Vizita.si
Risanje in barvanja za odrasle-3

Duševno zdravje

Z risanjem in barvanjem nad stres in tesnobo

A.K.
02. 07. 2020 07.59
0

Kolikokrat ste se že zalotili, kako med dolgim telefonskim pogovorom ali sestankom rišete na list papirja različne like? Navadno so to kvadrati in krogci, spirale, križci in podobni simboli. Takšno risanje je običajno nezavedno in predstavlja neke vrste sprostitev napetosti in stresa, nekateri pa z njim preganjajo tudi dolgčas. A če se s preprostih simboličnih skic, ki jih imajo nekateri polne beležke, osredotočimo na risanje (tudi barvanje) v pravem pomenu besede, lahko odkrijemo, kako zelo lepa je ta dejavnost, ki človeka posrka v čisto drug svet. Svet miru in sprostitve. Če se torej vsakodnevno spopadate s stresom, se rešitev morda skriva prav v likovni umetnosti.

"Likovna umetnost nas lahko pomiri prav tako kot meditativne tehnike. Ko smo popolnoma potopljeni v proces ustvarjanja, se misli umirijo, um se zbistri, počutimo se manj obremenjeni. Obenem pa je to tudi dober trening za izboljšanje osredotočenosti ter občutka ’tukaj in zdaj’."

Terapija s pomočjo umetnosti se že vrsto let uporablja tako v procesu zdravljenja različnih duševnih motenj, torej v terapevtskem kontekstu, kot tudi povsem neformalno. Vedno več je namreč posameznikov, ki risanje prakticirajo kot način sprostitve in miselni odmik od napornega vsakdana. V preteklosti je že znani psiholog Carl Jung priporočal barvanje mandale (krožne zasnove, ki vsebuje vzorce in simbole) kot terapevtsko tehniko za spodbujanje psihičnega zdravja in dobrega počutja. Pri svojem delu je namreč opazil, da ima risanje nadvse pomirjujoč učinek na kliente. Od takrat mnogi terapevti priporočajo terapijo z likovno umetnostjo, ki postaja vse bolj priljubljena tudi v našem prostoru. 

Terapija s pomočjo umetnosti se že vrsto let uporablja v procesu zdravljenja različnih duševnih motenj.
Terapija s pomočjo umetnosti se že vrsto let uporablja v procesu zdravljenja različnih duševnih motenj.FOTO: Dreamstime

1. Zakaj likovno ustvarjati? 

Risanje zmanjšuje tesnobo in dviga razpoloženje

Likovno ustvarjanje je zelo učinkovita metoda, ki lajša tesnobna občutja, izboljšuje razpoloženje, pomaga pri omilitvi negativnih učinkov stresa in predstavlja kanal za izražanje čustev. Priporoča se jo vsem, ki imajo stresnejši način življenja ali pa so po naravi bolj zaskrbljeni in nagnjeni k perfekcionizmu. Dobra stvar je, da pri risanju (ali barvanju) ne potrebujemo nikakršnega predznanja, saj pravzaprav ustvarjamo ’iz sebe’ prav tako, kot se počutimo. Slabo počutje in stres tako preslikamo v likovno stvaritev in se na ta način razbremenimo. 

Risanje in barvanje mandal lahko zmanjša simptome travme

Ustvarjanje mandal na simbolični ravni pomeni risanje simbolov in vzorcev, ki predstavljajo čustva ali občutja, povezana z nekim dogodkom, ki ga oseba želi predelati, preboleti. Strokovnjaki pravijo, da gre za neke vrste katarzo oz. očiščenje, ki se zgodi skozi proces ustvarjanja mandal. Podoben učinek naj bi imelo že samo barvanje mandal, brez risanja, saj že izbira barv in akt barvanja delujeta osvobajajoče in pomirjujoče. V založenih prodajalnah dobite posebne pobarvanke za odrasle, med katerimi so tudi takšne z motivom mandal. Pomembno pa je, da med barvanjem ne hitimo, ne delamo ničesar na silo, ampak si za to aktivnost vzamemo čas – le na ta način ima ustvarjanje pozitiven učinek. 

Povezava z notranjim otrokom

Za risanje ne potrebujemo nobenega predznanja ali nadarjenosti. Spomnimo se na otroštvo, ko smo risali tako, kakor nam je bilo všeč, ne da bi se pri tem obremenjevali s tehnikami in estetiko. Likovno ustvarjanje je torej priložnost, da stopimo v stik s seboj, s svojim notranjim otrokom ter se predamo neobremenjenemu in brezskrbnemu izražanju skozi linije in barve. Igranje z barvami dvigne razpoloženje, zlasti v trenutkih, ko smo otožni, razočarani ali jezni. V tem primeru izbirajte vse odtenke modre, rumene, zelene, vijoličaste in oranžne. 

Fraktalno risanje: osebnostna rast in preseganje omejujočih prepričanj

V zadnjem času je zelo priljubljena tudi metoda fraktalnega risanja, pri kateri z zaprtimi očmi eno minuto neprekinjeno in čisto spontano rišemo linijo, pri čemer nas vodi nezaveden del. Rezultat se kaže v mreži oz. mozaiku, ki ga nato po navdihu pobarvamo. Seveda pa ima metoda, ki jo je razvila klinična psihologinja in terapevtka Tanzilija Polujahtova, številne nadgradnje in zahtevnosti. Priporočljiva je za iskanje stika s seboj, sprostitev, osebnostno rast, preseganje omejujočih prepričanj in ustvarjanje notranje moči. Metoda se izvaja tudi v Sloveniji. 

Strokovnjaki pravijo, da vsebina pri risanju ni pomembna.
Strokovnjaki pravijo, da vsebina pri risanju ni pomembna. FOTO: Dreamstime

Medij samoizražanja

Likovna umetnost je odličen način za izražanje notranjih občutkov, saj se marsikdo težko izraža skozi besede in artikulira, kaj pravzaprav čuti. V takšnih primerih likovno ustvarjanje pomaga pri izražanju čustev in doživljanj. Svojo zgodbo tako posameznik pripoveduje prek slike. 

2. Nasveti za začetnike

● Strokovnjaki pravijo, da vsebina pri risanju ni pomembna. Za začetek svetujejo motive, ki jih povezujemo s pozitivnimi asociacijami: hišni ljubljenček, narava, rože, sadje, kraj, ki ga povezujemo z lepimi spomini. Če rišete obraze, jim ustvarite nasmehe. Če pa vam je ljubše abstraktno risanje, lahko eksperimentirate z različnimi barvami, vzorci, linijami. Risanje pripomore k znižanju krvnega tlaka, upočasni dihanje in prav tako srčni utrip. 

● Če vas nekaj močno jezi, lahko to izrazite skozi risbo. Zaprite oči in se osredotočite na vsa čustva, ki bi se jih radi znebili. Bodite natančni in se ne zadržujte ali cenzurirajte. Narišite dobesedne ali metaforične predstavitve tega, kar predstavlja vir stresa. Gre za izjemno močan način, s katerim vplivamo na svoje občutke in zasnovo rešitve. Za terapevtski učinek lahko risbo na kakršen koli način uničite (zažgete, strgate na drobne koščke …) in s tem uničite in zmanjšate tudi vaš stres. 

● Izberite miren kraj brez motenj. Izklopite telefon in se izogibajte območjem, kjer imate televizijo, računalnik. Vklopite glasbo, če v njej uživate. Zasebnost in odsotnost drugih ljudi daje boljši občutek. Še bolje pa je, če izberete naravo, ki vas bo še dodatno pomirila in obenem navdahnila. 

● Dovolite si uživati v procesu in ne skrbite za končni izdelek. Nikar ne presojajte o svojih umetniških sposobnostih in se izgubite v izkušnji ustvarjanja. 

● Vodite dnevnik počutja skozi likovno ustvarjanje. Na ta način skozi daljše obdobje spremljate, kaj se dogaja v vašem življenju, in vidite napredek skozi izbiro barv, motive, načine risanja …

● Za začetek lahko namesto risanja izberete samo barvanje. Morda je na prvi pogled videti kar preveč preprosto, a presenečeni boste, kako hitro mine čas, ko se sprostimo in umirimo ob meditativnem barvanju različnih motivov. 

Viri: Relieve stress by drawing, Wikihow / Drawing art therapy and stress relif, Verywellmind / Ways how drawing and painting can reduse stress, Parblo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650