Ljudje, ki so pred kratkim doživeli kakšen tavmatičen dogodek, pa najsi je bila to nesreča, smrt bližnjega, ločitev, izguba ali menjava službe oziroma selitev v nov kraj, pogosto ponoči sanjajo grozljive, mučne sanje, pravijo strokovnjaki iz Mednarodnega združenja za preučevanje sanj. Sicer pa lahko neprijetne sanje povzročajo tudi manjši, vsakodnevni stresorji, kot so skrb v službi, doma … Zato poskušajte napetosti blažiti s kakšnimi tehnikami sproščanja, kot so meditacije, masaže, telesne aktivnosti, predvsem pa najdite način, kako se boste sprostili in umirili tik pred spanjem.
2. Začinjena hrana
Skupina raziskovalcev je v raziskavo vključila več odraslih moških in jih najprej opazovala v nočeh, ko so tik pred spanjem jedli začinjeno hrano, nato pa še v nočeh, ko pred spanjem niso jedli. Ugotovili so, da so takrat, ko so uživali začinjeno hrano, spali veliko manj in slabše kot takrat, ko so se takšni hrani odpovedali. Kar nekaj prostovoljcev, ki so sodelovali v študiji, pa je povedalo tudi, da so v nočeh, ko so pred spanjem jedli začinjene jedi, velikokrat imeli nočne more. Raziskovalci razlagajo, da je za težave krivo to, da začinjeno hrano naše telo bolj pospešeno in zavzeto presnavlja, telesna temperatura se poveča bolj kot takrat, kadar presnavljamo običajno začitnjeno oziroma lažjo hrano, poleg tega se menda poveča tudi možganska aktivnost. Rezultat vseh teh procesov v našem telesu pa je slab spanec, pogosto pospremljen tudi z nočnimi morami.
3. Alkohol
Res je, da alkohol deluje kot nekakšno uspavalno sredstvo, saj nas hitro zaziblje v spanec, a raziskovalci opozarjajo, da takšne omamne substance hkrati povečujejo možnost za nočne more. Tisti, ki se ga pred spanjem pogosto napijejo, so namreč povedali, da velikokrat spijo slabo, ponoči se večkrat zbujajo, hkrati pa imajo večkrat grozljive sanje. Zato je pogosto uživanje velikih količin alkohola pred spanjem odsvetovano, pravijo strokovnjaki.
4. Zdravila
Tudi zaradi jemanja nekaterih zdravil lahko imate nočne more, svarijo strokovnjaki. Znano je, da se slabe sanje pojavljajo kot stranski učinek nekaterih antidepresivov, barbituratov in narkotikov. Če morate zaradi kakšnih težav jemati katero od omenjenih zdravil, pa opažate, da imate pogosto nočne more, je prav, da se o tem pogovorite z zdravnikom, ki vam bo morda predpisal kakšno drugo zdravilo.
5. Bolezni
Tudi bolezni, ki so pospremljene z visoko telesno temperaturo in lahko povzročajo halucinacije, lahko privedejo do nočnih mor. Menda pa so lahko grde sanje tudi posledica narkolepsije in nočne apneje – zastojev dihanja med spanjem, pravijo strokovnjaki. Če imate torej kakšne motnje spanja in hkrati pogoste nočne more, obiščite strokovnjaka in ga povprašajte o vaših težavah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV