Vizita.si
Bi tudi vi najraje dali vse štiri od sebe in se prepustili lenarjenju?

Duševno zdravje

Se tudi vas loteva lenoba?

Sandra Cvetkovič
04. 01. 2012 09.32
0

Leni ljudje ponavadi niso srečni. Namesto da bi izkoriščali neomejene možnosti izražanja svoje kreativnosti in uresničevanja svojih ciljev, se raje prepuščajo brezdelju, poležavanju in odlašajo z obveznostmi, zaradi česar so pogosto nesrečni ali celo depresivni.

Bi tudi vi najraje dali vse štiri od sebe in se prepustili lenarjenju?
Bi tudi vi najraje dali vse štiri od sebe in se prepustili lenarjenju?FOTO: iStockphoto
Znanstveniki kalifornijske univerze so odkrili, da je lenoba dedna in se prenaša iz generacije v generacijo. Še več, v prihodnosti naj bi jo lahko celo zdravili in sicer na način spodbujanja genov, ki v sebi nosijo zapisano težnjo po dejavnosti. Nezdrave navade, ki nastanejo kot posledica lenobe in zdolgočasenosti, občutno zmanjšujejo dolžino življenja.
Naj bo lenarjenje nagrada za dosežene cilje.
Naj bo lenarjenje nagrada za dosežene cilje. FOTO: iStockphoto

Pogosto ljudje zaradi dolgočasja ne najdejo več smisla v vsakdanjih stvareh in motivacije za naprej, kar pogosto vodi v depresijo, prehranske motnje, odvisnost in v najslabšem primeru celo do samomora.

Da pa ne bo vse tako črno, naj omenimo, da ima lahko lenoba tudi pozitivne učinke. Obilica prostega časa namreč povečuje iznajdljivost in prilagodljivost. Ponavadi se to zgodi, ko posameznik išče bližnjice do cilja, ker se mu pač ne da po običajni poti in tako velikokrat  izumi kaj novega.

Posebej v zimskem času se ljudje avtomatsko nekoliko polenimo, saj nam je hladno in se raje zadržujemo v objemu toplih prostorov ter skozi okno opazujemo zimsko romantiko. Naj zima in mraz ne bosta izgovor za poležavanje in naveličanost, veliko bolje se boste počutili, če boste naredili nekaj koristnega.

Začnite z majhnimi spremembami

Vsak dan si postavite en manjši cilj in ne odnehajte, dokler ga ne dosežete. To je lahko pospravljanje kopalnice, pol ure teka ali pa nekaj čisto banalnega, kot je na primer urejanje fotoalbuma. Gre za to, da izpolnite nekaj, kar si zadate in si lahko potem z lažjim srcem spet privoščite malce lenarjenja. Cilje vsak dan znova stopnjujte in kmalu boste ugotovili, da se počutite veliko bolje in boste imeli vsak dan več motivacije, veselili se boste vsakega dne posebej in dosegali vedno višje cilje.

Počnite, kar vas veseli

Lenoba je lahko samo pokazatelj tega, da vas nekaj preprosto ne veseli. Zato se začnite ukvarjati s stvarmi, ki so vam ljube in jih boste delali z veseljem. Spomnite se, o čem ste sanjali kot otrok, kaj vas je takrat veselilo, ko ste bili še polni energije, in videli boste, da se bo vaše počutje bistveno izboljšalo, ko boste dejansko počeli tisto, kar vam je pisano na kožo.

Pogosto nimamo energije in motivacije, da bi bili kos vsakodnevnim obveznostim.
Pogosto nimamo energije in motivacije, da bi bili kos vsakodnevnim obveznostim. FOTO: iStockphoto

Lahko si privoščite kakšen odvečen kilogramček

Raziskave so pokazale, da dodatni kilogrami v hladnih zimskih dneh okrepijo naš imunski sistem. Tako boste imeli več energije za vsakodnevna opravila in boste lažje vstali s kavča. Seveda pa ima pretiravanje ravno obraten učinek. Prenajedanje med prazniki vas bo utrudilo, postali boste še bolj leni in nezadovoljni. Zdrava mera je v vsakem primeru najboljši recept.

Mislite pozitivno

Ljudje, ki vidijo kozarec vedno na pol prazen, so veliko bolj nezadovoljni sami s seboj in nimajo motivacije, da bi počeli kaj koristnega. Ponavadi se le pritožujejo, ne da bi kakor koli ukrepali. Poglejte raje na zadevo z druge plati. Vsaka slaba stvar je za nekaj dobra, pravijo. In če boste po svetu hodili z nasmehom in polni optimizma, vam bo veliko lažje lotiti se še tako neprijetnih opravil in obveznosti.

Vsakemu zdravemu človeku kdaj pa kdaj prija malce lenarjenja, še posebej takrat, ko ve, da si je to zaslužil. Ponavadi je to po napornih dnevih v službi, fizičnih naporih, po opravljenih izpitih ali med letnim dopustom. S tem seveda ni nič narobe, saj vsak organizem potrebuje malo počitka, da si nabere novih moči za nove podvige. Ko pa lenarjenje postane del vašega vsakdanjika in zaradi tega trpi vaše službeno, čustveno in družabno življenje, pa veste, da nekaj ni v redu z vami in je nujno treba ukrepati.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574