Vizita.si
Jeza

Duševno zdravje

Zakaj in kako se pojavijo težave z jezo?

Neja Rems Arzenšek
16. 08. 2023 05.00
1

Veliko ljudi meni, da imajo 'močan' temperament, a če se zelo hitro razjezite, med burnimi debatami pa padajo tudi žaljivke, je morda to znak, da so stvari ušle izpod nadzora.

V nobenem konfliktu se ne bi smelo dogajati, da kdorkoli kogarkoli žali ali je celo nasilen – verbalno ali fizično! Prehitro razburjenje se lahko pojavi iz različnih razlogov in pogosto je to posledica kombinacije notranjih in zunanjih dejavnikov. Poglejmo si nekaj najpogostejših in seveda, kako si lahko pomagamo. 

Stres

Stres lahko zvišuje raven napetosti in občutljivosti, kar lahko privede do hitrejšega razburjenja v odzivu na stresne situacije. Vsi smo že bili kdaj pod stresom in še predobro nam je poznan občutek, ko nam 'polzijo stvari iz rok'. 

Stres.
Stres.FOTO: Adobe Stock

Neobvladovanje čustev

Pomanjkanje spretnosti za obvladovanje čustev in, to moramo povedati, čustvena nezrelost, lahko pripeljeta do tega, da se hitro razburite, ko se pojavijo manj prijetna čustva, kot so jeza, frustracija ali razočaranje. Ne govorimo o stresnih okoliščinah, ko je to, da smo jezni, nekaj normalnega, a še enkrat, ko se začne verbalno ali fizično nasilje, je vsakega izgovora konec. 

Znaki, da imaš težave z jezo
Preberi še
Znaki, da imaš težave z jezo

Nesposobnost čustvene regulacije

Vsak odrasel človek bi moral biti sposoben čustvene regulacije, a na žalost vemo, da je resnica malo drugačna. Prej ko se naučimo regulirati, prepoznavati in sprejemati svoja čustva, lažje postane življenje. Situacije v okolju, kot so konflikti, nesporazumi ali nepričakovani dogodki, lahko sprožijo hitro razburjenje pri ljudeh, ki ne obvladajo čustvene regulacije.

Čemu resnično služijo naša čustva?
Preberi še
Čemu resnično služijo naša čustva?

Nezadovoljstvo in pomanjkanje samozavedanja

Če niste zadovoljni s svojim življenjem, odnosi ali situacijo, ste lahko bolj nagnjeni k izbruhi jeze ali frustracije. Če niste dobro seznanjeni s svojimi čustvi, sprožilci in reakcijami, če težko sprejemate manj prijetna čustva oz. jih zavračate, se lahko zdi, da se hitro razburite, vendar se morda ne zavedate, kaj točno povzroča takšno reakcijo.

Impulzivnost
Impulzivnost FOTO: Dreamstime

Biološki faktorji in slabe navade

Razlog ne tiči vedno v čustveni regulaciji. Tukaj je še nekaj genetike oz. biologije. Biološki dejavniki, kot so genetika, ravni nevrotransmiterjev in hormonov, lahko vplivajo na vašo nagnjenost k hitremu razburjenju.

Prav tako, če ste se skozi leta naučili hitro izgubljati živce ali ste se priučili takšne oblike izražanja čustev in ga jemljete za samoumevnega, se bo to lahko nadaljevalo tudi v odrasli dobi.

Tako lahko neizražena čustva vplivajo na naše telo
Preberi še
Tako lahko neizražena čustva vplivajo na naše telo

Pomanjkanje komunikacijskih spretnosti

Nezmožnost učinkovite komunikacije lahko vodi do nesporazumov in konfliktov, kar lahko sproži vaše razburjenje. Tukaj je še sposobnost prilagajanja socialnim interakcijam, za katere vemo, da so lahko včasih zelo prijetne, včasih pa malo manj prijetne.

Regulacija čustev
Regulacija čustevFOTO: Adobe Stock

Želja po popolnosti

 Visoka pričakovanja do sebe ali občutek neustreznosti lahko vodijo do notranjih pritiskov, ki lahko sprožijo razburjenje. Če nimate učinkovitih strategij za obvladovanje stresa, se lahko vaša jeza kopiči in sčasoma izbruhne.

Razumevanje, zakaj se hitro razburite, je prvi korak k obvladovanju tega vzorca vedenja. Če želite spremeniti svoje reakcije, lahko prepoznate sprožilce, razvijate samozavedanje, se učite tehnik obvladovanja čustev in komunikacijskih spretnosti in/ali poiščete podporo strokovnjaka, če se soočate s težavami, ki presegajo vaše sposobnosti obvladovanja.

Kaj je regulacija čustev?
Preberi še
Kaj je regulacija čustev?

Težave z jezo lahko v nekaterih primerih izvirajo iz zadrževanja čustev, vendar to ni vedno edini vzrok. Zadrževanje čustev, vključno z jezo, lahko prispeva k razvoju težav z obvladovanjem jeze in vodi do nepričakovanih izbruhov. Kaj vam lahko pomaga?

Samozavedanje

Prvi korak je razumevanje svojega temperamenta in prepoznavanje situacij, ki sprožijo močna čustva. Bodite pozorni na svoje reakcije, čustvene vzorce in situacije, ki vas lahko razjezijo ali frustrirajo.

Neprijetna čustva
Neprijetna čustvaFOTO: Dreamstime

Globoko dihanje in čas pred odzivom

Ko se znajdete v stresni situaciji ali čutite, da vas prevzema jeza, se osredotočite na globoko dihanje. Počasno in globoko dihanje lahko pomaga umiriti vaše telo in um ter zmanjšati napetost. Ko se znajdete v vroči situaciji, poskusite vzeti kratek premor, preden se odzovete. To vam bo omogočilo, da se pomirite in premislite o svojem odzivu, namesto da bi se odzvali impulzivno.

Ustrezna komunikacija in razvijanje empatije

Izražajte svoja čustva in misli na jasen in konstruktiven način. Poskusite se izogniti agresivni ali sovražni komunikaciji ter se osredotočite na izražanje svojih potreb in želja. Poskusite razumeti stališče in čustva drugih ljudi. Ko se vživite v njihovo perspektivo, se lahko lažje izognete nepotrebnim konfliktom.

Kam gredo potlačena čustva?
Preberi še
Kam gredo potlačena čustva?

Razvijanje sprostitvenih tehnik in postavljanje realnih pričakovanj

Vadba sprostitvenih tehnik, kot so meditacija, joga, tai chi ali globoko sproščanje, lahko pomaga umiriti vaše čustveno stanje in zmanjšati reakcije na stresne situacije. Ukrotiti svoj temperament pomeni tudi sprejemanje dejstva, da nobena situacija ni popolnoma pod vašim nadzorom. Postavite si realna pričakovanja do sebe in drugih.

 Pri izražanju čustev se pogovorimo z osebo, ki ji zaupamo.
Pri izražanju čustev se pogovorimo z osebo, ki ji zaupamo.FOTO: Dreamstime

Iskanje pomoči

Če se soočate z resnejšimi težavami obvladovanja svojega temperamenta, se ne bojte poiskati pomoči strokovnjaka, kot je psiholog ali terapevt.

Pomembno je razumeti, da nihče ni popoln in vsi občasno izgubimo nadzor nad svojimi čustvi. Ključno je, da se zavedate svojih reakcij in se aktivno trudite za razvoj bolj zdravega in uravnoteženega načina izražanja svojega temperamenta.

Da, nekateri so bolj mirni, drugi bolj temperamentni. Še enkrat pa poudarjamo – meja med zdravim in nezdravim temperamentom se začne in konča pri žaljenju in nasilju – verbalnem in fizičnem. Le temu se je potrebno izogibati, za lastno varnost in varnost drugih!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662