Vizita.si
Za boljše počutje vsak dan za 20 do 30 minut v naravo

Duševno zdravje

Zakaj vsak dan za 20 minut v naravo?

L. E.
22. 04. 2022 05.00
0

Vsak dan preživite v naravi od 20 do 30 minut, priporočajo strokovnjaki z univerze v Michiganu v ZDA. To bo namreč znižalo ravni hormona kortizol v telesu, kar bo pripomoglo k boljšemu zdravju. Nenehno povišane ravni kortizola, ki se izloča, ko smo v stresu, so namreč zelo škodljive.

V naravi se lahko sprehajate ali samo sedite. Ravni kortizola se bodo znižale že samo zato, ker ste v naravi. Seveda boste naredili za svoje zdravje še nekaj več, če se boste v naravi gibali.

Nič ni narobe, če smo v stresu občasno. To je normalno delovanje našega telesa. Kot v spodnji povezavi pojasnjuje zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina, nam to daje energijo, da končamo to, česar smo se lotili. Vendar nam v tem smislu stres koristi le, dokler ni kroničen oziroma dokler nismo ves čas v stresu. "Ne more mi srce ves čas biti prehitro, ne morem imeti ves čas povišanega pritiska, ves čas izklopljenega imunskega odgovora … Na telesu se prej ali slej pokažejo posledice," v spodnjem intervjuju pove strokovnjakinja, s katero smo se pogovarjali tudi o izgorelosti.

Telo trpi, če je stres preveč intenziven
Preberi še
Telo trpi, če je stres preveč intenziven

Izsledki ameriške študije so bili objavljeni v zborniku Frontiers in Psychology (Meje v psihologiji). Seveda smo laično vedno vedeli, da nam zadrževanje v naravi koristi, vendar nismo vedeli, kdaj se ti dobri učinki zares pokažejo. Zdaj bi po pripovedovanju strokovnjakov 20 do 30 minut zadrževanja v naravi zdravniki lahko priporočali, kot danes denimo priporočajo sredozemsko prehrano, saj dokazano koristi srcu in ožilju.

Študijo so opravili tako, da so udeležencem naročili, da morajo v naravo vsaj za 10 minut in vsaj trikrat tedensko. Ravni kortizola so merili z vzorci sline pred obiskom narave in po njem, in sicer na dva tedna, ne vsak dan. Raziskava je trajala osem tednov; udeleženci pa so si lahko sami izbrali, kam so odšli v naravo in v katerem delu dneva so to naredili ter koliko časa so v naravi ostali, potem ko je minilo začetnih 10 minut. So jih pa raziskovalci prosili, da gredo v naravo, dokler je dan, poleg tega so imeli prepoved, da v tem času odpirajo družbena omrežja, se povezujejo z internetom, so dostopni na klice, da berejo ali se s kom pogovarjajo. To naj bi zmanjšalo tveganje, da bi jim v tem času nekaj povzročilo dodaten dvig kortizola. Da bi zmanjšali preostale dejavnike, ki lahko vplivajo na stres, so morali v naravi le posedati ali se sprehajati, niso pa se smeli ukvarjati z drugimi aerobnimi aktivnostmi. Te namreč že dokazano znižujejo ravni hormona stresa.  

A ker so se sicer ljudje precej samostojno odločali, kako so odhod v naravo vključili v svoje življenje, strokovnjaki menijo, da so dobili vpogled v to, kaj nam v nekem normalnem, vsakdanjem življenju lahko pomaga zmanjšati ravni kortizola v krvi.

Občasen stres nam ne škodi, škodljiv je kroničen, to je ta, ki se kar ne neha.
Občasen stres nam ne škodi, škodljiv je kroničen, to je ta, ki se kar ne neha.FOTO: Shutterstock

20 minut v naravi je morda tudi primeren recept za boljše počutje, če ste sredi daljše stresne situacije. Že 20 minut je bilo za občutno zmanjšanje kortizola dovolj, 30 minut pa je bilo optimalno. Po tem času je bilo nekaj več prednosti, a ne veliko več.

Da bi uvedli novo navado v svoje življenje, je včasih dobro, da si rečete, da boste denimo v naslednjem mesecu vsak dan po službi 20 minut preživeli v naravi. Imejte pripravljene športne čevlje in oblačila, da se, ko pridete domov, le preoblečete in brez kakšnega koli razmišljanja odkorakate v najbližje naravno okolje. Tja pojdite ne glede na to, da ste denimo lačni, da imate še kakšno obveznost ... Počasi se boste navadili in odhajali v naravo, kot si denimo vsak dan pripravite zajtrk (če ste na to seveda navajeni). Si pa ne očitajte, če vam kdaj vseeno ne bo uspelo izpolniti cilja. Le vztrajajte še naprej, sčasoma vam bo prešlo v kri.

Pogosta navada pusti posledice še šest tednov kasneje
Preberi še
Pogosta navada pusti posledice še šest tednov kasneje

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587