1. Vedo, kako pomemben je odmor
Če mislite, da je neprekinjeno delo sinonim za učinkovitost, se motite. ''Odmor deluje podobno kot resetiranje računalnika. Možgani takrat dobijo priložnost, da izločijo nakopičen stres in znajo bolj jasno razmišljati,'' pojasni Christine Hohlbaum, avtorica knjige The Power of Slow: 101 Ways to Save Time in Our 24/7 World.
Poleg odmora za kosilo Hohlbaumova predlaga, da delovni dan začnete s petminutnim odmorom, v katerem spijete kavo ali zeleni čaj, popoldne pa si privoščite še en od 10- do 15-minutni odmor. V tem času se nekoliko sprehodite, pojdite na svež zrak in svoje misli zaposlite s čim drugim kot z delom. ''Odmor je izjemno pomemben, saj lahko le tako znova delamo skoncentrirano in učinkovito, v nasprotnem primeru bodo vaši možgani dosegli točko utrujenosti, kjer boste počasnejši in neučinkoviti,'' še doda Hohlbaumova.
2. Dobre volje v službi
Študija, ki jo je opravila poslovna šola Fisher na Univerzi Ohio, kaže, da so zaposleni, ki v službo prihajajo slabo razpoloženi – zaradi družinskih težav, stresa med prevozom v službo, nezadovoljstva na delovnem mestu –, za kar 10 odstotkov manj učinkoviti kot tisti, ki pridejo v službo dobro razpoloženi. Če na delovno mesto vedno pridete slabe volje, je morda čas, da premislite, ali vas to delo sploh še veseli in ga še želite opravljati. Če ugotovite, da je težava drugje, pa je morda problem le v vaši naravnanosti. Namesto tega, da zjutraj takoj živčno sedete za računalnik, najprej pozdravite svoje kolege, z njimi izmenjajte kakšno besedo in spijte kavo. Takšen začetek dneva vas bo pomiril in na ta način boste pozabili na zunanje probleme, poleg tega boste občutili, da ste del ekipe, ki se trudi za skupni cilj. In morda boste na ta način našli tudi več smisla v svojem delu in ga opravljali bolj z veseljem.
3. Pametno izbirajte hrano
''Težka hrana za kosilo bo preostanek vašega delovnega dne spremenila v mučno borbo proti spancu. Pomembno je, da je količina sladkorja čez dan uravnotežena. Nagli skoki in padci namreč slabo vplivajo na koncentracijo,'' pojasni dr. Kari Kooi iz bolnišnice v Houstonu. Zjutraj si tako pripravite obilen zajtrk, za kosilo pa uživajte predvsem zelenjavo in nemastne beljakovine, ki vas ne bodo utrudile. S seboj v službo vzemite oreščke, sadje ali pa jogurt, ki ga lahko zaužijete med obroki, da nato ne boste tako sestradani. Vsekakor pa ne posegajte po sladkarijah in sladkih pekovskih izdelkih iz bele moke.
4. Seznam delovnih obveznosti je fleksibilen
Imate seznam delovnih obveznosti in vas izjemno jezi, če se načrti nekoliko spremenijo. ''Mnogi mislijo, da je njihov dan kaotičen, če se načrti nekoliko spremenijo, medtem ko učinkoviti ljudje vedo, da je to normalni delovni ritem in jih to ne vrže iz tira,'' pove Vicki Milazzo, avtorica knjige Wicked Success Is Inside Every Woman. Paula Rizo, strokovnjakinja za osmišljanje delovnih obveznosti in načrtov, meni, da je pomembno, da imamo vsak dan listo obveznosti, ki jih moramo postoriti, ne glede na to, ali se ti plani vmes nekoliko spremenijo ali pa se vrstni red opravljenih nalog spremeni. Pomembno pa je, da vemo, kaj so naše naloge, ki jih je treba postoriti.
5. Omejena uporaba tehnologije
Prebiranje interneta je treba znati časovno omejiti. Izberite si čas, v katerem si boste ogledali podatke na svojih najljubših portalih in družabnih omrežjih, nato pa te strani zaprite in se posvetite delu. Medtem ko ste na internetu, čas mine hitreje, kot bi si mislili, zato je pomembno, da ga znate omejiti. Veliko časa nam lahko vzame tudi pisanje elektronskih sporočil, zato pazite, da boste pri njih kratki in jedrnati. Če imate daljša navodila ali več vprašanj, je morda bolje, da osebo pokličete in se z njo dogovorite po telefonu ali osebno.
6. Postavljajo prioritete
Različne naloge potrebujejo različno stopnjo koncentracije. Delovni dan začnite z nalogami, ki zahtevajo več koncentracije, saj ste takrat še spočiti in jih boste opravili lažje in bolj natančno. Rutinska dela, kot so pisanje poročil, odgovarjanje na elektronska sporočila, ki niso nujna, organizacijo dela in podobno pa preložite na popoldanski del dneva, ko bo koncentracija že nekoliko upadla in vam bo prišlo prav, da te stvari že obvladate, saj jih počnete vsak dan.
7. Perfekcionizem postavljajo na mesto, ki mu pripada
Ženske so bolj nagnjene k perfekcionizmu kot moški. A pri tem je treba paziti, da vemo, katere so naloge, ki potrebujejo veliko mero perfekcionizma in pri katerih nalogah bi bil ta samo izguba časa. Pogosto namreč na končni rezultat ne vpliva bistveno, da je vsak korak naloge razdelan, v naprej načrtovan in opravljen do popolnosti. Če poleg tega ta opravljena naloga ne prinaša večjih rezultatov, nam lahko perfekcionizem vzame le veliko energije in časa, na koncu pa od natančno opravljenega dela ni pravega rezultata. Pri tem ne pozabite, da ključ torej ni vedno v perfekcionizmu, ampak v učinkovitosti.
8. Naučili so se reči ne
Pogosto se zgodi, da nas med delom nekdo ali nekaj zmoti, kar lahko izjemno vpliva na naš delovni proces. Uspešni in produktivni ljudje so se zato naučili reči 'ne'. Pri tem je seveda pomemben način in trenutek. Vsekakor recite odločen 'ne' tistim, ki vas nenehno motijo in nič ne kaže na to, da bodo s tem prenehali. Pojasnite jim, da nimate časa, naj vas ne kličejo ali motijo med službo in da si boste čas zanje vzeli po službi. To ponavadi niti ni tako težko, težje pa se je zoperstaviti svojim nadrejenim. Takrat morate to storiti na lep način, a odločno. Če boste znali svojo odločitev argumentirati in pojasniti, da vaš 'ne' ni izrečen zaradi nasprotovanja samega, ampak podprt s trdnimi razlogi, bo šef, če ima le malo zdrave pameti, razumel vaše stališče.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV