Vizita.si
Nekateri v dvigalu doživijo panični napad.

Duševno zdravje

VIDEO: Kako premagati strah pred dvigali?

Eva Doljak
13. 03. 2011 12.28
0

Ljudje živimo z različnimi strahovi, pogosti so strah pred zaprtimi prostori, pajki, letenjem. Fobije pozna 10 odstotkov ljudi. Nekateri uspejo strahove povsem premagati, medtem ko se drugi naučijo z njimi živeti.

Nekateri v dvigalu doživijo panični napad.
Nekateri v dvigalu doživijo panični napad.FOTO: iStockphoto
S fobijo živi tudi 27-letna Klarisa, ki se boji vožnje z dvigali. A dvigal se ni bala od vedno, strah pred njimi je dobila pred petimi leti, ko je za krajši čas obtičala v enem od njih. ''Zjutraj sem se z dvigalom peljala v službo, ko se je naenkrat ustavilo med tretjim in četrtim nadstropjem in je še zanihalo. In takrat me je prijela takšna panika,'' je povedala Klarisa, ki pa ji strah uspeva obvladovati do te mere, da se, če res ne gre drugače, pelje z dvigalom. A če ima možnost, gre vendarle raje kar po stopnicah. ''Vedno, ko gledam kakšne ameriške nanizanke oziroma nadaljevanke, kjer se vozijo v službo v 50 nadstropje, pomislim, da bi jaz to zelo težko preživela,'' je še povedala simpatična 27-letnica.

Vzroki, da se nekateri tako zelo bojijo dvigal, so različni. Strah lahko povzroči travmatična izkušnja iz preteklosti – nekdo, ki je pred časom že enkrat ali celo večkrat obtičal v dvigalu, lahko zaradi te neprijetne izkušnje razvije fobijo – lahko pa je strah privzgojen oziroma priučen. To pomeni, da je nekdo razvil fobijo pred dvigali zato, ker je ta strah videl pri katerem od bližnjih in skupaj z njim doživljal stisko. Pogosto pa je fobija pred dvigali povezana s strahom pred zaprtimi prostori, torej s klavstrofobijo. ''Ponavadi gre pravzaprav za panični napad. Gre za hitro bitje srca, hiperventilacijo, gre za občutke, da se bomo onesvestili, da bomo izgubili kontrolo, da se nam bo zmešalo, da nas bo izdalo srce in tako naprej,'' pojasni psihologinja dr. sci. Andreja Pšeničny.

V dvigalu lahko tesnobo in paniko zmanjšate tako, da se skušate umiriti in umirjeno, počasi dihati. ''Pomaga, če preusmerite svoja razmišljanja iz strahu na kakšne morda celo ponavljajoče se mentalne aktivnosti, recimo na poštevanko. Skratka, na stvari, ki zaposlijo,'' še svetuje dr. Pšeničny. V mislih imejte tudi, da ima vsako dvigalo zvonec in zvočnik, ki je povezan s centrom za pomoč, nenazadnje pa imate pri sebi verjetno vedno tudi mobilni telefon, s katerim lahko pokličete na pomoč, če bi kar koli šlo narobe. Če pa je fobija vendarle prehuda, se obrnite na psihoterapevta. S kognitivno vedenjsko terapijo ali katero drugo terapevtsko tehniko se da namreč strah pred dvigali premagati.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587