Romantična ljubezen, ki traja vse življenje, je možna
Kljub visoki stopnji ločitev, nezvestobe in nezadovoljstva v zakonih, zakon ni nemogoč – daleč od tega. Študija parov, ki so bili poročeni več kot desetletje, objavljena v žurnalu Social Psychological and Personality Science leta 2012, je razkrila, da kar 40 odstotkov poročenih parov danes pravi, da so še vedno zaljubljeni v partnerja. Ista študija je pokazala, da pri parih, ki so bili poročeni 30 let ali več, 40 odstotkov žensk in 35 odstotkov moških pravi, da svojega partnerja še vedno močno ljubijo.
Tudi resna nevroznanstvena študija je pokazala, da lahko romantična ljubezen traja vse življenje. V študiji opravljeni leta 2011 in objavljeni v žurnalu Social Cognitive and Affective Neuroscience so znanstveniki opazovali aktivacijo možganov partnerjev v dolgotrajnih odnosih in posameznikov, ki so se pred kratkim zaljubili. Rezultati so pokazali podobno možgansko aktivnost pri obeh skupinah, z visoko aktivnostjo v nagradnih in motivacijskih centrih v možganih, predvsem v visoko-dopaiminskem ventralno tegmental področju (VTA). Ne samo, da se pari lahko ljubijo dolgo časa, ostanejo lahko zaljubljeni.
Ohranjanje romantične ljubezni skozi več let pa ima pozitiven učinek na možgane. Kot je za Psychology Today zapisala raziskovalna psihologinja Adoree Durayappah, se na ta način zmanjšuje anksioznost, stres, poveča občutek varnosti, mirnosti in povezanost drug z drugim.
Ohranjajo občutek za 'slepo zaljubljenost'
Ko se sprva zaljubimo, občudovano osebo pogosto kujemo v zvezde in jo vidimo kot najbolj privlačno, pametno in popolno na svetu. Medtem ko lahko sčasoma partnerja le vidimo skozi nekoliko bolj realne oči, pa študije kažejo, da ljudje, ki so v dolgotrajnih zvezah kljub vsemu ohranjajo občutek 'slepe zaljubljenosti'.
Študija univerze v Genovi, ki je združila spoznanja več kot 500 študij o kompatibilnosti, je pokazala, da ni mogoče natančno določiti kombinacije osebnostnih lastnosti v razmerju, ki bi napovedale, da bo ljubezen trajala – z izjemo ene. Človeške sposobnosti, da idealizira in ohranja pozitivno iluzijo o svojem partnerju. Izkazalo se je, da ljudje v dolgotrajnih odnosih vidijo svojega partnerja kot lepega, inteligentnega, zabavnega, skrbnega in na splošno kot 'dober ulov'. Prav to jih ohranja zadovoljne in srečne na dolgi rok.
Nove stvari preizkušata skupaj
Dolgčas je lahko največja ovira v dolgotrajni ljubezni, a uspešni pari najdejo načine, da vedno znova poživijo svoj odnos in življenje. Psihološke raziskave kažejo, da so pari, ki izkusijo najbolj intenzivno ljubezen drug do drugega tisti, ki med sebj čutijo ne le izjemno močno fizično in čustveno privlačnost, a radi sodelujejo tudi v novih aktivnostih, ki jim prinašajo izziv in samoizboljševanje.
Izogibajo se močnim občutkom potrebe po bližini partnerja z ohranjanjem samostojnosti
Premočni občutki po bližini partnerja so v dolgotrajnih partnerstvih destruktivni, pa čeprav so v resnici pomemben del romantične ljubezni, je prepričana avtorica knjige Mating in Captivity psihologinja Esther Perel.
Močna potreba po bližini in skrbi za partnerja, zaneti erotično iskro, pojasnjuje Pereč. A če pari uspejo ohraniti neodvisnost in imeti svoje individualne aktivnosti, si dajo možnosti, da svojega partnerja vedno znova vidijo v novi luči. Če želite, da iskrice ne pojenjajo, potem dajte svojemu partnerju prostor, da počne stvari, v katerih je dober in si dajte priložnost, da ga ob tem opazujete in občudujete.
Strast do življenja prenašata v odnos
Psihologi so odkrili, da lahko močna strast do življenja pomaga ohranjat strast v dolgotrajnem romantičnem razmerju. Študija Stony Brook univerze je preučevala osebnostne kvalitete, s katerimi lahko predvidimo dolgotrajno razmerje in odkrila, da posamezniki, ki uspejo ohraniti strast do življenja, lažje dosežejo uspeh v romantičnem odnosu. ''Ljudje, ki k svojem vsakdanu pristopajo z zanosom in močnimi čustvi, kot kaže znajo te močne občutke vnesti tudi v ljubezensko življenje,'' je v Psychology Today zapisala Susan Krauss Whitbourne. ''Če želite, da je vaš odnos strasten, svojo čustveno energijo vnesite tudi v delo, hobije, interese in celo politične aktivnosti.''
Svoje razmerje vidijo kot pot k samoizpolnitvi
Če so včasih posamezniki zakon videli kot pot do varnosti in zaščite, so se sedaj družbeni standardi nekoliko spremenili in moški in ženska v zakon vstopata z željo po samorealizaciji in osebni izpolnitvi. Takšen zakon je lahko bolj zadovoljujoč za oba partnerja, a zahteva več vložene energije in truda. ''Povprečen zakon danes je šibkejši kot povprečni zakon v preteklosti v smislu zadovoljstva in stopnje tveganja za ločitev, a najboljši zakoni so danes veliko močnejši, ko je govora o zadovoljstvu in osebni izpolnitvi,'' je prepričana profesorica socialne psihologije Eli J. Finkel iz Northwestern univerze.
Danes na zakon ne gledamo več kot na odnos, ki zadovolji osnovne potrebe po preživetju partnerjev, a ga vodimo kot orodje za samoizpolnitev. Nova direktiva sicer prinaša več možnosti za neuspeh, a hkrati bolj trdno in zadovoljujoče razmerje, če partnerja najdeta pravo pot.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV