Vizita.si
Ne samo da znajo srečni ljudje izkoristiti priložnost, ampak jo v nasprotju z nesrečnimi ljudmi sploh opazijo.

Duševno zdravje

V čem je skrivnost srečnih ljudi

K.B.
21. 09. 2010 12.00
0

Zakaj imajo nekateri ljudje srečo v življenju, spet drugi ne? To je vprašanje, ki si ga je vsakdo že kdaj zastavil. Tudi britanski raziskovalec Richar Wiseman, ki je ugotovil, da se je za srečo v življenju treba držati treh načel.

Ne samo da znajo srečni ljudje izkoristiti priložnost, ampak jo v nasprotju z nesrečnimi ljudmi sploh opazijo.
Ne samo da znajo srečni ljudje izkoristiti priložnost, ampak jo v nasprotju z nesrečnimi ljudmi sploh opazijo.FOTO: iStockphoto
Britanski raziskovalec profesor Richard Wiseman iz Hertfordshirske univerze je opravil raziskavo, pri kateri je sodelovalo 400 moških in žensk od 18 do 84 let starosti. V obdobju desetih let jih je testiral z testi inteligence in nekaterimi drugimi testi, jih spraševal in prosil, naj svoja doživljanja zapisujejo v dnevnik. In kaj je ugotovil?

1. Izkoristite priložnosti

Ugotovil je, da so srečni tisti, ki znajo izkoristiti priložnost. Do te ugotovitve je prišel tako, da je opazil razliko med tistimi, ki se opredeljujejo, da nimajo sreče in med tistimi, ki pravijo, da imajo srečo. Srečni namreč trdijo, da imajo veliko priložnosti v življenju, medtem ko nesrečni trdijo, da imajo teh le malo. Profesor je prostovoljce prosil, naj preberejo časopis in naj mu na koncu povedo, koliko je fotografij v časopisu. Tisti nesrečni so fotografije šteli okrog dve minuti, srečni pa le nekaj sekund. Zakaj? Ker je na drugi strani časopisa z velikim naslovom pisalo 'Prenehajte šteti fotografije: V tem časopisu je 43 fotografij'. Srečni so ta naslov videli, medtem ko so nesrečni naslov spregledali. Nekje na sredini časopisa, pa je profesor pustil še eno sporočilo. 'Prenehajte šteti in povejte profesorju, da ste videli to sporočilo in osvojili 250 dolarjev.' In spet nesrečni tega sporočila niso videli. Zaključek: Nesrečni ljudje ne vidijo priložnosti, ki se jim pojavijo pred nosom, ker so preveč zaposleni z drugimi stvarmi. Srečni ljudje priložnost vidijo in jo tudi izkoristijo.

2. Prekinite rutino

Kot se je pokazalo, si številni, ki se opredeljujejo za srečne, v svoje življenje trudijo vnesti raznolikost. Eden izmed njih je na primer, da mu ne bi bilo dolgčas na poti do doma, vedno šel po drugi poti, spet drugi je ugotovil, da se na zabavah vedno pogovarja le z enim tipom ljudi in se naslednjič zavedno  potrudil, da se je pričel pogovarjati tudi z drugimi. Ali ta način pomaga na poti do sreče? Predstavljajte si, da nabirate jabolka. Vsak dan naberete košaro jabolk in s časoma je na tem istem mestu že težko najti še kakšna lepa jabolka. Če odidete drugam, pa jih lahko spet najdete. Enako je s srečo.

3. Sreča v nesreči

Pomemben dejavnik v tem, ali ste srečni ali nesrečni, je tudi v tem, kako se soočate z nesrečo. Zgodba je podobna kot pri tistih, ki osvojijo srebrno ali bronasto medaljo. Psihologi namreč vedo povedati, da so bolj srečni tisti športniki, ki so osvojili bronasto medaljo, saj so osredotočeni na to, kar se je zgodilo – osvojili so medaljo. Čeprav bi se zdelo, da so tisti, ki so osvojili srebro bolj srečni od teh, ki so osvojili bron, pa so psihologi ugotovili, da so ti manj srečni. Osredotočeni so namreč na to, kaj bi lahko bilo in da se jim je le za malo izmaknila zlata medalja. Srečni ljudje tako ob nesreči razmišljajo podobno kot tisti, ki so osvojili bronasto medaljo. Med intervjuji je profesor Weisman prostovoljce prosil, naj si zamislijo, da so žrtve ropa. Ropar je prišel v banko in pričel streljati, naboj jih je zadel v roko. Nesrečni ljudje so rekli, da bi bila velika nesreča, če bi se v tem trenutku znašli v banki, medtem ko so srečni dejali, da še dobro, da jih je ropar zadel samo v roko.

Se lahko naučimo biti srečni?

To je zanimalo tudi profesorja Weismana, zato je na koncu preučevanja naredil serijo eksperimentov, s katerimi je preučeval, ali lahko s spremembo misli in obnašanja povečamo svojo srečo. Prosil je 400 prostovoljcev, da ocenijo srečo in zadovoljstvo na šestih ključnih področjih svojega življenja. Povedal jim je, da lahko svojo srečo povečajo tako, da izkoristijo ponujeno priložnost, da razbijejo rutino in da tudi v nesreči iščejo srečo. Njihova naloga je bila, da naslednji mesec vse te napotke upoštevajo v svojem življenju. Rezultati so bili neverjetni. Vsi so bili za 80 odstotkov bolj srečni in zadovoljni s svojim življenjem. Ena izmed tistih, ki se je opredelila za nesrečno, je povedala: ''Prej sem na primer šla v trgovino in našla obleko, ki mi je bila izjemno všeč, a je nisem kupila, saj sem rekla, da bom prišla naslednji teden nazaj ponjo. Ko sem prišla naslednji teden v trgovino, so jo seveda že prodali. Sedaj pa sem spremenila razmišljanje in v trgovini kupila krilo, ki mi je bilo všeč. In to dejanje me je osrečilo.'' Na svojo srečo tako lahko vplivamo sami že z načinom razmišljanja. Sreča je tako na dosegu naših rok, le zgrabiti jo je traba.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650