'Četudi sicer pridno telovadite in pazite na prehrano, vam lahko kroničen stres preprečuje, da bi izgubili kilograme, ali pa celo pripomore še k nekaj dodatnim kilogramom,'' pojasni strokovnjakinja za prehrano in vadbo Pamela Peeke. Če smo namreč dalj časa pod hudim stresom, naše telo konstantno proizvaja večje količine hormonov stresa – predvsem adrenalina in kortizola. Adrenalin namreč vaše telo pripravi za reakcijo na stresno situacijo tako, da z namenom za beg oziroma boj porabi vse zaloge energije. Povečano izločanje adrenalina pa vodi tudi v večje izločanje kortizola, kar pa poveča potrebo po energijskem vnosu in vi postanete tako zelo lačni, pojasnijo strokovnjaki. A težava je v tem, da v stresni situaciji telo vendarle ne porabi tako zelo veliko energije kot v kakšnih resnih, nevarnih razmerah, ko je dejansko potrebna fizična reakcija (na primer beg ali boj) in ko je raven adrenalina na najvišji možni ravni, zato tudi toliko hrane, s katero naj bi nadomestili ta energijski manjko, ne potrebujete. ''Kljub temu takrat, ko smo pod stresom, hrepenimo po visoko kalorični hrani, kot so na primer sladkarije, slani prigrizki, mastna, hitra hrana, kajti na ta način pomirimo razdražene možgane in naše telo se nekako umiri,'' pojasni strokovnjakinja za s stresom povezano najedanje Elissa Epel.
Kako torej ravnati, ko je za nami res stresen dan in ko bi najraje izpraznili vse trgovske police z sladkarijami ter si dali duška? Ko bi se najraje kar takoj, ko nam čas dopušča, zapeljali do bližnje restavracije s hitro hrano in si privoščili slasten hamburger ter cvrt krompirček? Tukaj je nekaj nasvetov …
1. Telovadite
Telovadba je gotovo eno najučinkovitejših sredstev v boju proti stresu in z njim povezanimi odvečnimi kilogrami. ''Telovadba pospeši pretok krvi ter posledično povzroči, da se kortizol hitreje prestavi v ledvice ter se posledično tudi hitreje izloči iz vašega organizma,'' pojasnjuje strokovnjakinja za delovanje kortizola Shawn Talbott. Po stresnem dnevu se torej lotite kakšne fizične aktivnosti, kot so na primer tek, kolesarjenje, aerobika, ali pa zvečer doma naredite nekaj trebušnjakov, počepov, sklec … Če pa med delovnikom nujno potrebujete nekaj, kar vam bo vsaj malo pomagalo, da se spopadete z vsem stresom, ki ste mu izpostavljeni, pa si med odmorom za kosilo namesto redilne, mastne hrane, ki vas bo potolažila, raje privoščite kratek sprehod po svežem zraku. Za boljše počutje bo zadoščalo že 15 ali celo 10 minut.
2. Recite ne strogim dietam
Če ste tiste dni, ko ste že tako pod velikim stresom, še na kakšni ekstremni dieti, bodo stresne razmere terjale še toliko večji davek, trdijo raziskovalci. Njihove raziskave so namreč pokazale, da lahko že samo ekstremno hujšanje za organizem predstavlja takšen stres in napor, da se raven kortizola v telesu dvigne za 18 odstotkov. Torej je stres v službi in ekstremno hujšanje pravzaprav zelo slaba kombinacija, ki lahko namesto k manjši telesni teži privede celo do nekaj dodatnih kilogramov. Tako strokovnjaki za prehrano svetujejo zdravo in uravnoteženo prehranjevanje. Jesti je torej treba petkrat dnevno – trikrat večje obroke, dvakrat manjše.
3. Če res morate, grešite zmerno
Včasih se je zaradi hudega stresa preprosto nemogoče upreti čokoladi ali kakšni drugi pregrehi, ki vas pomiri. Takrat pojejte le enega ali dva piškota namesto cele škatle oziroma le eno tablico čokolade. Če pa obstaja nevarnost, da se skušnjavi ne boste mogli upreti, potem že prej poskrbite, da ne boste imeli prav dosti izbire. Kupite majhno čokolado, ki jo boste lahko pojedli kar celo, saj je približno tako velika, kot bi si privoščili le tablico ali dve ta velike čokolade. Ali pa kupite majhno porcijo piškotov – tisto, v kateri so le trije ali štirje kolački.
4. Izogibajte se kavi
Raziskave kažejo, da kofein samo še poveča raven kortizola v telesu, ki je tisti glavni krivec ta to, da si vi v stresnih situacijah tako zelo želite kalorične hrane. Raziskovalci na Univerzi v Oklahomi so ugotovili, da se raven kortizola v telesu pri tistih, ki so pod zmernim stresom in ko so na dan spili dve in pol do tri skodelice kave na dan, še poviša za približno 25 odstotkov. Torej bo kofein v trenutkih, ko ste že tako živčni in razdraženi, samo še poslabšal vaše počutje. Tako namesto po skodelici kave raje posezite po kašnem čaju, ki pomirja (na primer po kamiličnem ali lipovem).
5. Poskrbite za dovolj spanja
''Pomanjkanje spanja je velik stresor,'' pojasnjuje Shawn Talbott. Raziskava, ki so jo naredili na Univerzi v Chicagu je celo pokazala, da se je pri tistih, ki so skorajda vsako noč spali če šest ur in pol ali celo manj raven kortizola v telesu močno dvignila, s tem pa tudi njihov apetit in kilogrami. A ne le raven kortizola, tudi raven hormona grelina, ki povečuje občutek lakote in je zato znan tudi kot hormon lakote, se s kroničnem pomanjkanjem spanca postopoma povečuje, in to kar za 25 odstotkov, še pojasnjujejo strokovnjaki. Če se torej hočete izogniti stresu in kilogramom, pridobljenim na njihov račun, potem poskrbite, da boste spali vsaj sedem ali več ur na noč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV