Vizita.si
stres

Duševno zdravje

Ali lahko zaradi stresa zbolite?

N.R.A.
01. 01. 2023 05.00
1

Če oseba doživlja dolgotrajni stres, lahko opazi simptome, kot so nepravilni vzorci prehranjevanja, težave s spanjem ali srcem in imunskim sistemom.

Stres je naravni del človeškega obstoja. Vendar je bistven poudarek, da je stres občasno čustvo, ki ga čutimo vsi, ne sme pa biti stalno. 

Ali lahko stres povzroči bolezen?

Visoke ravni stresa so povezane z visokim krvnim tlakom in s srčnimi boleznimi. Stres lahko sproži različne bolezni in stanja.

Ko oseba doživi stres, telo poveča proizvodnjo steroidnih hormonov, imenovanih glukokortikoidi. Ti vključujejo kortizol, znan tudi kot hormon stresa.

Ko oseba doživi stres, telo poveča proizvodnjo steroidnih hormonov, imenovanih glukokortikoidi.
Ko oseba doživi stres, telo poveča proizvodnjo steroidnih hormonov, imenovanih glukokortikoidi.FOTO: Adobe Stock

Čeprav ti hormoni običajno pomagajo pri uravnavanju imunskega sistema in zmanjšanju vnetja, lahko kronični stres povzroči napačno komunikacijo med imunskim sistemom in osjo hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza. To je interakcija med nadledvičnimi žlezami, hipofizo in hipotalamusom.

Posledično obstaja večja možnost za razvoj duševnih in fizičnih stanj, vključno z:

– pretirano in nenehno utrujenostjo,

– diabetesom, 

Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje
Preberi še
Pogosto stanje, ki ima lahko resne posledice za naše zdravje

– debelostjo,

– depresijo,

– imunskimi motnjami.

Stresni hormoni lahko zmanjšajo imunski sistem tako, da zmanjšajo aktivnost celic, ki se odzivajo na viruse in bakterije ali druga vnetna stanja. V naslednjih bomo podrobneje razpravljali o fizičnih učinkih stresa.

Stres
StresFOTO: Shutterstock

Kardiovaskularni učinki

Zdravniki so povečano raven stresa povezali s stanji, kot so visok krvni tlak in bolezni srca. Stres lahko povzroči tudi povišan srčni utrip osebe in poveča potrebo po kisiku.

Učinki na prebavila

Stres lahko vpliva na človekov apetit in tipično delovanje prebavnega trakta. Lahko na primer vpliva na črevesno prepustnost, izločanje želodčne kisline, vnetje prebavil in proces absorpcije.

5 znakov, da boste zaradi stresa zboleli
Preberi še
5 znakov, da boste zaradi stresa zboleli

Po podatkih ameriškega psihološkega združenja lahko stres spremeni način, kako hitro se hrana premika po telesu, posledično pa lahko povzroči drisko ali zaprtje. Prav tako lahko vpliva na človekovo prebavo in absorpcijo hranil v telesu.

Glede na članek v World Journal of Gastroenterology so zdravniki opredelili stres kot dejavnik, ki prispeva tudi k sindromu razdražljivega črevesa.

Stres lahko vpliva na osebo, da začne uporabljati tobak ali alkohol, kar lahko povzroči refluks kisline in težave z zgago. Lahko vpliva tudi na to, kako oseba požira. Po drugi strani pa lahko to poveča količino zraka, ki ga oseba pogoltne, kar povzroči večjo riganje in morebitno napenjanje.

Stres
StresFOTO: Shutterstock

Če oseba doživlja kronični stres, se lahko pojavita slabost in bruhanje. Pomembno je tudi vedeti, da čeprav stres neposredno ne povzroča razjed na želodcu, lahko povzroči, da so bolj neprijetne.

Učinki na dihala

Stres lahko razdraži ali poslabša določena dihalna stanja, kot so simptomi astme in alergije, tako da povzroči ali poslabša težko in piskajoče dihanje. To je zato, ker lahko stres sproži vnetni odziv, ki povzroči zoženje dihalnih poti.

5 presenetljivih vzrokov za nastanek raka
Preberi še
5 presenetljivih vzrokov za nastanek raka

Če oseba nima bolezni dihal, običajno ni v resni nevarnosti. Vendar pa lahko pri tistih z respiratornimi težavami, kot je kronična obstruktivna pljučna bolezen, to povzroči napade panike in večje težave z dihanjem.

Bolečina

Ko je oseba pod stresom, lahko postanejo njene mišice napete. Če je oseba nenehno pod stresom, se njene mišice ne morejo sprostiti. To lahko povzroči bolečine v mišicah.

Stres
StresFOTO: Shutterstock

Stres lahko povzroči tudi kronične tenzijske glavobole. Po raziskavi iz leta 2012 je stres pogost sprožilec glavobolov in lahko glavobol tudi poslabša.

Raziskovalci so povečan stres povezali tudi z večjimi izkušnjami bolečine. Na primer, glede na članek v reviji JAMA ljudje z velikim stresom poročajo o pogostejših bolečinah v spodnjem delu hrbta kot tisti brez njih.

Učinki na kožo

Pogost stres lahko povzroči različna stanja, povezana s kožo. Glede na študijo iz leta 2018, ki se je osredotočila na študente medicine, so tisti, ki so bili pod stresom, poročali o prhljaju, suhih izpuščajih, srbeči koži, aknah in podobnem. 

Če menite, da stresa ne morete več obvladovati sami, je pomembno, da si poiščete pomoč. Stres ne vpliva le na naše fizično, temveč tudi na duševno zdravje. Eno in drugo pa sta neločljivo povezana.

Povzeto po medicalnewstoday

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650