Čeprav so občutki preobremenjenosti lahko neprijetni, je razumevanje vzrokov zanje lahko koristno. Občutki preobremenjenosti so namreč načini, kako nam um in telo sporočata, da je treba nekaj spremeniti.
V ozadju se lahko skrivajo hkrati podzavestni vzorci in podzavestna želja po večji skrbi zase, po počitku in navsezadnje dejstvo, da je normalno, da ne zmoremo vedno ves čas skrbeti za vse in vsakogar.
Če na občutek preobremenjenosti pogledamo na bolj pozitiven način, nam to omogoči, da raziščemo, kaj nam občutki skušajo povedati. Naša prva naloga je, da poslušamo svoje telo, saj je slednje kot računalnik – ko ima pač 'preveč' in 'dovolj', ko presežemo njegovo zmogljivost, se zruši.
Kako prepoznati znake preobremenjenosti?
- Se počutite razdražljivi, hitro odreagirate na najmanjša nesoglasja in imate občutek, da ste postali bolj 'čustveno' napeti, kot ste običajno?
- Vas zmotijo že najmanjše stvari, ki vas nekoč sploh niso ganile?
- Imate občutek, da niste kos situacijam, ki ste jih še pred kratkim z lahkoto obvladovali?
- Imate težave s kratkoročnim spominom in koncentracijo, ki vplivajo na vašo uspešnost?
- Imate težave s spanjem – slabo spite, težko zaspite ali pa se ves čas zbujate?
- Ali se, čeprav spite, zbudite naravnost 'zlomljeni' in še bolj utrujeni kot pred spanjem?
- Ste postali kronično utrujeni, ne glede na to, koliko spanca dobite, dodatno pa ste čez dan nenehno zaspani?
- Ste se začeli čustveno, stresno in nepremišljeno prehranjevati – posegate po (nezdravih) živilih, ki vam prej sploh niso 'dišala'?
- Vam niha teža – izgubljate ali pridobivate na teži?
Kako se spopasti s preobremenjenostjo?
Občutki preobremenjenosti se lahko prikradejo v naša življenja, če se preveč osredotočamo samo na eno stvar, pozabljamo pa na vse ostale – navadno gre za to, da pozabljamo nase.
Dr. Meg Arroll, pooblaščena psihologinja, razkriva nekaj nasvetov, ki vam lahko pridejo prav, če se tudi vi soočate z občutki obremenjenosti.
Lotite se najprej manjših nalog
Eden od najboljših nasvetov za premagovanje preobremenjenosti naj bi bil, da najprej opravimo 'najmanjše' naloge na svojem seznamu. Se sprašujete, kje je logika? Z opravljanjem najmanjših nalog, ki jih uspešno naredimo, dobimo občutek, da zmoremo in da smo nečemu kos, v nadaljevanju pa se lažje podajamo k bolj zahtevnim nalogam. Dodatno pa ima večina od nas več teh manjših nalog, ki nas velikokrat bolj obremenjujejo kot tiste redke večje.
Izklopite svoj perfekcionizem
Karakterna nagnjenost k perfekcionizmu lahko bistveno pripomore k preobremenjenosti, zato je dobro, da najprej preverite svoja pričakovanja – vprašajte se, ali ste mogoče preveč zahtevni do sebe, morda tudi do drugih. Poskusite si iskreno odgovoriti.
Nehajte se braniti počitka
Preobremenjeni se lahko počutimo, ko dovolimo, da se naša baterija prazni, ne da bi jo dali 'polniti'. Počitek je tako pomemben kot spanje in potrebujemo več vrst počitka, vključno s počitkom od duševnih, čustvenih, socialnih, odnosnih, fizičnih, čutnih in ustvarjalnih zahtev.
Razdelite nalogo na več manjših nalog
Spadate med tiste ljudi, ki si radi zadajo preveč naenkrat? Poskusite si razdeliti določeno nalogo na več manjših – tako boste lažje opravili delo, hkrati pa boste imeli občutek, da imate stvari 'pod nadzorom'.
Zavedajte se, da NE morete imeti vsega pod nadzorom
Če vam denimo zboli otrok, uredite zadeve v povezavi s tem. Ne belite si glave z vsemi dodatnimi obveznostmi, ampak najprej uredite tisto, kar je najbolj kritično. Ne, ne morete imeti nenehnega nadzora, in ne, nikakor ne more nihče od nas imeti ves čas vsega pod kontrolo. Ko to sprejmemo, postane življenje lažje.
Ne preskakujte obrokov
Ne glede na to, kako zaposleni ste, si vzemite čas za hrano, saj naše telo ne more dolgo delovati na prazen želodec.
Vzemite si čas, ki bo samo vaš
Da, vemo. Otroci, služba, partner, prijatelji in vse ostalo, kar imamo v življenju, zahtevajo naš trud, čas in prisotnost. Toda tu ne govorimo o večmesečnem potovanju v samoti, ampak o petih ali pa desetih minutah, morda o pol ure ali pa eni uri, če vam čas dopušča. Vzemite si del dneva, ki vam najbolj odgovarja, in počnite tisto, kar želite – četudi to pomeni, da boste zgolj pet minut preživeli v tišini z gledanjem v steno.
Izrazite svojo preobremenjenost
Premalokrat si upamo povedati, kako se počutimo, čeprav se vsi od časa do časa počutimo navadno zanič. Izražanje čustev je zelo pomemben aspekt zdravega življenja, zato se začnite izražati. Se počutite preobremenjeni? Zaupajte se sodelavcu, prijatelju, mami, očetu ali pa partnerju. Vaši ljudje so tam za vas, ne bojte se izraziti svoje nemoči. Včasih ogromno pomaga že samo to, da izrazimo svoja občutja in čustva!
Vizita e-novice
Povzeto po healthista
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV