Obsesija s časom
Če vso noč pogledujete na uro in preračunavate, koliko ur spanca vam je še ostalo, se nivo stresa povišuje in tako je vse težje zaspati. Če se ne morete nadzorovati, odnesti uro iz sobe, ali raje pojdite v sosednji prostor in se posvetite nečemu, kar vas pomirja. Poslušajte glasbo, berite knjigo, meditirajte, dokler se ne sprostite in postanete utrujeni. Takrat spet lezite v posteljo in poskušajte zaspati.
Preveč kofeina
Pred spanjem se izogibajte kofeinu, saj ta blokira receptorje snovi, imenovane adenozin, ki sicer spodbuja spanje. Raven adenozina čez dan narašča in dlje, ko boste po konci, večjo raven boste dosegli. Ko spijete kofeinski napitek boste blokirali receptorje adenozina, zato ne boste več tako zaspani, ampak boste bolj pozorni in budni. Tako vsaj tri ure pred spanjem ne posegajte po kofeinskih napitkih.
Imate preveč skrbi?
Če ste tesnobni ali pa imate naslednji dan dolg list obveznosti, ki jih morate postoriti, se lahko zgodi, da dolgo v noč premlevate, kaj vse bo treba še postoriti in kako bi kar najbolje izpeljali naloge. Tudi marsikatere druge skrbi nam pogosto ne pustijo spati. A s tem ponavadi naredimo še večjo škodo, saj se zjutraj prebudimo utrujeni in še bolj izčrpani. Zato se poskušajte nadzirati in na skrbi mislite čez dan, zvečer pa najdite način, da se sprostite in da lažje zaspite. Če ste pri tem neuspešni, vam morda lahko pomaga trik, za katerega so tudi raziskave pokazale, da pomaga zmanjšati tesnobo. Svoje skrbi zapišite na list papirja, zraven pa pripišite vse možne rešitve. Te bodo že premišljene in zapisane črno na belem, tako da vam ponoči ne bo več treba o njih premlevati.
Predolg počitek čez dan
Počitek čez dan je lahko priporočljiv, saj vas napolni z novo energijo in vam omogoči, da preostanek dneva nadaljujete bolj aktivno in skoncentrirano. A kot so pokazale raziskave, to velja le za 15- do 30-minutni počitek, če spite dlje, lahko to zmoti vaš naravni ritem spanja in povzroči, da zvečer ne boste mogli zaspati. Tako je veliko bolje, da si navijete budilko, spite le priporočenih 15 do 30 minut, zvečer pa od sedem do devet ur, odvisno od posameznika.
Elektronske naprave pred spanjem
Kar 95 odstotkov Američanov tik pred spanjem uporablja elektronske naprave, podobno je tudi pri nas. A znanstveniki so ugotovili, da lahko elektronske naprave znižujejo raven hormona melatonina, ki nas zaziblje v spanec. Čeprav se je v moderni dobi težko izogniti elektronskim napravam tudi pred spanjem, pa poskušajte to storiti vsaj eno uro pred spanjem, še posebej, če pogosto trpite za nespečnostjo. Vsekakor pa v posteljo ne hodite s svojim pametnim telefonom. Ta lahko z vsemi informacijami, ki jih preko njega lahko pridobite, počaka na naslednji dan, ko se boste dobro naspali.
S kom delite svojo posteljo
Je vzrok za vašo nespečnost vaš partner, ki ima težave s smrčanjem ali nemirnimi nogami, morda pa le vaš hišni ljubljenček, ki vas nenehno prebuja? Vsekakor so to dejavniki, ki niso zanemarljivi in ki lahko močno vplivajo na vašo kakovost spanca. Tako v prvem primeru poskrbite, da vaš partner obišče zdravnika, s katerim se lahko pogovori o rešitvah, ki bi zmanjšale smrčanje, v primeru nemirnih nog pa učinkovitega zdravljenja na žalost ni. Kljub vsemu pa mnogim pomaga ublažiti simptome redna telesna dejavnost, plavanje, hladna prha, joga in druge oblike sproščanja ter vitamin B12. Rešitev pri hišnih ljubljenčkih pa je preprosta, da se pač uprete prosečim očem vašega ljubljenčka, ki vas prosijo, da bi se ponoči greli ob vaših nogah.
Umazana posteljnina
Kar 75 odstotkov ljudi pravi, da bolje spijo, če njihova posteljnina diši po svežini. Svojo posteljnino operite z mehčalcem, ki diši po sivki ali katerih drugih vonjih, ki vas pomirjajo. Študije namreč kažejo, da ljudje, ki vonjajo sivko tik pred spanjem, bolje spijo in se zjutraj zbudijo bolj prespani. Če tako na vas učinkuje kakšen drug vonj, si seveda lahko pomagate z njim.
Težka večerja
Raziskave kažejo, da imajo z nespečnostjo pogosto težave ljudje, ki jedo preveč mastne hrane. Ta namreč povzroča dvig kisline iz želodca oziroma zgago, kar nas lahko prebuja dolgo v noč, poleg tega močno obremeni prebavni sistem, kar poslabša kakovost našega spanca. Zvečer se tako izogibajte mastni, začinjeni ali kisli hrani, poleg tega pa tudi alkoholu in kofeinu. Alkohol vas namreč že morda hitreje zaziblje v spanec, a boste opazili, da se zaradi njega vmes pogosto zbujate.
Zdravila, ki vas prebujajo
Številna zdravila povzročajo nespečnost, vse od zdravil za zdravljenje srčno-žilnih bolezni, povišanega krvnega tlaka do zdravil za lajšanje simptomov prehlada. V to kategorijo spadajo tudi antidepresivi in zdravila proti astmi. Samovoljno seveda ne smete prenehati predpisanega zdravljenja, lahko pa se o svojih težavah, ki jih povzročajo stranski učinki teh zdravil, pogovorite s svojim zdravnikom, ki vam lahko zamenja zdravila. Tudi vitamina B6 in B12 lahko motita vaš spanec.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV