Napetost, strah ali fobija?
Strah pred letenjem spada med najpogostejše, saj se v njem prepletajo različni strahovi, kot so strah pred višino, zaprtimi prostori in izgubo kontrole. Nič čudnega torej ni, da pričakovanje leta sproža neugodne in težje telesne odzive ter psihične napetosti. Nekaterim sproži strah že nakup letalske karte in s tem povezano zavedanje, da bo kmalu čas za vstop v letalo. Napetost in pričakovanje postaja vedno bolj intenzivno, vse dokler ne pride dan odhoda. Potne roke, zvijanje v trebuhu, slabost, tremor rok, tudi bruhanje, pospešeno bitje srca in težko dihanje so le nekateri od znakov in simptomov strahu in nelagodja. Če posameznik ne zna ali ne zmore telesnih in čustvenih odzivov obvladati, se ti lahko na letalu razvijejo v panični napad. Tovrstne težave niso redke, zato se ne sramujte, če tudi sami doživite kaj podobnega.
O fobiji pred letali lahko govorimo takrat, ko je strah tako močan, da močno vpliva na odločitve in dejanja. V tem primeru se posameznik raje izogne letenju in uporabi kakšen drug način prevoza. Nekateri se popolnoma predajo strahu in enostavno dopustujejo samo tam, kjer je zanje dosegljivo z avtomobilom, avtobusom ali ladjo. Če pri dopustih še nekako gre, pa takšne stvari močno posežejo v kariero posameznika, če je ta vezana na službene poti.
Vzroki so zelo različni. Če povežemo vzporednico s preteklostjo in družino, je strah pred letenjem lahko prenesen povsem medgeneracijsko, kar pomeni, da mama ali oče strah nezavedno sprojicirata na otroka. Takšne vsebine se prenašajo na organski ravni, zato so še toliko bolj močne. Če odrasli posameznik kljub vsemu strah še nekako kontrolira, se bo otrok v takšnem primeru vstopu na letalo upiral, jokal bo in kričal. Veliko strahov je tudi posledica slabih izkušenj – turbulenc. Če smo bili kdaj priča turbulenci srednje ali večje intenzivnosti, potem se lahko takšna izkušnja močno zapiše v telo. Posledica je strah pred vsemi nadaljnjimi leti. Strahovi se lahko pojavijo čisto iznenada in tudi minejo tako – včasih so povezani tudi z drugimi, zgoraj omenjenimi strahovi, kot so strah pred zaprtimi prostori, ujetostjo, izgubo kontrole, višino in podobno.
Kako omiliti ali preseči strah pred letenjem?
Če je strah obvladljiv, pomagajo že tehnike sproščanja, ki jih izvajamo nekaj dni pred letom, v čakalnici in tudi na letalu. Gre za učinkovite tehnike, ki se dotikajo predvsem psihofizične umiritve, kot so dihanje, osredotočanje na čute (grounding), vizualizacija, samohipnoza … Če so strahovi bolj intenzivni, se priporoča obisk tečajev, ki jih organizirajo letalske družbe. Skozi zanimivo vsebino posameznik spozna, zakaj turbulence niso nevarne, kako si pomagati, dobi pa še odgovore na vsa vprašanja, ki ga zanimajo. Če so strahovi ali fobije globlji in bolj intenzivni, pa se priporoča obisk terapevta, ki pomaga najti vir težav in jih odpraviti – v tem primeru je proces nekoliko daljši. Sicer se priporoča tudi hipnoza, pri kateri je potrebnih vsaj nekaj obiskov. Ne glede na to, za katero od metod se odločite, pomembno je le, da ne dopustite, da strah (pre)močno poseže v vaše življenje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV