Vizita.si
Victoria Beckham je lasnko leto priznala, da ima nenehen občutek krivde, ker skuša urvanavati svoje družinsko življenje in kariero.

Duševno zdravje

Sodobne ženske se spopadajo z dvojnim občutkom krivde

K.B.
21. 02. 2014 08.03
0

Čeprav se zdi, da imajo ženske, ki so blagoslovljene z otroki in kariero, vso srečo tega sveta, pa zadnje raziskave kažejo, da se zaposlene mame soočajo z dvojnim bremenom – občutkom krivde, da so slabe mame in da se premalo posvečajo službi.

Victoria Beckham je lasnko leto priznala, da ima nenehen občutek krivde, ker skuša urvanavati svoje družinsko življenje in kariero.
Victoria Beckham je lasnko leto priznala, da ima nenehen občutek krivde, ker skuša urvanavati svoje družinsko življenje in kariero.FOTO: Reuters
Victoria Beckham je lansko leto na londonskem Vogue festivalu javno spregovorila o slabi vesti, ki jo pesti, ko odhaja na delo in ne preživlja časa s svojimi štirimi otroki (14-letni Brooklyn, 11-letni Romeo, 11-letni Cruz in dveletna Harper). Priznala je, da ima zaradi iskanja zlate sredine med službenimi obveznostmi in družinskimi obveznostmi nenehen občutek krivde. ''Počutiš se popolnoma razdeljeno, kajne? A imam pomoč odličnih ljudi, ki mi pomagajo pri načrtovanju službenih obveznosti in stvari, ki se tičejo otrok,'' je pojasnila 39-letnica.
Da se sodobne ženske počutijo razdejene, je potrdila tudi raziskava izraelske sociologinje.
Da se sodobne ženske počutijo razdejene, je potrdila tudi raziskava izraelske sociologinje. FOTO: Reuters

Njene skrbi pa je sedaj potrdila še raziskava izraelske sociologinje Shire Offer z oddelka za sociologijo in antropologijo na Bar-Ilan univerzi v Izraelu. Asistentka profesorja je preučevala duševno stanje staršev srednjega razreda, ki skušajo uravnavati družinsko življenje in poslovno kariero in ugotovila, da se zaposlene matere v primerjavi z moškimi bolj obremenjujejo s skrbmi zaradi službe, ko so doma in s skrbmi o svoji družini, ko so na delu. Tako ženske kot moški sicer razmišljajo o družini, a le pri materah so opazili povezavo med temi mislimi in povečanim stresom. ''Predvidevam, da je rezultat posledica tega, da matere nosijo večino odgovornosti, ko je govora o otrocih in družinskem življenju, prav zato večkrat pomislijo tudi na manj prijetne vidike družinskega življenja in so tako bolj zaskrbljene,'' je pojasnila.

Offerjeva je preučevala družine, kjer oba starša skrbita za preživetje družine, pri čemer je spremljala 402 mater in 291 očetov srednjega razreda. ''Matere so navadno tiste, ki prilagodijo svoj urnik, da opravijo družinske obveznosti, kot na primer, da ostanejo doma, ko zboli otrok. Prav zato matere lahko dobijo občutek, da ne posvečajo dovolj časa svoji službi in da morajo kasneje nadoknaditi zamujeno, posledica tega pa je, da postanejo preveč obremenjene z delom tudi izven delovnega časa. To prikazuje dvojno breme. Pritisk, da morajo biti 'dobre' mame, in pritisk, da morajo biti 'dobre delavke.''

Moški pa so se pri uravnavanju družinskega in službenega življenja izkazali za bolj učinkovite. ''Mislila sem, da bodo visoko izobraženi očetje, ki so na visokih managerskih pozicijah, s službenimi obveznostmi močno obremenjeni tudi v svojem prostem času in v času, ki ga preživijo z družino. A izkazalo se je, da očetje lažje opustijo službene skrbi, ko zaključijo z delom, in lažje potegnejo ločnico med delom in prostim časom. Mislim, da je vzrok v temu, da si moški lažje privoščijo kaj takega, saj se zavedajo, da bo njihova partnerica prevzela glavno odgovornost pri gospodinjskih opravilih in pri skrbi za otroke.''

Poleg tega je še pojasnila, da so moški danes v primerjavi z drugimi generacijami veliko bolj vključeni v vzgojo otrok in v gospodinjska opravila, kljub vsemu pa glavna odgovornost pri tem še vedno pade na ramena žensk. In to se po mnenju sociologinje mora spremeniti.
 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587