Vizita.si
Gibanje pomaga pri krepitvi imunskega sistema.

Duševno zdravje

Telesna vadba je močno orodje za reševanje marsikaterih težav

A.K.
22. 12. 2020 05.45
0

Ni skrivnost, da ima redna telesna vadba številne blagodejne učinke na telo in duha. Pripomore k boljšemu telesnemu počutju ter lažjemu obvladovanju stresa in napetosti, vpliva pa tudi na razpoloženje. Če še niste našli svoje priljubljene telesne aktivnosti, je morda prav trenutno obdobje priložnost, da naredite nekaj več zase.

Gibanje v naravi je na voljo tako rekoč vsem, za lažjo motivacijo pa se lahko pridružite tudi virtualnim vadbenim programom. Kako začeti? Prenehajte z iskanjem izgovorov in se preprosto aktivirajte.

Če si že dolgo želite narediti nekaj več zase, potem lahko začnete pri skrbi za dobro telesno počutje. S telesno vadbo izboljšate svoje telesno zdravje, oblikujete postavo, izboljšate spolno življenje in celo dodate leta svojemu življenju. Toda to niso edini razlogi, ki ljudi motivirajo, da ostajajo aktivni. Čez dan se zaradi gibanja počutite polni energije, imate boljši spomin, se lažje spopadate z izzivi, ponoči bolje spite in se počutite bolj sproščeni in pozitivni. Gibanje je tudi močno zdravilo za številne tegobe v duševnem zdravju, kot so denimo tesnoba, depresija in motnje pozornosti. Raziskave kažejo, da lahko že zmerna količina gibanja močno spremeni naše počutje in pogled na svet. 

Telesna vadba in razpoloženje
Telesna vadba in razpoloženje FOTO: Dreamstime

"Ne glede na starost ali stopnjo kondicije je lahko telesna vadba močno orodje za reševanje težav s psihofizičnim počutjem."

Telesna vadba in razpoloženje

Osebe, ki redno prakticirajo telesno aktivnost, imajo dokazano višjo raven pozitivnih čustev v primerjavi s tistimi, ki so nizko fizično aktivni. Ko se gibamo, naše telo in možgani proizvajajo hormone, ki pozitivno vplivajo na naše razpoloženje, spomin, raven energije in dobro počutje. Čeprav smo po telesni aktivnosti morda prijetno utrujeni, pa se zato počutimo bolj sproščene in samozavestne ter čutimo manj napetosti in stresa. Za ljudi, ki imajo težave s tesnobo ali blago depresijo, naj bi zadostovalo že 30 minut vsakodnevne vadbe. Je pa treba vedeti, da lahko tako kot pri vseh drugih stvareh tudi v tem primeru pretiravamo. Več vadbe vas ne bo nujno osrečilo. Ena od njenih prednosti je, da spodbuja proizvodnjo kortizola, kar lahko pomaga pri spominu in budnosti. Po drugi strani pa lahko preveč kortizola negativno vpliva na telo in razpoloženje. 

Kaj je mentalna moč in od česa je odvisna?
Preberi še
Kaj je mentalna moč in od česa je odvisna?

Telesna vadba in stres

Ste že kdaj opazili, kaj se dogaja s telesom, ko ste pod stresom? Mišice so napete, zlasti tiste na obrazu, vratu in ramenih, zaradi česar trpite bolečine v vratu, hrbtu ali pa imate glavobole. Morda čutite tudi stiskanje v prsih, imate aritmije ali mišične krče. Pojavijo se lahko težave, kot so nespečnost, bolečine v trebuhu, pogosto uriniranje. Skrb in nelagodje zaradi vseh naštetih telesnih simptomov lahko povzročita še več stresa in ustvarita pravi začaran krog med umom in telesom. Prav zato je vadba učinkovit način za prekinitev tega cikla. Telesna vadba poleg sproščanja endorfinov v možganih pomaga sprostiti mišice in razbremeniti telo. Ker sta um in telo tako tesno povezana, bo z gibanjem veliko boljše tudi psihično počutje. 

Telesna vadba in tesnobni občutki
Telesna vadba in tesnobni občutki FOTO: Shutterstock

Telesna vadba in tesnobni občutki

Redna telesna vadba je naraven in učinkovit pristop tudi pri težavah s tesnobnimi občutki. Lajša napetost in stres ter krepi fizično energijo in dobro počutje. Še večje koristi pa boste imeli, če boste ob vadbi vadili tudi "občutek zase". Osredotočite se na udarce nog ob tla, opazujte ritem dihanja ali piš vetra na koži. Opazujte, vohajte, poslušajte, dotikajte se – skratka uporabljajte vse čute, ki vam bodo pomagali pri sprostitvi in umiritvi. Z dodajanjem tega elementa pozornosti – ki se v svojem bistvu osredotoča na telo in počutje med vadbo, boste lažje prekinili tok negativnih misli ali skrbi, o katerih premlevate.

Če želite v svojo dnevno ali tedensko rutino uvesti gibanje, vam življenja ni treba obrniti na glavo. Če ste začetnik, je dovolj že 30 minut zmerne vadbe 3-krat v tednu. Če je vaša telesna pripravljenost boljša, si čas in intenzivnost ustrezno podaljšate. Ključno je, da vsak najde svojo rutino, ki mu omogoča dobro počutje. Pravijo, da nam, ko neko stvar zaporedoma naredimo 21-krat, to postane navada. V trenutni situaciji lahko začnete s sprehodi ali tekom v naravi, kar vas bo napolnilo s pozitivno energijo in dobrim počutjem. Če potrebujete več zunanje motivacije, pa se lahko udeležite kakšnega od virtualno vodenih treningov.

Vir: HelpGuide

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662