Vizita.si
Napredna mišična sprostitev je dvostopenjski proces, pri katerem mišične skupine sistematično napenjate in sproščate.

Duševno zdravje

Sprostitvene tehnike, ki učinkovito delujejo proti stresu

A.K
23. 03. 2020 18.36
0

Večina ljudi si pod pojmom sprostitev predstavlja kavico s prijateljem ali ogled filma po napornem dnevu. Že res, da so to aktivnosti, ki nedvomno vzbujajo dobro razpoloženje, ne pomagajo pa pri zmanjševanju škodljivih učinkov stresa. Za učinkovito borbo proti stresu moramo namreč aktivirati naravni sprostitveni odziv telesa, kar lahko storimo z različnimi sprostitvenimi tehnikami.

Sprostitvenih tehnik je precej, vsak od nas pa mora najti tisto, ki mu najbolj ustreza in ob kateri se počuti dobro. Tovrstne tehnike pomagajo zmanjšati ali odpraviti vsakodnevni stres, povečujejo energijo in razpoloženje ter izboljšujejo psihično in fizično zdravje.

Kaj sploh je sprostitveni odziv?

Ko doživite negativen dogodek je vaše telo nenadoma pripravljeno na prvinski odziv, to je boj ali beg. Ta povsem naraven odziv telesa vas lahko reši v ekstremnih situacijah, kjer je življenje ogroženo in morate ukrepati hitro. Toda ko telo preide v takšno ekstremno stanje že ob najmanjšem vsakodnevnem stresnem dogodku, je čas za korenite ukrepe.

Nihče od nas se ne more popolnoma izogniti stresu, lahko pa se izognemo njegovim škodljivim učinkom, in sicer tako, da se naučimo sprostitvenih tehnik. Te zavirajo stres in njegove škodljive posledice na telo ter uravnovešajo telo in um.

Preberite še: Avtogeni trening

Vizualizacijo lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli.
Vizualizacijo lahko izvajate kjerkoli in kadarkoli. FOTO: iStock
V telesu se ob sprostitvi zgodijo številne reakcije:

– srčni utrip se upočasni,

– dihanje postane globlje in počasnejše,

– krvni tlak pade,

– mišice se sprostijo,

– poveča se pretok krvi v možgane.

Poleg ugodnih fizioloških odzivov, pa sprostitev povečuje tudi raven energije, pripomore k boljšemu imunskemu odzivu, odpravlja bolečine, povečuje osredotočenost in zmožnost razreševanja težav ter spodbuja motivacijo in produktivnost. Najboljše pri vsem pa je, da so sprostitvene tehnike tako zelo enostavne, da jih lahko izvajate sami – ko jih enkrat osvojite, jih znate za vedno. Ni pa vsaka tehnika primerna za vsakogar, saj ima vsak posameznik čisto svoj telesni odziv. Vsekakor pa je prava za vas tista, na katero se vaše telo odziva in ki ustreza vašemu življenjskemu slogu. Morda boste tekom vadbe spoznali, da vam ustreza kombiniranje več različnih sprostitvenih tehnik.

 –telesni odziv BOJ: Če ste nagnjeni k temu, da ste pogosto jezni in razdražljivi, se boste najverjetne najbolje odzvali na meditacijo, postopno mišično sprostitev, globoko dihanje ali vodene posnetke sproščanja

 – telesni odziv BEG: Če ste nagnjeni k melanholiji, depresiji, ste bolj umaknjeni vase, vam bodo bolj koristile aktivnosti, ki spodbujajo energijo: ritmična vadba, masaža, čuječnost, joga.

Joga učinkovito zmanjšuje stres in tesnobo.
Joga učinkovito zmanjšuje stres in tesnobo.FOTO: iStock

Sprostitvene tehnike:

Globoko dihanje: Gre za močno sprostitveno tehniko, pri kateri je poudarek na polnem, globokem dihanju. Je izjemno preprosta, saj se lahko izvaja povsod in zagotavlja hitro uravnavanje stresa. Sprostitev lahko izvajamo tudi v kombinaciji z aromaterapijo, gongom in glasbo.

Napredna mišična sprostitev: Je dvostopenjski proces, pri katerem mišične skupine sistematično napenjate in sproščate. Z redno vadbo kmalu dobite občutek, kako močno smo lahko ’zakrčeni’ pa tega sploh ne vemo, kar pomaga pri hitrem odzivu na prve znake mišične napetosti, ki pogosto spremljajo stres. Ko se telo sprosti, se sprosti tudi um. Napredno mišično sprostitev lahko kombiniramo z globokim dihanjem.

Pomembno si je vzeti čas zase.
Pomembno si je vzeti čas zase. FOTO: iStock

Čuječnost: Namesto skrbi zaradi prihodnost in nepotrebnega vztrajanja v preteklosti, se čuječnost osredotoča na trenutek ’tukaj in zdaj’. Omogoča, da se v celoti vključite v sedanjost, kar deluje ugodno pri zmanjševanju stresa, tesnobe in depresije. Izvajate jo lahko tudi med aktivnostmi, kot so hoja, prehranjevanje, telesna vadba.

Vizualizacija: Vizualizacija je različica tradicionalne meditacije, ki vključuje osredotočenost na vizualne predstave, v katerih se počutite mirno, svobodno in brez skrbi. To je lahko tropska plaža, vaša najbljuša točka v naravi, ali kakšen drug kraj, ki vas pomirja. Ob vizualzaciji lahko poslušate pomirjujočo glasbo ali se pustite voditi terapevtu.

Joga: Poleg tega, da joga učinkovito zmanjšuje stres in tesnobo, izboljšuje tudi prožnost, moč, vzdržljivost in ravnovesje telesa. Ker pri nepravilno izvedenih položajih lahko pride do poškodb, se za začetek udeležite skupinskih ali individualnih vadb joge, kjer boste v spremstvu vaditelja osvojili položaje in vso potrebno znanje. Kasneje lahko naučeno vadite tudi sami doma. Joga prinese notranji mir, gibko telo, več zdravja in obvladovanje uma.

Ritmično gibanje K sprostitvenim tehnikam lahko vključimo tudi gibanje, pri katerem se značilni ponavljajoči se gibi. To so: tek, kolesarjenje, plavanje, ples, hoja, veslanje, plezanje. K vsaki posamezni aktivnosti lahko dodate še tehniko čuječnosti, kar je odlična kombinacija za dobro psihofizično počutje. Na ta način uspešno izklopite misli, saj se osredotočite le na občutke in dihanje.

Preberite še: Joga za dobro jutro

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662