Po tako imenovani teoriji socialne izmenjave so občutki, ki jih imajo ljudje, v zvezi odvisni od tega, kako doživljajo poraze in zmage v njej. Poleg tega na stabilnost zveze vplivajo tudi njihova pričakovanja in ocena, ali bi bili v drugi zvezi bolj srečni. S to teorijo se strinja tudi teorija enakosti, ki pravi, da ljudje niso usmerjeni samo v doseganje največjega dobička z najmanj izgube, ampak so najbolj srečni v zvezah, kjer sta si partnerja v odnosih približno enaka. To pomeni, da želijo biti v odnosih, kjer so dobički in izgube, ki jih en partner prinaša v zvezo, približno enaki dobičkom in izgubam, ki jih v zvezo prinese druga oseba.
Po evolucijski teoriji pa moške in ženske privlačijo določene lastnosti nasprotnega spola. Tako moške primarno privlači ženski videz, saj ta signalizira zdravje in plodnost, medtem ko so ženskam pomembnejši moški resursi, saj ti zagotavljajo preživetje potomcev. Po tej teoriji so tako najbolj srečni pari tisti, kjer sta oba partnerja enako 'kakovostna' v evolucijskem smislu.
Teorija navezovanja stikov pravi, da čustvena povezanost med otroci in starši v zgodnji fazi močno vpliva na razvoj partnerskih odnosov v odrasli dobi. Tako se razlikujejo tipi navezanosti matere in dojenčka, in sicer varna navezanost, nevarna navezanost. O varni navezanosti govorimo, ko se med otrokom in njegovim primarnim objektom, navadno mamo, ni pa nujno, vzpostavi močna čustvena vez. Otrok prek tega odnosa dobi predstavo o sebi in okolici. Če je mama zanj skrbela in mu nudila podporo, dobi o sebi predstavo, da je vreden ljubezni in varnosti. O drugih pa, da so odgovorni. Če pa mati na otrokove potrebe ne odgovarja primerno, lahko ta razvije izogibajoči se stil. To pomeni, da se otrok odnosu z materjo izogiba in se brani njene bližine. Še ena možnost pa je ambivalentni stil, kjer se otrok na mati pretirano naveže. Od nje otrok ne dobi zaupanja, da bo tam zanj, zato jo pretirano nadzira in se s tem omeji pri svobodnem raziskovanju okolja. Tako nato deluje tudi v partnerskih odnosih. V tretji, dezorientirani tip pa sodijo otroci, ki so navadno doživeli hudo fizično ali psihično nasilje in kažejo nasprotujočo, nenavadno obnašanje. Nevarno navezani otroci so v odnosih negotovi glede lastnih sposobnosti in v veliki meri odvisni od drugih.
Med priljubljenimi teorijami je še tridelna teorija, ki pravi, da so za uspešno zvezo potrebne tri sestavine: bližina, strast in predanost. Pri bližini gre za intimnost in povezanost partnerjev, strast je tista najbolj vroča sestavina, ki se nanaša na to, da partnerja drug ob drugem začutita vznemirjenje in spolno privlačnost, predanost pa gre za odločitev obeh partnerjev, da bo ljubezen ekskluzivna in da jo bosta varovala.
Resnica je, da univerzalne formule najverjetneje ni, kljub vsemu pa nam te formule lahko pojasnijo nekatere vzorce obnašanja. Katera teorija je vam najbolj pisana na kožo, pa odločite sami.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV