Vizita.si
Sezonska afektivna motnja

Duševno zdravje

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih

S.D.
05. 09. 2023 05.00
0

Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Ljudje, ki trpijo za sezonsko afektivno motnjo, lahko doživljajo simptome depresije, kot so nizko razpoloženje, utrujenost, motnje spanja in težave s koncentracijo.

Stanja in bolezni, zaradi katerih se lahko pojavijo motnje spanja
Preberi še
Stanja in bolezni, zaradi katerih se lahko pojavijo motnje spanja

Simptomi sezonske afektivne motnje

Simptomi sezonske afektivne motnje se običajno začnejo pozimi in se ponavljajo vsako leto. Med najpogostejše simptome spadajo:

- Nizko razpoloženje: Osebe s sezonsko afektivno motnjo doživljajo dolgotrajno žalost, občutek praznine in izgubo zanimanja za običajne dejavnosti.

Sezonska afektivna motnja
Sezonska afektivna motnjaFOTO: AdobeStock

- Povečana utrujenost: Bolniki se počutijo izčrpane in brez energije kljub zadostnemu počitku.

- Težave s spanjem: Motnje spanja so pogoste pri sezonski afektivni motnji. Lahko se pojavijo težave pri spanju, nemiren spanec ali prekomerno spanje.

Kako je lahko spanje povezano s hujšanjem?
Preberi še
Kako je lahko spanje povezano s hujšanjem?

- Spremembe v telesni teži: Nekateri posamezniki doživljajo povečan apetit in pridobivanje telesne teže, zlasti pa je lahko prisotno hrepenenje po ogljikovih hidratih.

5 preprostih navad zdravih ljudi
Preberi še
5 preprostih navad zdravih ljudi

- Zmanjšana koncentracija: Osebe s sezonsko afektivno motnjo se lahko borijo s težavami pri koncentraciji, odločanju in opravljanju vsakodnevnih nalog.

- Socialno umikanje: Posamezniki s to motnjo se lahko umikajo od družinskih in prijateljskih aktivnosti ter izgubijo zanimanje za socialno interakcijo.

Posamezniki s to motnjo se lahko umikajo od družinskih in prijateljskih aktivnosti ter izgubijo zanimanje za socialno interakcijo.
Posamezniki s to motnjo se lahko umikajo od družinskih in prijateljskih aktivnosti ter izgubijo zanimanje za socialno interakcijo.FOTO: Adobe Stock

Vzroki sezonske afektivne motnje

Natančni vzroki sezonske afektivne motnje niso povsem jasni, vendar pa se verjame, da so povezani s spremembami v svetlobnem ciklu. Svetloba ima pomembno vlogo pri uravnavanju našega notranjega biološkega ritma, imenovanega cirkadiani ritem. Pozimi se dnevi skrajšajo, manj svetlobe pa naj bi vplivalo na naše telo in možgane.

3 dejavniki, ki najbolj škodujejo možganom
Preberi še
3 dejavniki, ki najbolj škodujejo možganom

Pomanjkanje svetlobe lahko vpliva tudi na proizvodnjo hormonov, kot sta melatonin, ki uravnava spanec, in serotonin, ki vpliva na razpoloženje. Zmanjšanje ravni teh hormonov lahko povzroči simptome sezonske afektivne motnje.

Poleg tega so tudi drugi dejavniki, ki lahko vplivajo na tveganje za razvoj, kot so družinska anamneza, spol (ženske imajo večje tveganje) in geografska lokacija.

Koliko spolov pravzaprav obstaja?
Preberi še
Koliko spolov pravzaprav obstaja?

Zdravljenje sezonske afektivne motnje

Za zdravljenje sezonske afektivne motnje je na voljo več možnosti zdravljenja oz. virov pomoči. Najpogosteje uporabljene metode vključujejo:

Za zdravljenje sezonske afektivne motnje je na voljo več možnosti zdravljenja oz. virov pomoči.
Za zdravljenje sezonske afektivne motnje je na voljo več možnosti zdravljenja oz. virov pomoči.FOTO: Shutterstock

Svetlobna terapija: Svetlobna terapija vključuje izpostavljanje svetlobi visoke intenzivnosti, da se nadomesti pomanjkanje naravne svetlobe pozimi. Terapija se izvaja s pomočjo svetlobnih škatel, ki oddajajo svetlobo s podobno sestavo, kot jo ima sončna svetloba. Izpostavljenost svetlobi pomaga uravnavati cirkadiani ritem in povečuje raven serotonina v možganih. Svetlobna terapija se običajno izvaja vsak dan, približno 30 minut do dve uri na dan, odvisno od intenzitete svetlobe.

Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo
Preberi še
Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo

Zdravila: V nekaterih primerih lahko zdravnik predpiše antidepresive za zdravljenje sezonske afektivne motnje. Antidepresivi, kot so selektivni inhibitorji ponovnega privzema serotonina ali inhibitorji monoaminooksidaze, lahko pomagajo uravnavati raven serotonina v možganih in zmanjšati simptome depresije. Zdravila se običajno jemljejo vsak dan po navodilih zdravnika.

Žalostna dejstva o depresiji
Preberi še
Žalostna dejstva o depresiji

Spremembe življenjskega sloga: Poleg zdravil in svetlobne terapije lahko tudi same spremembe življenjskega sloga pomagajo pri obvladovanju sezonske afektivne motnje. To vključuje redno telesno aktivnost, zdravo prehrano, dovolj spanja in vzdrževanje socialnih stikov. Te spremembe lahko pripomorejo k izboljšanju razpoloženja, povečanju energije in zmanjšanju simptomov depresije.

Natančni vzroki sezonske afektivne motnje niso povsem jasni.
Natančni vzroki sezonske afektivne motnje niso povsem jasni.FOTO: Shutterstock

Terapija: V nekaterih primerih lahko terapija, kot je kognitivno-vedenjska terapija, pomaga pri obvladovanju sezonske afektivne motnje. Ta vrsta terapije deluje na spremembo negativnih miselnih vzorcev in vedenjskih navad, ki prispevajo k depresiji. S pomočjo terapevta se posameznik uči prepoznati in spremeniti svoje misli ter razvija strategije za obvladovanje simptomov.

Kaj je ekoterapija in zakaj se vse bolj vračamo k njej?
Preberi še
Kaj je ekoterapija in zakaj se vse bolj vračamo k njej?

Pri izbiri zdravljenja se je pomembno posvetovati z zdravnikom ali specialistom za duševno zdravje, ki bo lahko priporočil najboljše možnosti glede na individualne potrebe posameznika.

Zimska depresija – mit ali resnica?
Preberi še
Zimska depresija – mit ali resnica?

Sezonska afektivna motnja je resna motnja razpoloženja. Simptomi lahko močno vplivajo na kakovost življenja posameznika, vendar je pomembno vedeti, da je motnja obvladljiva in ozdravljiva. Pomembno je, da se posamezniki, ki doživljajo simptome sezonske afektivne motnje, posvetujejo z zdravnikom ali specialistom za duševno zdravje, da dobijo ustrezno diagnozo in zdravljenje. Z ustrezno podporo in zdravljenjem lahko ljudje živijo polno in srečno življenje, ne glede na sezonske spremembe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650