Vizita.si
Vse hitrejši tempo življenja, stres, finančne težave, vse manj preživetega časa skupaj so vzroki za to, da danes zveza ni več ogrožena po sedmih, ampak že po treh letih, trdijo strokovnjaki.

Duševno zdravje

Zakaj se zveze končujejo po treh letih?

K.B.
11. 03. 2011 10.21
4

Čeprav je dolgo veljalo, da je v zvezi prelomno sedmo leto, pa se stvari zaradi hitrega tempa življenja in stresa spreminjajo. Zadnje raziskave so tako pokazale, da je zveza najbolj ogrožena po treh letih skupnega življenja.

Vse hitrejši tempo življenja, stres, finančne težave, vse manj preživetega časa skupaj so vzroki za to, da danes zveza ni več ogrožena po sedmih, ampak že po treh letih, trdijo strokovnjaki.
Vse hitrejši tempo življenja, stres, finančne težave, vse manj preživetega časa skupaj so vzroki za to, da danes zveza ni več ogrožena po sedmih, ampak že po treh letih, trdijo strokovnjaki.FOTO: iStockphoto
Britanski znanstveniki so opravili raziskavo na 2000 parih in prišli do zanimivih ugotovitev, da danes zveza ni ogrožena šele po sedmih letih, ampak že veliko prej, in sicer po treh letih. Takrat zaljubljenost popusti in predstava o partnerju postane bolj realna. Prav zato postajajo prepiri vse pogostejši, motijo nas že povsem banalne stvari, seks ni več tako razburljiv. Pari v raziskavi tako priznavajo, da so za vroče vragolije v postelji preveč utrujeni ali pa preprosto nimajo več dovolj motivacije. Po njihovem strast ubija prav pomanjkanje časa in truda. Ženske se ne oblečejo več v seksi perilo, moški pozabijo na zapeljevanje z romantičnimi gestami. Tako po treh letih zveze trikrat na teden seksa le še 16 odstotkov parov. Pari, ki so skupaj manj kot tri leta, imajo statistiko v tem primeru precej boljšo. Kar 52 odstotkov jih ima spolni odnos vsaj trikrat na teden.
Moški pozabljajo na majhne pozornosti, ki začinijo zvezo, ženske pa na zapeljivo spodnje perilo.
Moški pozabljajo na majhne pozornosti, ki začinijo zvezo, ženske pa na zapeljivo spodnje perilo. FOTO: iStockphoto

Raziskava je pokazala še, da se partnerji po treh letih zveze v povprečju kregajo 2,7 ure na teden, medtem ko pari v krajših vezah po le 1,2 ure na teden. K temu zagotovo pripomore predvsem dejstvo, da ljudem določene navade ali načini vedenja, ki so se jim sprva zdeli privlačni in simpatični, z leti postanejo zoprni in jih začnejo živcirati.

Vse to pa je po mnenju strokovnjakov predvsem posledica vse hitrejšega tempa življenja, zaradi katerega smo pod večjim stresom. Pari v 21. stoletju delajo dlje, kljub temu pa se soočajo z vedno večjimi finančnimi težavami. Tako skupaj preživijo vse manj časa, v povprečju le 14 ur na teden, se manj pogovarjajo in sproti ne rešujejo težav. Prav zato so med stvarmi, ki partnerja spravljajo ob živce, pari navajali smrčanje, prekomerno težo, pomanjkanje osebne higiene, hrkanje in podobno. Kot opozarja psihologinja Judi James, je prav o teh stvareh treba govoriti takoj, narediti konsenz, se prilagoditi in rešiti težavo. Če tega ne storimo takoj, lahko sčasoma tako banalne težave postanejo izjemno moteče, celo do te mere, da zveza razpade.

In ker številni ljudje teh ne rešujejo sproti, rezultat na vprašanje, ali bi letni dopust raje preživeli s svojim partnerjem ali prijatelji, ni presenetljiv. Kar 45 odstotkov anketirancev je priznalo, da bi ga raje preživeli brez svoje boljše polovice.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650