Vizita.si
Sanjarjenje

Duševno zdravje

Lahko nenehno sanjarjenje nakazuje na skrito motnjo?

N.R.A.
15. 11. 2024 04.57
0

Občasno sanjarimo skoraj vsi. Morda, preden zaspimo, morda, ko se zatopimo v svoje misli ob kosilu ali kakšni drugi dejavnosti ... To vedenje ni škodljivo, dokler ne pride do ekscesivnega sanjarjenja, ki je oblika disociativne zatopljenosti v fantazijo. Slednje je namreč lahko tudi znak motnje ADHD, strokovnjaki pa se še vedno ne morejo uskladiti, ali bi morali eno ločevati od drugega ali vedno hodita z roko v roki. Poglejmo si bolj podrobno.

Veliko človeških dejavnosti in navad ima zelo širok razpon. Kaj je 'normalno', je povsem odvisno od količine in nekega razmerja, posledično pa določene značilnosti segajo od normalnega do abnormalnega vedenja. Sanjarjenje, ki je vsekakor oblika disociacije, v in pri kateri smo ljudje zatopljeni v svoje misli, je precej pogosta dejavnost, ki naj bi zajemala celo polovico našega časa! Toda kdaj je sanjarjenja preveč? 

Vse, kar morate vedeti o ADHD
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o ADHD

Kot smo že omenili, med strokovnjaki potekajo razprave o tem, ali bi morali kompulzivno sanjarjenje obravnavati kot ločeno stanje, stran od ADHD, ali sta ti dve stanji povezani? 

Za razliko od ADHD sanjarjenje ne vključuje hiperaktivnosti ali impulzivnosti

Namesto tega je za sanjarjenje značilen dosledno počasen kognitivni tempo, kar je bilo tudi prejšnje ime za stanje. Posledično se ljudje, ki 'preveč' sanjarijo, pogosto soočajo z zelo drugačnimi težavami kot tisti z ADHD.

Sanjarjenje
SanjarjenjeFOTO: Thinkstock

Španska študija je pozvala, naj se 'skupek simptomov' loči od ADHD, in poudarila: ''Skupino mladih s kliničnim sanjarjenjem je mogoče identificirati ločljivo od mladih s kliničnimi oblikami ADHD.'' Vendar pa so podali tudi opozorilo: ''Prepoznavanje mladih s kompulzivnim sanjarjenjem je verjetno redko, če upoštevamo druge motnje in metode. Verjetno bi vključitev kot diagnostična kategorija spodbudila intervencijske (in druge) raziskave, pomoč pri prepoznavanju mladostnikov, ki doživljajo klinično pomembne in moteče ravni simptomov sanjarjenja.''

Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih
Preberi še
Študija kaže, da bi lahko ADHD celo potrojil tveganje za demenco pri odraslih

Kompulzivno sanjarjenje trenutno ni priznano kot samostojna motnja v Diagnostičnem in statističnem priročniku za duševne motnje, čeprav si nekateri strokovnjaki in vedno več raziskav prizadevajo, da bi jo obravnavali ločeno od ADHD. Trenutno je kategoriziran zgolj kot 'skupek simptomov'.

Zakaj 'moramo' sanjati?
Preberi še
Zakaj 'moramo' sanjati?

Zdravljenje 'sanjarjenja' odraža ADHD, vključno s kognitivno vedenjsko terapijo, in raziskovalci preiskujejo, ali bi lahko bila stimulativna zdravila, ki se uporabljajo za ADHD, učinkovita tudi za kompulzivno sanjarjenje.

Za obvladovanje simptomov se priporoča prilagoditev življenjskega sloga, kot sta vzpostavitev doslednih vzorcev spanja in redna vadba.

Zasanjanost
ZasanjanostFOTO: iStock

Ključna razlika med sanjarjenjem in normalno osebnostno lastnostjo je vpliv na vsakdanje življenje; tisti, ki 'preveč' sanjarijo, se lahko soočajo s precejšnjimi motnjami pri svojih akademskih dosežkih in socialnih interakcijah zaradi pretiranega sanjarjenja.

Kaj je trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?
Preberi še
Kaj je trzljaj telesa, preden padete v globok spanec?

Pomanjkanje javnega in strokovnega znanja o tej tematiki pogosto privede do tega, da so ljudje, ki imajo to stanje, neupravičeno označeni kot leni ali nezavzeti, ta nevednost pa ustvarja stigmo, ki preprečuje pomoč in zdravljenje.

Medtem ko se o stanju še vedno ne ve dovolj oz. strokovnjaki ne vedo, kam in kako bi ga umestili, je vsekakor dejstvo, da je za motnjo ADHD značilno sanjarjenje, tisti, ki so nagnjeni k slednjemu, pa nimajo vedno motnje ADHD. 

Vir: express & wikipedija 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662