Vizita.si
Somatska terapija

Duševno zdravje

Somatska terapija - celostno terapevtsko zdravljenje

Neja Rems Arzenšek
31. 08. 2021 05.00
0

Somatska terapija, znana tudi kot terapija somatskega doživljanja, vključuje celostno – um, telo in duha – terapevtsko zdravljenje.

Somatska terapija – fizično zdravljenje
Somatska terapija – fizično zdravljenje FOTO: Dreamstime

Za razliko od standardnih terapij za duševno zdravje, ki se osredotočajo zgolj na um, somatska terapija vključuje telesno usmerjene modalitete, kot so ples, dihanje in meditacija, ki bolnikom pomagajo na njihovi poti zdravljenja. Poleg tega somatske terapevtske vaje vključujejo pogovorno terapijo in vaje za duha in telo. Kot veja terapije se osredotoča na vse vidike človeškega obstoja in zajema celovito zdravljenje vseh aspektov. Pravi, da se čustvene in psihične težave največkrat odražajo na različne načine na in v našem telesu, zato je pomembno, da ne zdravimo zgolj čustvenih odzivov, temveč tudi in predvsem fizične. 

Vrste somatske terapije

Najpogostejša in najbolj osnovna oblika somatske terapije je znana kot terapija somatskega doživljanja. Pri tej terapiji pacienti razpravljajo o svojih težavah kot pri drugih oblikah terapij. Namesto, da bi samo govorili o njih, pa somatski terapevti vodijo bolnike, da se osredotočijo na svoje fizične občutke ob razglabljanju. Če karikiramo zelo grobo – človek, ki se na primer sooča z globoko zakoreninjeno jezo, ali pa žalostjo, se eno ali drugo čustvo odražata nekje na njegovem telesu. Ob pripovedovanju nekega dogodka, ali več njih, terapevti pacienta spodbujajo, da povedo, kje v ali na telesu začutijo, da se odraža oz. čuti to čustvo. Od odkritja izvora lahko vaje za um in telo vključujejo delo z dihanjem, meditacijo, vizualizacijo, masažo, prizemljitev, ples in/ali delo za zavedanje občutkov.

Somatska terapija – zdravljenje prek plesa
Somatska terapija – zdravljenje prek plesaFOTO: Dreamstime

Poleg standardne somatske terapije številne podskupine uporabljajo njen okvir na posebne načine. Te lahko vključujejo:

- Senzorsko-motorična psihoterapija: celovita terapija, ki uporablja telo kot vir informacij in intervencijske cilje.

- Metoda Hakomi: psihoterapija, ki združuje znanstvene, psihološke in duhovne vire ter se osredotoča na štiri temeljne koncepte: nežnost, nenasilje, sočutje in čuječnost.

- Bioenergetska analiza: psihoterapija telesa, ki združuje telesno, analitično in relacijsko delo, ki temelji na razumevanju energije.

- Biodinamična psihoterapija: kombinacija alopatskih (medicinskih) in celostnih načinov terapije, ki vključujejo fizično masažo s strani zdravnika.

- Brainspotting: ta terapija poleg duha in telesa vključuje tudi pozicioniranje oči za preusmeritev čustvenih reakcij.

Somatska terapija se nekoliko razlikuje od klasičnih oblik terapij.
Somatska terapija se nekoliko razlikuje od klasičnih oblik terapij.FOTO: Dreamstime

Somatska terapija temelji na ideji, da se to, kar se vam zgodi v življenju, ne shranjuje samo v vašem umu, ampak tudi v telesu. S poudarkom na fizičnih občutkih v telesu in razpravi o vaših težavah je to celovit pristop k terapiji. Tehnike somatske terapije spodbujajo k razvoju večje zavesti o svojem telesu in njegovih občutkih, klicanje čustvenih virov, prizemljitev, spodbujanje podrobnih opisov in izkušenj, gibanje, vključno z delovanjem iz fizičnih občutkov, učna orodja za umiritev samega sebe, izmenjava osredotočenosti med nečim stresnim in ne stresnim za lajšanje napetosti, čustveno sproščanje in krepitev lastnih mej. 

Kako pomembna je samota za duševno zdravje?
Preberi še
Kako pomembna je samota za duševno zdravje?

Začetne študije somatske terapije so pokazale, da bi lahko bila izjemno učinkovita za posttravmatski sindrom, pri čemer pa je treba opozoriti, da je 'linearna regresijska analiza z mešanim modelom pokazala pomembne intervencijske učinke na resnost posttravmatskih simptomov'. Z drugimi besedami, somatska terapija je lahko učinkovita metoda zdravljenja omenjenega sindroma, potrebne pa so dodatne nadaljnje raziskave, da bi razumeli, katera skupina bolnikov bi imela največ koristi od omenjene oblike terapije.  Raziskovalci namreč poudarjajo, da še ni mogoče v celoti trditi, za kakšne vrste čustvenih travm je terapija primerna oz. ni. 

Nekaterim se morda zdi presenetljivo, da lahko oblika psihoterapije pomaga pri telesni bolečini, vendar se je izkazalo, da je temu dejansko tako. V eni študiji se je somatska terapija izkazala za učinkovit način za zdravljenje miofascialne bolečine v materničnem vratu, učinkovitost pa se ni povečala, če so denimo dodali akupunkturo. Kot pri vseh oblikah terapije pa je tudi pri tej terapiji nujno, da jo izvajate z usposobljenim strokovnjakom in da ste na čustvenem in duševnem mestu, kjer imate čas in energijo za obdelavo kompleksnih občutkov. 

Vir: verywellmind, webmd

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662