Čeprav se na prvi pogled zdi, da smo glede uporabe zaščitnih mask vsi na istem, ni tako. Večini se sicer zdijo maske stvar, ki jo je treba sprejeti, pri čemer ne doživljajo posebnih težav. So pa tudi takšni, ki jim je nošenje mask prava nočna mora – mednje sodijo zlasti posamezniki s težavami v duševnem zdravju. Najpogostejši razlogi za težave so:
→Pokrivanje ust in nosu lahko povzroči občutek tesnobe ali panike. To pa pogosto vodi tudi do drugih simptomov, kot sta omotičnost in slabost.
→Maska lahko povzroča občutek ujetosti, neobvladljivosti in klavstrofobičnosti.
→Pokrivanje obraza spremeni naš videz, kar lahko vzbuja negativne občutke glede identitete ali zunanje podobe (sram).
→Maska povzroča težave tudi tistim, ki trpijo zaradi senzorne obremenitve (izrazito neprijeten občutek, ko se določen material dotika kože).
→Maske so vizualni opomnik prisotnosti virusa, kar lahko vzbuja občutke strahu. Morda se zdi, da je nevarnost vsepovsod okoli nas.
→Nekateri se počutijo nelagodno ob pogledu na zakrite obraze drugih. Spet drugi se morda počutijo razburjeni zaradi tistih, ki se izogibajo nošenju mask v javnih prostorih.
→ Maska oteži medosebno komunikacijo, branje obraza sogovornika, kar povzroča težave zlasti tistim, ki so manj samozavestni pri medosebni komunikaciji ter pri naglušnih/gluhih.
Tesnoba in negativne misli
Pri nošenju maske se pogosto pojavlja občutek tesnobe, kar je še toliko bolj intenzivno pri posameznikih z diagnozo tesnobne motnje, s paničnimi napadi in klavstrofobijo. Čeprav nismo zaprti v majhnem prostoru, lahko nošenje maske vzbuja prav takšne občutke. Pod masko nam postane bolj vroče, kar si ljudje, nagnjeni k tesnobi, napačno razlagajo kot nevarnost za tesnobni ali panični napad. Filtracija zraka skozi masko je drugačna kot pri običajnem dihanju, kar povzroča občutek oz. iluzijo težav z dihanjem, to pa lahko vodi v primarni človeški odziv ’boj ali beg’. Kljub propagandi nasprotnikov uporabe mask ni nobenih dokazov, da bi bile nevarne. Standardne kirurške/medicinske maske omogočajo ustrezen pretok zraka, raziskave pa so pokazale, da njihova uporaba ne povzroča klinično pomembnih sprememb ravni kisika in ogljikovega dioksida.
Če se med nošenjem spopadate z negativnimi mislimi, kot so : Ne prenesem tega. Duši me, preokvirite misli v: Morda ni najbolj udobno, a sem v redu. S tem varujem sebe in druge. Pomembne so pozitivne afirmacije in zavedanje, da imamo vse pod nadzorom.
Pri neprijetnih občutkih pomaga tudi osredotočanja na sedanjost. Če postanemo prekomerno zaskrbljeni in tesnobni, se naš um ukvarja s prihodnostjo in katastrofalnimi pričakovanji. "Kaj pa če bom ostal brez zraka? Bom doživel napad panike? Bom zdržal?" Ozavestite, da so negativni scenariji plod strahu, v tem primeru pomagajo tehnike prizemljitve (ang. grounding). Skušajte se osredotočiti na barve okoli sebe, vonj, glasbo in s tem odvrnite pozornost od telesnih občutkov.
Nasveti za boljši občutek in lažjo uporabo obraznih mask
Dejstvo je, da se z maskami verjetno nikoli ne bomo počutili popolnoma udobno. Obstaja pa veliko odličnih idej, kako si nošenje mask narediti bolj prijetno, zlasti v primerih, ko jo moramo imeti na sebi daljši čas. Nasveti so koristni zlasti za tiste, ki imajo večje težave z dihanjem, tesnobo ter s svojo zunanjo podobo.
Preden si nadenemo masko in vemo, da bo na našem obrazu več časa, pojdimo vsaj za nekaj trenutkov na svež zrak. Pred nošenjem maske in po njem lahko naredimo nekaj kratkih sprostitvenih vaj (npr. čuječnost, prizemljitev, 5 čutov, dihalne vaje ...). Pomembno je, da ne nosimo mask, ki so nam pretesne, saj še bolj poudarijo nelagoden občutek ujetosti. Prav tako naj ne bodo iz predebelega in neprimernega blaga, kar se velikokrat izkaže pri unikatnih, doma narejenih maskah. Te pogosto otežijo pretok zraka, kar povzroči težave. Pomembno je ohranjati telo ohlajeno, zlasti v toplejših dneh, kar dosežemo z ohlapnimi oblačili, klimo, sedenju ob odprtih oknih itd. Dober trik je tudi kapljica eteričnega olja (aromaterapija), ki jo kanemo na obrazno masko. To je lahko sivka, limonina trava, evkaliptus, nežen parfum – karkoli vam vzbuja prijetne ali pomirjujoče občutke. Pazite le, da ne pretiravate.
Nekateri posamezniki zaradi pokritega obraza občutijo nelagodje in sram zaradi spremenjene telesne podobe in vpliva na identiteto. Pogosto se jim je neprijetno izpostaviti z masko pred drugimi, saj menijo, da bodo zasmehovani, da bodo videti smešni, čudni ... V takšnih primerih si je masko koristno zamisliti kot neke vrste modni dodatek in poiskati takšno, ki odraža, kdo ste. To so lahko različne barve, vzorci, napisi ... Poleg vsega omenjenega pa imejte v mislih, da ste za masko samo eden med mnogimi in nikakor edini, zato z njo ne morete vzbujati pozornosti, če vam to povzroča težave.
Nošenje mask v zadnjem času vzbuja veliko prahu. A pomembno je zavedanje, da s tem pred okužbami ne ščitimo le sebe, ampak tudi druge. Le s sodelovanjem in skupnimi močmi lahko pripomoremo k preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni.
Vizita e-novice
Viri: Mask anxiety, face coverings and mental health, Mind for better mental helath / How to combat mask anxiety, Psychology Today
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV