Vizita.si
Želodec

Duševno zdravje

So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?

N.R.A.
21. 10. 2024 04.04
0

Že dolgo časa je znano dejstvo, da so naši možgani in črevesje nenehno v povezavi. Zato niti ne preseneča dejstvo, da bi lahko bili tesnoba, stres in celo čustvo, kot je jeza, povezani s težavami v trebuhu, pa tudi obratno!

Naš gastroenterološki sistem je izjemno občutljiv za naša čustva. Jeza, tesnoba, žalost in osamljenost so le nekatera čustva, ki lahko sprožijo številne simptome, povezane z želodcem. Ste vedeli, da lahko že sama misel na določeno stvar, osebo ali dogodek, prijeten ali neprijeten, sproži izločanje želodčnega soka?

Med prebavo in čustvi obstaja močna povezava

Povezava med našo prebavo in možgani je kot avtocesta. Lahko rečemo, da naša prebava, predvsem črevesje, nenehno pošilja signale možganom. Vemo, da gre za zelo tesno sodelovanje med možgani in prebavnim sistemom, zato je preprosto sklepati, zakaj včasih občutimo slabost pred veliko predstavitvijo v službi ali v šoli ali pa bolečine v črevesju, ko smo pod velikim stresom. V stresnih situacijah velikokrat opazimo, da nas začne boleti želodec, soočamo se z napenjanjem ali pa z napihnjenostjo.  

Želodec
ŽelodecFOTO: iStock

So torej težave zgolj v naši glavi?

To pa seveda ne pomeni, da so vse te težave samo v naši glavi. Psiha lahko v kombinaciji s fizičnimi dejavniki povzroči bolečino in druge simptome, povezane s črevesjem. Z drugimi besedami, stres lahko moti gibanje črevesja in njegovo krčenje ter vpliva na sproščanje gastrointestinalnega trakta. Prav tako lahko ljudje, ki imajo funkcionalno motnjo prebavil, bolečino občutijo še intenzivneje, ker so njihovi možgani bolj občutljivi za signale bolečine iz prebavnega trakta. Stres lahko še dodatno ojača obstoječo bolečino. Številne študije so pokazale, da lahko načini zdravljenja, ki temeljijo na psihologiji, vodijo do hitrejšega izboljšanja simptomov, povezanih s prebavili, kot konvencionalna medicinska terapija. Najboljše pa je seveda, če povežemo eno z drugim!  

Črevesje
Črevesje FOTO: Dreamstime

Težave in njihova intenziteta se lahko razlikujejo od posameznika do posameznika  

Skupaj lahko ustvarite strategije, ki vam bodo pomagale v boju s stresorji v življenju, pa tudi načine za zmanjšanje prebavnih težav. Če razmislimo, kako tesno sta ta dva organa povezana in kako močna je interakcija med njima, je jasno, da lahko en organ vpliva na drugega. Nekateri bodo tako pred velikim izpitom občutili slabost, drugi imajo bolečine v trebuhu, ko so pod stresom. Vsekakor pa lahko trdimo, da imajo pri funkcionalnih motnjah prebavil vlogo tudi čustveni in psihosocialni dejavniki.

''Stres se iz možganov v črevesje prenaša po mastocitih, kar vodi do sproščanja provnetnih citokinov, snovi, ki ustvarjajo vnetni odziv v črevesju. Gre za obolelo črevesno sluznico, ki neustrezno reagira na snovi, ki vstopijo v črevesje, kar povzroča vnetje, konkretno lokalno, lahko pa se vnetje pojavi kjer koli,'' pojasnjuje dr. med. Sanja Toljan, specialistka anesteziologije, reanimacije in intenzivne terapije. Simptomi, povezani s stresom, ki jih čutimo v prebavnem traktu, se lahko razlikujejo od osebe do osebe, enako pa velja za zdravljenje.

Čustva lahko močno vplivajo na našo prebavo.
Čustva lahko močno vplivajo na našo prebavo. FOTO: Dreamstime

Pomembno je, da opazujemo svoje telo  

Nekateri ljudje bodo denimo že v stresni situaciji dobili težave z refluksom, drugim pa se bodo iste težave pojavile šele zvečer, ko bo stresne situacije že konec. Ker se simptomi in njihova resnost razlikujejo od osebe do osebe, mora biti tudi terapija prilagojena, ne glede na to, ali je govor o zdravilih ali 'zgolj' o pogovorni terapiji. Mnogo ljudi ima zgolj blage simptome, ki se pojavijo hitro in enako hitro tudi izzvenijo, ko se pojavi sprememba v prehrani ali pri zdravilih. Če se stanje ne izboljša, vas bo zdravnik morda vprašal o vaši zdravstveni anamnezi in predlagal nadaljnje diagnostične preiskave, da bi ugotovil vzrok težav.  

Kako se zdravijo tovrstne težave?

Pri nekaterih ljudeh se simptomi izboljšajo takoj, ko je izključena resna bolezen. Zdravnik vam lahko predlaga nekatera zdravila, ki so značilna za vaše simptome, vendar včasih to zdravljenje ne zadošča. Ko se simptomi poslabšajo, se poveča možnost, da v resnici trpite za določenimi psihološkimi težavami. Pogosto bo ljudem, ki trpijo za blagimi simptomi, ki se pojavijo po izpostavljenosti stresni situaciji, pomagala neposredna terapija – kognitivno-vedenjska terapija in sprostitvene tehnike. Nekateri težko sprejmejo, da so za njihove fizične simptome odgovorni psihosocialni dejavniki, vendar je treba vedeti, da čustva močno vplivajo na kemične in psihološke reakcije v telesu, ki lahko povzročijo bolečino in nelagodje.

Vedenjska terapija in terapije za lažje obvladovanje stresa lahko pripomorejo k izboljšanju drugih simptomov, ki se razlikujejo glede na učinek zdravil. Cilj terapije je zmanjšati anksioznost, spodbuditi zdravo vedenje in pomagati ljudem, da se lažje soočajo s stanjem, ki jih 'zmoti'.

Vir: verywellmind, ordinacija.hr, webmd

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650