Vizita.si
Športna aktivnost dobro vpliva tudi na naše duševno zdravje.

Duševno zdravje

En ukrep za mnogo boljše počutje

L. E.
17. 08. 2018 08.15
0

Redna športna aktivnost ne vpliva ugodno le na fizično, temveč tudi na duševno zdravje. Tisti, ki se s športom ukvarjajo večkrat na teden, imajo v povprečju z duševnim zdravjem manj težav kot tisti, ki se s športom sploh ne ukvarjajo. To je pokazala ameriška študija, ki je ugotovila, da je rezultat še boljši, če med športno aktivnostjo tudi ustvarjamo in krepimo odnose z drugimi ljudmi.

Športna aktivnost dobro vpliva tudi na naše duševno zdravje.
Športna aktivnost dobro vpliva tudi na naše duševno zdravje.FOTO: Thinkstock

A šport dobro vpliva na naše duševno zdravje le v pravi meri. Z ničimer ni dobro pretiravati in tako kot bi si škodili tudi, če bi vsak dan jedli samo jabolka, si škodimo, če pretiravamo s športno aktivnostjo. Ljudje, ki so telovadili vsak dan, so imeli v povprečju namreč spet več težav z duševnim zdravjem.

Izkazalo se je, da je najbolje telovaditi nekje po 45 minut od trikrat do petkrat na teden, pravijo raziskovalci, ki so svoje izsledke objavili v priznanem zborniku Lancet Psychiatry.

In ne le šport ...

V študiji so raziskovalci spremljali najrazličnejše oblike telesne aktivnosti. Ne le tek, kolesarjenje in smučanje, ampak tudi ribarjenje, košnjo trave, hišna opravila in igranje z otrokom. Izkazalo se je, da prav vsako gibanje prispeva k boljšemu duševnemu zdravju. To pa je bilo še boljše, če so med aktivnostjo ljudje tudi ustvarjali in krepili odnose z drugimi ljudmi. Če so se denimo sprehajali s prijateljem ali so sodelovali v ekipnih športih.

O spopadanju s stresom smo se pogovarjali tudi s psihiatrinjo.

Danes že dobro vemo, da gibanje in aktiven način življenja zmanjšujeta tveganje za bolezni srca, kap in sladkorno bolezen. Manj pa je znano, kako gibanje vpliva tudi na naše duševno zdravje. Seveda je neaktivnost lahko posledica slabšega počutja. A strokovnjaki odkrivajo, da je vplivanje obojestransko. Tudi slabše počutje je posledica neaktivnosti.

Gibanje pomagalo pri blažji obliki depresije

Podobno je pokazala tudi študija, ki so jo opravili na univerzi Harvard. Imeli so trimesečni program za bolnike, ki so se borili z lažjo obliko depresije. 80 udeležencev so razdelili v pet skupin. Razlikovale so se po tem, kako intenzivno so se morali gibati. V eni skupini so se le raztegovali. V drugi so intenzivno telovadili trikrat na teden. V tretji petkrat. V četrti in peti so ravno tako telovadili trikrat in petkrat na teden, a bolj umirjeno. Do izboljšanja ni prišlo le v prvi skupini, kjer so se bolniki raztegovali.

Kako nam do boljšega počutja lahko pomagajo eterična olja?

Na duševno zdravje ugodno vpliva vsaka aktivnost, torej tudi hišno opravilo.
Na duševno zdravje ugodno vpliva vsaka aktivnost, torej tudi hišno opravilo.FOTO: Thinkstock

Začnite počasi

Čeprav raziskovalci še ne vedo natančno, kako šport vpliva na duševno zdravje, je očitno, da ima nek vpliv ne le na mišice, ampak tudi na možgane. 

Telovadbo bi torej vsekakor morali vključiti v svoje življenje. Če se do sedaj niste gibali, začnite počasi. Lahko greste celo le na en desetminutni sprehod po kosilu in en po večerji. Sčasoma boste lahko prehodili vse več in sami boste, brez da bi se silili, dobili željo, da bi poskusili še druge športne aktivnosti.

Res ni treba, da si takoj za cilj zadate maraton. Tako bo obstajala veliko večja nevarnost, da boste prezgodaj obupali. Tako pa ne boste doživeli vseh pozitivnih učinkov, ki jih ima redno gibanje.

Imate težave z nespečnostjo?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662