Ste vedeli, da čas, ki ga preživimo na internetu, vodi ne le do odvisnosti, temveč močno vpliva na naše zdravje?
"Naš tehnološko pomemben svet absolutno vodi do povečanega stresa pri ljudeh vseh starosti. V zadnjih 10 letih opažam velik skok v svoji zasebni praksi posameznikov, ki imajo stres in anksiozne motnje kot neposreden rezultat uporabe tehnologije," pravi psihologinja dr. Lisa Strohman ter dodaja: "Stres na splošno vpliva na naše splošno zdravje in dobro počutje, tako da moti naravni ritem našega telesa in vzorce, kot so prebava, spanec in imunsko zdravje."
Le kdo si še danes predstavlja življenje brez telefona? A koliko pametne naprave uporabljamo sebi v prid in koliko nas imajo v oblasti ekrani? Če si priznamo ali ne, smo v dobi odraščanja veliko bolj ranljivi kot ostale starostne skupine, čeprav tudi te niso izvzete, ko je govora o škodljivi rabi pametnih naprav. Le kdo od nas se še ni nikoli primerjal z manekenkami in manekeni na družbenih omrežjih? Kdo od nas še nikoli ni bil prizadet od kakšnega zlobnega spletnega komentarja, ki se je pojavil pod našo sliko? Zaradi vsega omenjenega je pomembno, da znamo postavljati meje.
Doktor Strohman pravi, da lahko tesnobne občutke zaradi uporabe pametnih telefonov preprečimo tako, da sami postavimo meje, o katerih se ne moremo pogajati. Meje zdravega telefona lahko vključujejo, da ne uporabljamo mobilnega telefona med obrokom, ko smo v socialni situaciji, pred spanjem ali v kopalnici. To lahko pomeni tudi ustvarjanje nastavljenih časovnih omejitev, koliko časa porabimo dnevno za telefon ali za določeno aplikacijo.
Danes vsi čutimo potrebo po primerjanju in navsezadnje objavljanju, kaj počnemo. Če zvezdnik objavlja, kaj je, gleda in kaj dela, moramo seveda tudi mi, kajne? S tovrstnim početjem ni nič narobe, dokler ne gremo preko lastnih meja. Zavedati se moramo, kaj so realna in kaj nerealna pričakovanja v življenju. Spomniti se moramo na to, da vidimo le najboljših 5 % (če sploh) življenja drugih ljudi. Najboljše slike, popolne trenutke, popolne počitnice in praznovanja. Ne vidimo pa ozadja, kjer človek včasih prav tako kot mi joče ob neuspehu ali žalitvi, ne vidimo prepirov in konfliktov, ki so prisotni povsod in v vseh razmerjih. Prav tako ne vidimo tiste nepopolnosti, ki je del življenja vseh nas.
Zato – pametne naprave so odličen način povezovanja, druženja in deljenja delčkov nas. Dokler se pri tem zavedamo, da nas lepe slike, videz in vse tisto, kar objavljamo, dejansko ne definirajo. Definirajo nas odnosi in ljudje, ki jih imamo. Navsezadnje pa se definiramo predvsem sami. Upamo, da ne preko popolnosti.
Vizita TOK
Povzeto po verywellmind
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV