Vizita.si
Osamljenost

Duševno zdravje

Zakaj je samota nujno potrebna?

A.K.
08. 07. 2021 06.00
0

Zdi se, da se čas, ki ga preživimo le sami s seboj ponekod še vedno povezuje z negativno konotacijo. Samota, pa čeprav le občasna, je za nekatere znak čudaštva, osamljenosti, morda celo egoizma, kar je precej povezano s tem, iz kakšnega okolja prihajamo. A vse omenjene predpostavke ne bi mogle biti dlje od resnice. Samota je nekaj čudovitega, saj se le v tihi prisotnosti sebe lahko razvijamo in spoznavamo.

»Vsa človekova beda izhaja iz tega, da ne moremo sami mirno sedeti v sobi.« - Blaise Pascal
Osamljenost ni enaka samoti
Osamljenost ni enaka samoti FOTO: iStock

Ali ni zanimivo, kako je sodobna družba razvila negativne povezave z idejo ’biti sam’ oziroma ’biti sam s seboj’. Ko se otroci neprimerno obnašajo, jih starši pošljejo v sobo, kjer morajo sedeti sami v tišini, kar je neke vrste kazen. Če mladi ostanejo v petek zvečer sami doma, so hitro deležni vprašanj, zakaj se nočejo družiti. Iti sam na kavo, na sprehod po mestu ali celo na potovanje, nosi prepričanje, da takšna oseba nima nikogar za družbo. Vidite? Prepričani smo, da je samota naš sovražnik in da je biti sam nekaj negativnega. Pogosto smo zmedeni tudi s pojmoma samota in osamljenost. Samota ni nujno povezana z osamljenostjo, po drugi strani pa se marsikdo čuti globoko osamljen, čeprav je v stalni prisotnosti drugih. Znana misel vse skupaj lepo povzame z besedami: »Osamljenost pomeni čutiti, da ni nikogar ob tebi. Toda samota je odločitev, da boš sam s svojimi mislimi.«

Bistvenega pomena za naše duševno zdravje in osebnostno rast je to, da se naučimo (vsaj občasno) čas preživljati sami s seboj. V samoti lahko raziskujemo sebe in najdemo svoj glas. Omogoča nam, da se dobro počutimo s tem, kar smo, in bolj kot se naučimo izogibati zunanjim vplivom, bolj samozavestno in varno se počutimo glede svoje pristnosti. To zaupanje pa vpliva na vse naše prihodnje odločitve. Samota povečujte tudi našo ustvarjalnost, saj le v pristnem stiku s seboj lahko rojevamo nove ideje in spoznanja. 

Daje nam tudi priložnost za načrtovanje in uresničevanje življenja
Daje nam tudi priložnost za načrtovanje in uresničevanje življenjaFOTO: Dreamstime

Daje nam tudi priložnost za načrtovanje in uresničevanje življenja – sanj, želja, pričakovanj, hrepenenj, ciljev, ki jih nosimo v sebi. V samoti si odpočijemo od hitenja in razmislimo o tem, ali res živimo v skladu s seboj ali živimo po nareku drugih. Izboljšuje tudi duševno počutje, kar potrjujejo številne raziskave, ki kažejo, da so ljudje, ki so se naučili svoje udobje najti v samoti, srečnejši, doživljajo nižjo stopnjo stresa in manj verjetno je, da bodo zboleli za depresijo.  

Samota je torej ključ do višjega samozavedanja, ki odpira vrata spremembam. Kljub današnjemu tempu življenja, je pomembno, da si vzamemo čas zase. A kaj to pomeni? Ključno je, da počnete stvari, ki vam predstavljajo pomiritev, notranjo izpolnitev. To je lahko samo sedenje v gozdu, redno pisanje dnevnika, meditativni tek v naravi, izlet (ali potovanje) sam s seboj, joga, sprehod po mestu, kjer si kupite šopek rož … Ni pomembno, zakaj porabite čas, ko ste sami, pomembno je le, da pri tem uživate. Prej ko sprejmete samoto v svoje življenje, lažje je, saj je to ena od najcenejših in koristnih oblik dela na sebi.  

Vir: PsychologyToday

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631