Vizita.si
Prerekanja nikoli ne smejo uiti nadzoru. Imeti morate svoj cilj in paziti, kaj rečete.

Duševno zdravje

Kako se prepirati s partnerjem?

L.E.
27. 05. 2012 09.00
0

Partnerji so vedno se in se še bodo prepirali. Prava težava nastane, kadar se prepirati ne znajo. Ali sami med prepiranjem iščete rešitev ali le pustite prosto pot vašim čustvom in občutkom?

Prerekanja nikoli ne smejo uiti nadzoru. Imeti morate svoj cilj in paziti, kaj rečete.
Prerekanja nikoli ne smejo uiti nadzoru. Imeti morate svoj cilj in paziti, kaj rečete.FOTO: iStockphoto

Imejte se pod nadzorom

Prepiranje vam ne daje dovoljenja, da svojim čustvom in občutkom pustite prosto pot. Prvo pravilo pravilnega prepiranja je, da se imate pod nadzorom. Nimate dovoljenja, da ste otročji, nasilni ali nesramni. Če mislite, da bo vaše razmerje, potem ko boste izrazili določeno nestrinjanje, boljše, je prav, da se spustite v prepir – toda vedno konstruktivno. V mislih imejte, da morda niti nimate prav ali da morda kaj jemljete preresno.

Med prepirom nikoli ne žalite partnerja.
Med prepirom nikoli ne žalite partnerja. FOTO: iStockphoto

Prepirajte se na samem

Pod nadzorom se imejte vsaj toliko, da se nikoli ne prepirate pred drugimi ljudmi. To pomeni, da ne smete kričati niti pred otroki niti pred sorodniki, še manj pred prijatelji. Tako jih le spravljate v neugoden položaj, kar je izjemno nespoštljivo. Poleg tega se vajini prepiri tičejo le vaju, zato je res prav, da se jih lotita, ko sta sama.

Prepirajte se le o aktualnih težavah

Prepiri morajo biti aktualni. Nekaj vas žuli sedaj, želite, da se nekaj spremeni zdaj. Nikar v prepir ne mešajte preteklih zakopanih sekir, težav, o katerih ste se že prerekala. Prepirajta se o nečem, kar vaju moti sedaj, in ne omenjajta česar koli drugega, kar ne spada v trenuten razgovor. Vsak prepir naj ima svojo temo, od katere se ne oddaljujta preveč. Prepiranje ne pomeni, da lahko rečeta kar koli.

Ugotovite, kaj vas resnično moti

Ljudje pogosto zamenjujemo posledice in vzroke. Poskušajte ta dva pojma razlikovati ter pri vsaki težavi premisliti, ali je samo posledica nečesa drugega ali je lahko vzrok mnogih drugih težav. O posledicah se ne prepirajta, saj to nima smisla. Najdita vzrok in rešita tega.

Prepir ne sme trajati dolgo.
Prepir ne sme trajati dolgo. FOTO: iStockphoto

Ne napadajte

Nikoli se s partnerjem ne prepirajte tako, da ga praktično uničite kot osebnost. V partnerstvu se ne prepiramo, da bi dobili nadzor, da bi se maščevali, da bi nekoga prepričali v svoj prav. Zato se nikoli ne spustite tako nizko, da bi dejansko začeli svojega partnerja napadati. Če vas tako moti on sam, verjetno ne bi bili z njim? Dostojanstvo svojega partnerja morate spoštovati.

Postavite si cilj

Nikoli se ne prepirajte kar tako v tri krasne. Ko se prepirate, imejte v mislih, kaj želite s tem prepirom doseči. Tako boste prerekanje tudi veliko lažje končali, saj boste vedeli, kdaj ste dosegli to, zaradi česar ste svoj glas sploh povzdignili. To prav tako pomeni, da takrat, ko vidite, da je vaš partner dosegel svoj cilj, sprejmete njegovo ponudbo miru.

Ne pretiravajte z intenzivnostjo prepira

Vsak prepir ne more in ne sme biti enako intenziven. Ko se začnete prepirati, se imejte še toliko pod nadzorom, da lahko pomislite, kako pomembna se vam sploh zdi ta težava, o kateri razpravljata. Prav tako se vam ni treba jeziti ravno za vsako stvar. Včasih lahko prepir tudi preskočite. Vse jeze niti ni vredno.

Ne prepirajte se predolgo

Prepir se ne sme kar vleči in vleči, trajati celo več dni. Prepir mora biti vedno časovno omejen, pomeniti mora nekakšno začasno stanje. Če se prepirate predolgo, pomeni, da prepira nimate več pod nadzorom. To težavo imajo velikokrat ljudje, ki partnerstvo jemljejo kot nekakšno tekmovanje. Toda da bi sami v prepiru zmagali, mora vaš partner izgubiti. To res hočete?

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662