Prvi šolski dan pomeni spremembo tako za otroke kot tudi njihove starše. Nekateri šolarji in dijaki to spremembo doživljajo s pozitivnim odnosom ter z velikim veseljem pričakujejo prvi šolski dan, ko bodo zakorakali v nova znanja in se družili s svojimi sošolci. Pri drugih je pričakovanje prvega šolskega dne malce manj prijetno. Začetek šole doživljajo kot velik stres, saj jo vidijo predvsem v obliki napora, ki prinaša vprašanja o tem, ali bodo sploh kos vsem obveznostim, ki jih novo šolsko leto prinaša. Strah pred šolo se najpogosteje pojavi pri prvošolčkih, vendar to vsekakor ni pravilo. Doživljajo ga lahko tudi starejši otroci in tudi dijaki v srednjih šolah.
Strah pred prvim šolskim dnem je lahko posledica več dejavnikov. Najpogostejši razlog za doživljanje stisk pred prvim šolskim dnem je negativna predstava o šoli, ki si jo otrok v mislih oriše kot ustanovo, ki bo od njega ves čas terjala le trdo delo in učenje ter bo pomenila zaključek "vsega lepega". Strah se pojavi tudi zaradi predvidenih pričakovanj, za katere se otrok boji, da jih ne bo mogel razumeti oziroma jih izpolniti. Občutek, da se bo moral z vsemi novimi izzivi soočati sam, le še pripomore k slabšemu počutju. Razlog za strah pred ponovnim vstopom v šolo je lahko tudi konflikt z določenim sošolcem, ki je v preteklosti morda privedel do nasilja.
Kako prepoznati strah pred šolo?
Otroci svojih skrbi včasih ne znajo ali ne želijo izraziti z besedami, se pa njihove stiske velikokrat pokažejo v obliki psihosomatskih težav, ki so z bližajočim se prvim šolskim dnem vedno bolj opazne; otrok se pogosto izogiba stiku z okolico, je otožen ali nemiren, izgubi apetit in čuti tiščanje v prsih. Pojavijo se lahko bolečine v trebuhu, glavoboli, bruhanje, čezmerno potenje in hladne dlani.
Kako otroku pomagati?
Starši lahko težave, ki se pri otroku pojavljajo ob bližajočem se prvem dnevu šole, odpravijo tako, da se na njegove stiske odzovejo pripravljeno in umirjeno. Otrokov strah ne pomeni, da ovire ne bo zmogel premagati, pomeni le, da ga je treba čez oviro voditi:
- Odstranite strah pred neznanim
Ker gre pri strahu pred prvim šolskim dnem največkrat za strah pred neznanim, se je dobro o stiskah glede prvega šolskega dne z otrokom veliko pogovarjati. Pomagalo bo, če mu šolo predstavimo kot pozitivno izkušnjo in mu zagotovimo, da mu bomo pri vseh težavah stali ob strani ter ga bomo imeli radi ne glede na učne uspehe oziroma neuspehe.
- Otrok naj ne izostaja od pouka
Da omenjeni simptomi res nakazujejo strah pred šolo in ne kakih resnejših zdravstvenih težav, je možno prepoznati po tem, da vsi simptomi minejo kmalu zatem, ko starši odobrijo, da otrok izostane od pouka. Po malčkovem dojemanju to pomeni, da ima še en dan časa, preden se bo moral ponovno soočiti s svojimi strahovi. Čeprav se morda zdi, da izostanek od pouka otroku pomaga pri reševanju težav, v resnici ni tako. Izostajanje le podaljšuje malčkovo agonijo, saj se proti večeru ali naslednje jutro težave ponovno vrnejo, soočenje s prvim šolskim dnem pa se le oddaljuje. Ko bo dejansko izkusil prvi šolski dan, bo kmalu spoznal, da je bil njegov strah zaman. Nanj mu bodo pomagali pozabiti tudi sošolci, ki so v isti situaciji in se srečujejo z istimi skrbmi kot on.
- Popoldanske aktivnosti
Začetek šole predstavlja spremembo v otrokovem življenju, na katero se je treba po času počitnic (ponovno) navaditi. Če mu šola predstavlja veliko obremenitev, skušajte ostale njegove aktivnosti ohraniti čim bolj nespremenjene. Ne uvajajte dodatnih novosti in sprememb, saj se bo tako počutil še bolj izgubljeno.
Da bo prehod s počitnic na šolo čim bolj prijeten, lahko v popoldanskem času, ko konča pouk, načrtujete tudi kako skupno aktivnost, pri kateri se bo sprostil in pozabil na skrbi.
- Šola naj dobi pozitiven prizvok
Otroku lahko v veliki meri pomagate s tem, da imate do šole tudi sami pozitiven odnos. Predstavite mu jo kot priložnost, da se nauči nekaj novega in morda spozna tudi kakega novega prijatelja. Otroka skušajte pozitivno motivirati. Seveda se utegne pojaviti tudi kakšna težava, a nobenega razloga ni, da ji z vašo pomočjo in pomočjo svojih prijateljev ne bi bil kos.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV