Vizita.si
Terapija s konji

Duševne motnje

VIDEO: Nad motnje hranjenja s pomočjo konjev

Eva Doljak
04. 10. 2011 09.02
0

V svetu, kjer je biti vitek, lep in samozavesten že skorajda nekakšna modna zapoved, so vse pogostejše motnje hranjenja in čustvovanja. Kot učinkovita oblika zdravljenja se je v zadnjih letih uveljavila posebna oblika psihoterapevtskega zdravljenja - terapija s pomočjo konj.

Psihoterapija s konji se že nekaj časa uporablja kot eden izmed načinov zdravljenja motenj hranjenja in čustvovanja.
Psihoterapija s konji se že nekaj časa uporablja kot eden izmed načinov zdravljenja motenj hranjenja in čustvovanja.FOTO: Miro Majcen
Nič čudnega, da so začeli tako v svetu kot pri nas konje že pred leti uporabljati v terapevtske namene, kajti zaradi svojih številnih lastnosti veljajo za zelo senzibilna bitja in posledično za nadvse terapevtske živali. Sprva je vedno bolj naraščala priljubljenost tako imenovane hipoterapije oziroma terapevtskega jezdenja, ki poteka kot del fizioterapevtske dejavnosti in je namenjena lajšanju oziroma odpravljanju gibalnih motenj, nastalih zaradi možganske kapi, obolenj živčnega sistema, cerebralne paralize ali kakršnih koli nesreč. A tovrstne fizioterapevtske obravnave, ki poteka s pomočjo teh plemenitih živali, ne gre zamenjevati s psihoterapijo s pomočjo konjev, ki je v zadnjem času prav tako vedno bolj priljubljena.
Konji se odlično odzivajo na človeško vedenje. Dobro znajo brati telesno govorico, mimiko, celo ton glasu. In s takšnim odnosom, kot mi pristopimo k njemu, se tudi konj odzove na nas. (simbolična fotografija)
Konji se odlično odzivajo na človeško vedenje. Dobro znajo brati telesno govorico, mimiko, celo ton glasu. In s takšnim odnosom, kot mi pristopimo k njemu, se tudi konj odzove na nas. (simbolična fotografija) FOTO: Miro Majcen

Psihoterapija, ki poteka s pomočjo konj in ki se lahko izvaja kot samostojna ali podporna terapija, je namenjena osebam z motnjami hranjenja in čustvovanja, tistim, ki težko navezujejo socialne stike, ki jim primanjkuje samozavesti in odločnosti, ali se morda celo spopadajo z depresijo ali anksioznostjo. ''Terapijo s pomočjo konj v zdravilišču na Rakitni izvajamo tri leta in lahko vam povem, da je konj izredni motivator. Otroci odhajajo od nas veseli in nam tudi povedo, da imajo po tem, ko so deležni terapije s pomočjo konjev, boljše mnenje o sebi,'' je povedala direktorica Mladinskega klimatskega zdravilišča Rakitna Romana Raspberger.

Konji se odlično odzivajo na človeško vedenje. Dobro znajo brati telesno govorico, mimiko, celo ton glasu. In s takšnim odnosom, kot mi pristopimo k njemu, se tudi konj odzove na nas. ''Oseba, ki se na primer konja boji, to pa poskuša prikriti z nekoliko agresivnejšim nastopom, v konju vzbudi nemir, saj konj iz drobnih znakov razbere prikriti strah. Terapevt opazi spremembo v vedenju konja, torej prestopanje, odmikanje in podobno, in osebi pomaga, da iz ure v uro prepoznava svoje dejansko počutje, sprejme strah kot varovalen in običajen del življenja,'' vtise iz terapij opiše psihologinja Katarina Mavec in dodaja, da se hkrati posamezniki prek tovrstne psihoterapije učijo bolj zaupati vase, pridobivajo na samozavesti in si krepijo samopodobo. ''Konji ponujajo obilo izzivov, kjer je potrebna odločnost, vztrajnost, jasnost in dobre strategije spoprijemanja s težavami. Hkrati so senzibilna bitja, ki hitro zaznajo, kako se človek dejansko počuti, kdaj je v stiku s seboj in kdaj ne. Konji sprejmejo tudi vsa naša čustva ali počutja, s katerimi pridemo do njih, pomembno je le, da se jih zavemo in se vedemo skladno z njimi.'' Vendar pa za terapevtsko zdravljenje niso primerni vsi konji. Pomembno je, kakšen značaj ima žival, biti pa mora tudi dobro zdresirana, da so terapevtske obravnave varne in učinkovite.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

Za terapevtsko zdravljenje niso primerni vsi konji. Pomembno je, kakšen značaj ima žival, biti pa mora tudi dobro zdresirana.
Za terapevtsko zdravljenje niso primerni vsi konji. Pomembno je, kakšen značaj ima žival, biti pa mora tudi dobro zdresirana.FOTO: Miro Majcen

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587