrujenosti, naj gre za fizično ali psihično utrujenost, ampak se takrat zavedajte, da je naše nezadovoljstvo morda le posledica izčrpanosti. Preden sprejmete odločitev, jo tako nekajkrat prespite, pretehtajte dejstva in se nato odločite.
Nič ni narobe s tem, če obžalujete nekatere odločitve, ki ste jih sprejeli v prejšnjem letu, saj je vedno dobro, da smo nekoliko samokritični. Le takrat se iz napak lahko nekaj naučimo in poskrbimo, da jih v prihodnosti ne bomo ponovili.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV