Vizita.si
Ne čakajte nanj

Duševno zdravje

Strah pred uspehom – si lahko pomagamo sami?

Neja Rems Arzenšek
27. 08. 2021 05.00
0

Strah pred uspehom vključuje strah pred lastnimi dosežki, pogosto do te mere, da ljudje sabotirajo samega sebe. Čeprav na uspeh pogosto gledamo kot na nekaj, kar je zaželeno in česar si želimo vsi, obstajajo razlogi, tudi takšni, ki so morda celo racionalni, zakaj se ljudje bojijo, da bi jim resnično uspelo.

Kakšne so značilnosti oseb, ki jih je strah uspeha?
Kakšne so značilnosti oseb, ki jih je strah uspeha? FOTO: Dreamstime

Na začetku moramo poudariti, da se ljudje največkrat ne bojijo samega uspeha, temveč vsega tistega, kar pride z njim. Pričakovanja o uspehu namreč pogosto temeljijo na ideji, da sta za doseganje svojih ciljev potrebna konkretno žrtvovanje in pripravljenost prenašanja izgub. Če sklepamo iz tega dejstva, dejansko ni čudno, da se nekateri ljudje bojijo lastnega uspeha, saj menijo, da jih bo ta, tako rekoč, 'preveč stal'.

Kakšne so značilnosti oseb, ki jih je strah uspeha?

Pomanjkanje ciljev: ljudje imajo zelo nizka pričakovanja do samega same, hkrati pa menijo, da jim tako ali tako nikoli nič ne uspe. 

Pomanjkanje discipline: ljudje, ki se bojijo lastnega uspeha, pogosto odnehajo tik pred ciljem, saj verjamejo, da jim nikoli ne bo uspelo. 

Odlašanje: Odlašanje z obveznostmi do zadnje možne minute pomeni, da ljudje ne opravljajo svojega najboljšega ali najbolj premišljenega dela, kar lahko poslabša njihove možnosti za uspeh. To, četudi se tega ne zavedajo in je vedenje podzavestno, delajo namenoma. 

Kako lahko pri sebi prepoznamo strah pred uspehom?
Kako lahko pri sebi prepoznamo strah pred uspehom?FOTO: Dreamstime

Samozadostnost: Ljudje, ki se bojijo uspeha, lahko na svoji poti sami sebi postavljajo ovire, ki zmanjšujejo njihove možnosti, da bodo uspešni. To vedenje se lahko giblje od manjših dejanj destruktivnega vedenja do resnejšega samouničevalnega vedenja.

V mnogih primerih se lahko strah pred uspehom pojavi tudi zaradi lenobe, pomanjkanja motivacije in slabe discipline. Ne glede na to, kako se ta strah izraža, pa resno spodkopava ljudi, da bi živeli svoje življenje v dani polnosti.

Kako lahko pri sebi prepoznamo strah pred uspehom?

Sumite, da ste morda sami eden izmed tistih, ki sabotirajo lasten uspeh? Preverite, če se najdete v spodnjih alinejah:

- Čutite strah pred tem, kaj bi se zgodilo, če bi bili v središču pozornosti?

- Razmišljate, kaj bodo rekli drugi, če/ko vam dejansko uspe?

- Čutite tesnobo ob prevzemanju novih odgovornosti zaradi uspeha?

- Vas skrbi, da bodo stvari ob uspehu postale bolj zapletene od tistega, kar menite, da ste zmožni obvladati?

- Vas skrbijo vsi komentarji in socialne težave, ki bi se morebiti lahko pojavile ob uspehu?

Včasih se ljudje zavedajo nekaterih lastnih misli, primanjkuje pa jim vpogleda v resnične vzroke njihovega destruktivnega vedenja. Vsekakor je zato priporočljiv in učinkovit pogovor s terapevtom.

Se znate pohvaliti?
Se znate pohvaliti?FOTO: Dreamstime

Vzroki za tovrsten strah 

Strah pred uspehom ima številne in različne vzroke. Nekateri od teh vključujejo:

Imposterjev sindrom: Včasih se ljudje, ki doživijo uspeh, bojijo, da so njihovi dosežki nezasluženi ali da niso tako dobri kot drugi ljudje na svojem področju. Ljudje se lahko bojijo, da ne bodo mogli izpolniti pričakovanj ali da bodo drugi odkrili, da niso kos izzivu. Več o omenjenem sindromu si lahko preberete v spodnjem članku:

Imposterjev sindrom ali fenomen prevaranta
Preberi še
Imposterjev sindrom ali fenomen prevaranta

Strah pred povratnimi reakcijami: Včasih se ljudje bojijo uspeha zaradi pričakovanih potencialnih družbenih ali partnerskih posledic. Raziskovalci so ta pojav poimenovali izogibanje odzivom. Na primer: ženske se lahko izogibajo ''samopromociji'', ker se bojijo, da to ni v skladu s tradicionalnimi vlogami spolov. Raziskovalci so tudi ugotovili, da ženske uspehe povezujejo z večjimi negativnimi posledicami kot moški. Vsi ljudje pa smo pravzaprav nagnjeni k temu, da sledimo pričakovanim normam, razlog za to pa se skriva v strahu pred družbenimi in gospodarskimi odzivi. 

Negativne izkušnje: Ljudje, ki so v preteklosti doživeli nekaj negativnih izkušenj, težje sprejemajo lasten uspeh kot tisti, ki so tega navajeni. 

Raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki se bojijo uspeha, tudi nizko samoučinkovitost.
Raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki se bojijo uspeha, tudi nizko samoučinkovitost.FOTO: Dreamstime

Slaba samoučinkovitost: Raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki se bojijo uspeha, tudi nizko samoučinkovitost. Samoučinkovitost se nanaša na prepričanja in sposobnost osebe, da doseže svoje cilje.

Sramežljivost ali socialna tesnoba: Ljudje, ki so sramežljivi ali trpijo za socialno anksioznostjo, se lahko bojijo uspeha, ker ne želijo biti v središču pozornosti.

Strah pred uspehom lahko resno negativno vpliva na človekovo življenje. Raziskave so pokazale, da je strah pred dosežkom povezan tudi s težavami pri uvajanju in vzdrževanju vedenja. Ker so ti prvi koraki k cilju tako težki, se lahko ljudje, ki se bojijo uspeha, sploh ne trudijo, da bi začeli. Lahko pa ugotovijo, da vedno znova začenjajo projekte, potem pa jim zmanjka motivacije, da bi jih dokončali. Raziskovalci so ugotovili tudi, da ljudje, ki se bojijo uspeha, v primerjavi s svojimi sposobnostmi po navadi sprejmejo nizke akademske in karierne cilje.

Zaslužite si uspeha, tako kot vsi drugi.
Zaslužite si uspeha, tako kot vsi drugi. FOTO: Shutterstock

Obstajajo stvari, ki jih lahko naredite sami, da se lažje spopadete in premagate strah pred uspehom. To vključuje razmislek o naravi in ​​izvoru vašega strahu ter učenje prepoznavanja vedenja, ki se posledično pojavi. Ko boste bolje razumeli te vzorce, se lahko osredotočite na boj proti tem samouničevalnim težnjam. Ker lahko stres igra vlogo pri vašem strahu, je pomembno, da poiščete načine za sprostitev in obvladovanje stresa in tesnobe. Preizkusite tehnike obvladovanja stresa.

Učinkovita strategija obvladovanja je lahko tudi iskanje načinov za preoblikovanje vaših misli o dosežkih. Začnite biti pozorni na nekatera negativna prepričanja, ki bi jih lahko imeli okoli dosežkov. Ali uspeh povezujete z negativnimi rezultati? Vas skrbi, kaj bi si mislili drugi ljudje? Ko se bolj zavedate teh negativnih miselnih vzorcev, jih lahko začnete nadomeščati z bolj pozitivnimi. 

Vedno pa imate na voljo tudi terapijo; bodisi psihologa ali terapevta, ki vam bo pomagal odkrivati vzroke za vaš strah, vas usmerjal pri premagovanju določenih vzorcev in vam jih pomagal premagovati. Zavedajte se, da v takšnih in drugačnih primerih prav vsi potrebujemo nekoliko pomoči, z iskanjem slednje pa ni nič narobe, prav nasprotno – velikokrat je znak čustvene zrelosti posameznika, zato kar pogumno! 

Vir: verywellmind, webmd

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587