Vizita.si
Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim ni kos sam in ki vplivajo tudi na njegovo psihično stanje. Kdaj pa je vendarle pravi čas, da poiščemo pomoč?

Duševne motnje

Kdaj k psihologu?

Eva Doljak
01. 07. 2011 11.56
0

Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim ni kos sam in ki vplivajo tudi na njegovo psihično stanje. Kdaj pa je vendarle pravi čas, da poiščemo pomoč? Katere so težave, pri katerih je še kako potrebna in tudi učinkovita psihoterapija ali celo zdravljenje z zdravili?

Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim ni kos sam in ki vplivajo tudi na njegovo psihično stanje. Kdaj pa je vendarle pravi čas, da poiščemo pomoč?
Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim ni kos sam in ki vplivajo tudi na njegovo psihično stanje. Kdaj pa je vendarle pravi čas, da poiščemo pomoč?FOTO: iStockphoto
1. Depresija

Strokovnjaki depresijo uvrščajo med motnje razpoloženja, te pa so, po statistikah sodeč, ene najpogostejših psihičnih težav pri ljudeh. O depresiji lahko govorimo v primeru, ko so pri osebi simptomi, tipični za depresijo, prisotni več kot dva tedna skorajda vsak dan in ko depresivna čustva niso posledica kakšne zlorabe alkohola, drog ali česa podobnega. Prisotnih pa mora biti večina naslednjih znakov: depresivno razpoloženje, nezadovoljstvo in pomanjkanje volje, zagona, interesa, težave s koncentracijo in učinkovitostjo, nespečnost ali, ravno obratno, pretirana želja po spanju, vzkipljivost ali, ravno nasprotno, popolna brezbrižnost, občutki manjvrednosti, celo razmišljanja o smrti.

Psihoterapija je namenjena odkrivanju in odpravljanju vzrokov depresije.
Psihoterapija je namenjena odkrivanju in odpravljanju vzrokov depresije. FOTO: iStockphoto
Tisti, ki pri sebi opazijo blage simptome depresije, se lahko poskušajo s težavo spopasti sami in se zavestno prisiliti, da spet najdejo smisel v življenju, voljo, zagon. Težava pa je v primeru, da je depresija precej huda, kajti potemtakem oseba potrebuje strokovno obravnavo, a mnogokrat takšne osebe pomoč odklanjajo in je ne poiščejo same. Tukaj nastopijo svojci in prijatelji. Psihoterapija je namreč namenjena odkrivanju in odpravljanju vzrokov depresije, v skrajnem primeru pa lahko zdravnik pacientu predpiše tudi antidepresive, ki sicer vzrokov težav ne morejo kar odpraviti, lahko pa vsaj odpravijo ali omilijo nekatere simptome bolezni.

2. Motnje hranjenja

Tudi pri premagovanju motenj hranjenja je lahko strokovno svetovanje v veliko pomoč, kajti njihovi vzroki ležijo globoko v človeku. Pri večini tistih, ki imajo težave, gre namreč za to, da čustvene stiske, ki jih doživljajo, tešijo oziroma rešujejo s hrano. Obstaja več oblik motenj hranjenja, na primer anoreksija, bulimija, kompulzivno prenajedanje, in veliko ljudi s tovrstnimi težavami bi moralo poiskati strokovno pomoč, ki pa je zadnje, na kar pomislijo. Pravzaprav težave mnogokrat spretno skrivajo pred sorodniki in prijatelji, ki to, da je z njihovim bližnjim nekaj narobe, pogosto opazijo šele tedaj, ko bolestno shirajo ali se nenadzorovano zredijo, ko jim začne teža drastično nihati ali pa ko se začnejo v situacijah, ki zadevajo hrano, nenavadno vesti. Tako so pogosto prav starši, partnerji, tesni prijatelji tisti, ki posameznika z motnjami hranjenja prepričajo ali celo prisilijo v zdravljenje. To je predvsem psihoterapevtsko, čeprav lahko pomagajo simptome omiliti tudi nekatera zdravila.

Tudi pri spopadanju z motnjami hranjenja so lahko terapevti v veliko pomoč.
Tudi pri spopadanju z motnjami hranjenja so lahko terapevti v veliko pomoč.FOTO: iStockphoto

3. Partnerske težave

Ljubezen in partnerski odnosi igrajo pomembno vlogo pri doseganju sreče marsikaterega posameznika. Če se torej na tem področju kaj zalomi, marsikdo postane globoko nesrečen, lahko celo zapade v depresijo. Varanje, pomanjkanje zaupanja, nezdrav ljubezenski odnos, neustavljiva želja po sprejemanju ali spreminjanju partnerja, nenehni prepiri in žaljivke ter tako naprej – vse to je lahko razlog, da se par ali pa posameznik odloči poiskati pomoč partnerskega terapevta ali celo psihoterapevta (odvisno od tega, za kakšne oziroma kako hude težave gre).

Nekateri se k terapevtom zatečejo tudi zaradi težav v partnerskem odnosu, ki jim niso kos.
Nekateri se k terapevtom zatečejo tudi zaradi težav v partnerskem odnosu, ki jim niso kos. FOTO: iStockphoto

4. Travmatični dogodki

Prometne nesreče, huda bolezen, smrt ljubljene osebe, izguba vsega imetja v naravni katastrofi, izguba službe, invalidnost, posilstvo, zloraba … Vse to so travmatični dogodki, s katerimi se marsikdo ne uspe soočiti sam in zato poišče strokovno pomoč. In medtem ko enim pomaga že psihoterapija, drugi potrebujejo celo zdravljenje z zdravili.

5. Motnja pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo

Sodi v skupino čustvenih in vedenjskih motenj ter se običajno pojavi že v otroštvu ali zgodnji mladosti. Otroci z motnjo pozornosti, ki so hkrati še hiperaktivni, imajo pogosto težave z učenjem, saj se težko zberejo in težko ostanejo zbrani, ter z navezovanjem stikov in ohranjanjem prijateljstev. Mnogi so tudi razdražljivi in imajo težave s spanjem. V veliko primerih lahko takšnim otrokom s pravilnim pristopom pomagajo že starši, če pa jim sami niso kos oziroma ne vedo, kako pristopiti k njim, pa lahko skupaj z otrokom obiščejo psihologa, ki jim bo s svojim znanjem in izkušnjami priskočil na pomoč ter dal koristne nasvete.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650