1. Poroka v najstniških letih ali po 32. letu starosti
Najboljši čas za poroko je seveda tisti, ko ste na poroko pripravljeni. A če želite z nekom preživeti vse življenje, raziskovalci pravijo, da imate za to največ možnosti, če se poročite v poznih dvajsetih ali zgodnjih 30-ih letih. Statistični podatki tako kažejo, kar seveda ne pomeni, da se morate prisiliti v hitro poroko ali svojo odločitev o poroki odložiti.
Vendar raziskave kažejo, da imajo pari, ki se poročijo v najstniških letih ali srednjih 30-ih oziroma poznih 30-ih letih večje tveganje za ločitev kot pari, ki se poročijo v poznih 20-ih ali zgodnjih 30-ih letih. Najmanj so se tako ločevali pari, ki so se poročili okoli 30. leta starosti. Tveganje pa je bilo še posebej veliko pri parih, ki so se poročili v najstniških letih. Po 32. letu starosti pa se je po podatkih raziskave za vsako leto možnost ločitve dvignila za 5 odstotkov. Raziskavo je izvedla Univerza Utah.
Druga raziskava, ki je bila leta 2015 objavljena v žurnalu Economic Inquiry, pa je odkrila, da so možnosti za ločitev pri heteroseksulanih parih večje, če je starostna razlika med moškim in žensko večja. ''Leto dni starostne razlike tveganje za ločitev poveča za 3% v primerjavi z pari, ki so stari enako. 5-letna starostna razlika, tveganje poveča za 18%. 10-letna razlika pa za 39%,'' so v študiji zapisali strokovnjaki.
2. Imeti moža, ki ni polno zaposlen
Harvardska študija objavljena leta 2016 v American Sociological Review je pokazala, da finančno stanje para vpliva na možnost za ločitev. Pari, kjer mož ni imel redne službe, so imeli 3,3% večje tveganje za ločitev, v primerjavi s pari, kjer je mož imel službo in so imeli 2,5% večjo možnost za ločitev. Ženski status zaposlitve ni povečal tveganja za ločitev.
3. Brez dokončane srednje šole
Ne zdi se pravično, da imajo pari, ki dlje časa preživijo v šoli, več možnosti za ločitev, a raziskave so tako pokazale. Raziskava objavljena na spletni strani Ameriškega Statističnega urada o delovnih razmerjih, ki je preučevala vzorce poroke in razveze pri baby boom generaciji, je pokazala, da imajo ljudje z višjo izobrazbo manjše tveganje za ločitev v primerjavi s tistimi, ki niso dokončali srednje šole. Kar 30 odstotkov večje tveganje je pri ljudeh, ki srednje šole niso končali v primerjavi z ljudmi, ki so končali fakulteto.
4. Pokazati nezadovoljstvo s svojim partnerjem
John Gottman, psiholog iz Univerze Washington, pravi, da določena vedenja v odnosu lahko napovedo ločitev z visoko verjetnostjo:
a) Manjvrednost: Videti partnerja kot manjvrednega.
b) Kritika: Nenehna kritika partnerja in povezovanje njegovih napak s karakternimi pomanjkljivostmi.
c) Samoobramba: Igranje žrtve v težkih situacijah.
d) Postavljanje zidov: Preprečevanje pogovorov z užaljenostjo.
5. Biti preveč ali premalo naklonjen drug drugemu med zaroko
Če se že kot mladoporočenca nista rada objemala in poljubljala, to lahko kasneje postane problem. A če vaju je bilo treba dobesedno zvleči narazen, prav tako. Psiholog Ted Huston je spremljal 168 poročenih parov 13 let in z njimi opravil več intervjujev. Izkazalo se je, da so se pari po sedmih letih zveze bolj verjetno ločili, če so si v začetku pokazali preveč naklonjenosti. ''Pari, katerih poroka se je pričela preveč romantično, so bili bolj nagnjeni k ločitvi, saj je to na dolgi rok težko vzdrževati. Verjeli ali ne, odnosi, ki se niso pričeli kot osladne holivudske romance, so imeli večje možnosti za svetlo prihodnost kot preostali.''
6. Izmikanje konfliktom
Ste eden tistih, ki se popolnoma 'ugasne', ko se partner želi z vami pogovoriti o težkih temah? Se raje umaknete in upate, da bo šla težava mimo? To ni dober znak. Študija objavljena leta 2013 je pokazala, da imajo moški, ki se umikajo konfliktnim pogovorom največje tveganje za ločitev.
Najbolj problematične so tudi tako imenovane 'tihe maše', ki se lahko zgodijo zaradi zamere med partnerjema. Še posebej, ker takrat vsak izmed partnerjev misli, da je drugi vzrok problema. V tej situaciji pa bi morali biti sposobni videti, kako sami s svojim obnašanjem prispevamo h konfliktu. Uporabiti bi morali bolj spoštjive načine reševanja konflikta, pravijo strokovnjaki.
7. Svoj odnos opisujete na negativen način
Psiholog Gottman je v svoji študiji, ki jo je objavil leta 2000, objavil lastnosti parov, ki imajo manj tveganj za ločitev:
1. Naklonjenost drug drugemu;
2. Midva: občutek povezanosti v odnosu;
3. Pozitivnost;
4. Nerazočaranost v zakonski zvezi;
5. Kako par opisuje svoj zakon? Ga opisuje kot pozitivnega ali kot kaotičnega.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV