Vizita.si
Maske

Duševno zdravje

Branje mimike pod zaščitno masko

A.K.
28. 10. 2020 05.45
0

Čeprav je koronavirus, ki je letošnje leto svet obrnil na glavo, očem neviden, so eden od zelo očitnih znakov pandemije zaščitne maske. Marsikdo je mislil, da bo njihova uporaba kratkega veka, a vse bolj očitno postaja, da bodo z nami še precej časa. Ne preostane nam torej drugega, kot da jih sprejmemo kot del življenja in se naučimo potrebnih veščin, med katere sodi tudi branje mimike. Imate tudi vi težave, ker nikoli ne veste, kaj misli in kako se počuti oseba, s katero se pogovarjate, ko nosi masko? Predstavljamo vam nekaj namigov, na kaj je treba biti pozoren.

Maske
Maske FOTO: Dreamstime

Znate brati mimiko, tudi če jo skriva maska?

Svet se mnogim naenkrat ne zdi več tako prijazen, saj so ulice, trgovine in delovna mesta preplavili ljudje z zaščitnimi maskami. Zdi se, da je branje neverbalnih namigov postalo pomembnejše kot kadarkoli prej. Ker je ob uporabi zaščitne maske vidna samo zgornja tretjina obraza, ne moremo videti, kaj čuti druga oseba, ali se smehlja, je morda jezna ali žalostna … Obraz je v večji meri zakrit, zato postane branje sogovornikove mimike oteženo, kar je zlasti pomembno v poklicih, ki kljub razmeram zahtevajo stik z ljudmi. Tudi sicer pa je koristno poznati govorico telesa, saj smo tako spretnejši pri stikih z drugimi ljudmi. 

Se zaradi nošenja mask počutite tesnobni?
Preberi še
Se zaradi nošenja mask počutite tesnobni?

Pomen mikroizraznosti

Ko govorimo o branju mimike, se moramo osredotočiti na mikroizraznost oz. mikroekspresijo, ki jo je odkril dr. Paul Ekman. Mikroekspresija je kratek, nehoten izraz obraza, ki se pojavi ob določenem čustvu. V nasprotju z običajnimi, dolgotrajnimi izrazi obraza je mikroizraze skorajda nemogoče zaigrati, saj se zgodijo povsem nezavedno. Obstaja 7 univerzalnih mikrosekspresij, ki jih izražamo ljudje obeh spolov, vseh starosti in ras. Veščina njihovega branja je ključnega pomena za prepoznavanje čustev. Na srečo se veliko informacij o tem, kaj doživlja drugi, kaže prav v očeh in na obrveh. 

Sreča: Sreča je čustvo, ki ga je za masko najlažje prepoznati. Vsakdo lahko ponaredi nasmeh, a vendar se pri iskrenem nasmehu aktivirajo zgornje mišice lica, kar se pokaže v očesnih gubicah. Iskreno srečo in nasmeh torej najlažje opazimo ob očeh. 

Maske v šolah
Maske v šolah FOTO: Dreamstime

Strah: Strah se na obrazu izriše na področju oči in obrvi. Veke so široko razprte, obrvi so dvignjene. 

Presenečenje: Presenečenje se na obrazu izriše predvsem z dvigom obrvi v obliki narobe obrnjene črke U. Gre za najdaljši obrazni izraz, ki morda povleče obrazno masko navzdol.

Žalost: Žalost se na obrazu izraža z namrščenostjo, ki jo je pod masko težko prepoznati, in stisnjenimi obrvmi. Prepoznamo jo lahko tudi po povešenih vekah. 

Jeza: Jezo je precej enostavno prepoznati tudi za masko. Izriše se med obrvmi v obliki dveh vzporednih ravnih črt. V nekaterih primerih so stisnjene tudi veke.

Gnus: Gnus se izraža večinoma v nosnem predelu, pod masko ga najlažje vidimo v gubicah na korenu nosu. 

Kako preveriti enega izmed simptomov koronavirusa?
Preberi še
Kako preveriti enega izmed simptomov koronavirusa?

Prezir: Prezir je pod masko težko opaziti, ker gre preprosto za enostransko smehljanje. Ob tem velja prisluhniti sarkastičnemu tonu glasu ali dvignjeni glavi in pogledu zviška.

Ker pa je mimika vedno povezana tudi z govorico drugih delov telesa, je koristno spremljati tudi gestikulacijo, nagibanje glave, prikimavanje in spremembe v glasu. Če boste pozorni na vse to, boste dobili jasnejšo sliko o tem, kaj se dogaja z osebo na drugi strani, kako se odziva na vas, kako se počuti itd. 

Maske so postale del našega vsakdana.
Maske so postale del našega vsakdana. FOTO: Shutterstock

Nasveti za izboljšanje družbenih interakcij

Gotovo ste že srečali osebo, ki je imela zaradi maske in sončnih očal prekrit ves obraz. Če imamo na drugi strani sogovornika, je pomembno, da si snamemo sončna očala, saj mu na ta način omogočimo interpretacijo svojih čustev. Če tega ne storimo, se oseba počuti negotovo, to pa vodi do nezaupanja in neprijetnega občutka. Pomembno je tudi, da vedno pustimo odprta tri ključna področja: grlo, trebuh in področje medenice. Če jih blokiramo, tako da npr. zakrivamo grlo ter prekrižamo roke in noge, s tem izražamo nedostopnost in zavračanje. Odveč ni omeniti niti pomena nagibanja glave med pogovorom, ki pomeni sočutnost in osredotočenost na sogovornika, kar je še zlasti pomembno v času, ko moramo skrbeti za zadostno fizično razdaljo. 

Strokovnjaki poudarjajo, da je v času, ko smo zavoljo svojega zdravja primorani nositi maske, koristno dati več poudarka drugim oblikam govorice telesa. Ton glasu, odprta telesna drža, izraznost oči, nasmeh in pozitivna osebnostna drža so v tem času še toliko pomembnejši. 

Viri: ScienceOfPeople / PsychologToday

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662