Vizita.si
Skodelica kave

Duševno zdravje

Zimska depresija – mit ali resnica?

A.K.
12. 12. 2022 05.00
0

Zimska depresija je pogovorni izraz za sezonsko depresijo, ki se pojavi v zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in je manj sončne svetlobe. Stanje se natančneje imenuje depresija s sezonskim vzorcem, znana pa je tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD). Oseba, ki ima to motnjo, običajno doživlja ciklična depresivna obdobja, pri čemer se epizode pojavijo jeseni ali pozimi in izginejo v pomladnih ali poletnih mesecih.

Zimska depresija je za znanstvenike, ki jo preučujejo, še vedno uganka. Zdi se, da je pri njenem nastanku vpletenih veliko stvari, vključno s kemičnimi procesi v možganih, ioni v zraku in genetiko. A strinjajo se, da so osebe, ki trpijo za sezonsko čustveno motnjo, še posebej občutljive na svetlobo oziroma njeno pomanjkanje.

Zimska depresija naj bi bila pogostejša pri ženskah in mladih odraslih, razlog za to pa še ni povsem razumljen. Verjame se, da je motnja povezana z naravnim cirkadianim ritmom telesa. Gre za notranji proces, ki uravnava cikel spanja in budnosti. Za diagnosticiranje sezonske afektivne motnje se morajo simptomi pojavljati približno ob istem času dve leti zaporedoma. 

Ker smo si ljudje zelo različni, vsak doživlja zimsko depresijo na sebi lasten način.
Ker smo si ljudje zelo različni, vsak doživlja zimsko depresijo na sebi lasten način.FOTO: Dreamstime

Ker smo si ljudje zelo različni, vsak doživlja zimsko depresijo na sebi lasten način, najpogosteje pa vključuje dalj časa trajajoče slabo razpoloženje, jokavost, povečano občutljivost, občutke nevrednosti, spremembe v apetitu in telesni teži, težave s spanjem, prekomerno dnevno zaspanost, pomanjkanje energije, socialni umik, otopelost, zmanjšano produktivnost v šoli ali službi, težave s koncentracijo ... Omenjeni simptomi se lahko pojavljajo tudi manj intenzivno in v manjši meri, v tem primeru govorimo o zimski melanholiji (winter blues). To stanje je pogostejše in manj izrazito kot sezonska afektivna motnja. 

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Preberi še
Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kaj povzroča zimsko depresijo? 

Čeprav je bila sezonska depresija obsežno raziskana, pa natančen vzrok še ni znan. Med najpogostejše vzroke strokovnjaki uvrščajo:

Sprememba cirkadianega ritma: zmanjšana raven sončne svetlobe pozimi lahko zmoti telesno notranjo uro ali cirkadiani ritem. 

Manj sončne svetlobe: krajši dnevi, hladnejše vreme, manj sonca in posledično manj izpostavljenosti UV-svetlobi, kar pomeni, da telo ne more učinkovito tvoriti vitamina D. 

Kaj povzroča zimsko depresijo?
Kaj povzroča zimsko depresijo? FOTO: Dreamstime

Nižja raven vitamina D: zmanjšana raven vitamina D lahko igra vlogo pri pojavu sezonske afektivne motnje, ker ta vitamin neposredno vpliva na razpoloženje prek interakcij s hormoni in nevrotransmiterji. Nižja raven vitamina D pozimi bi lahko bil vzrok za neravnovesje serotonina, ki je običajno pri posameznikih s sezonsko depresijo. 

Nižja raven serotonina: serotonin je nevrotransmiter, ki uravnava razpoloženje, a za svoje delovanje potrebuje vitamin D. V skladu s hipotezo o serotoninu lahko nižje ravni serotonina v možganih povečajo verjetnost razvoja depresije.

 Povečana raven melatonina: nastajanje melatonina spodbuja tema, ki jo je pozimi več; povečana proizvodnja melatonina pa vodi v zaspanost in manjšo aktivnost.

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih
Preberi še
Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih

Depresija v anamnezi: če smo v preteklosti že imeli depresijo, obstaja večja verjetnost, da jo bomo znova doživeli pozimi.

Družinska anamneza (SAD): zimska depresija je lahko tudi posledica genetske nagnjenosti. Če ima kdorkoli v družini sezonsko afektivno motnjo, obstaja večja verjetnost, da jo razvijemo tudi sami.

Poleg naštetih obstajajo še sprožilci, ki lahko zimsko depresijo še poslabšajo, to so:

Določeni tipi osebnosti: to so predvsem osebe, ki so nagnjene k perfekcionizmu in prekomerni zaskrbljenosti;

Zimska depresija je lahko tudi posledica genetske nagnjenosti.
Zimska depresija je lahko tudi posledica genetske nagnjenosti.FOTO: Dreamstime

Povečan stres: zlasti med decembrskimi prazniki je zelo pogosto, da ljudje doživljajo povečan stres. To pri dovzetnih posameznikih lahko sproži ali poslabša zimsko depresijo.

Pomanjkanje socialnih interakcij: zima za nekatere pomeni tudi manj časa za druženje s prijatelji in družino, kar lahko privede do občutkov osamljenosti in izolacije.

Finančne težave: tudi finančne stiske ali dodatni stroški zaradi počitnic, praznikov ali drugih razlogov, lahko povzročijo finančni stres, ki lahko vpliva na splošno počutje.

Če smo nagnjeni k zimski potrtosti in povečani pasivnosti, velja ohranjati zdravo rutino, skrbeti za ustrezen vzorec spanja in prehranjevanja, se gibati na svežem zraku, ohranjati stike z drugimi in občasno poskrbeti za razvajanje čutov (npr. bazeni, masaže, savne).

Zanimivost: Ker se kot ena od preventivnih možnosti svetuje tudi fototerapija oziroma svetlobna terapija, so v ta namen različni proizvajalci začeli ponujati številne oblike in velikosti svetilk, ki so lahko v pomoč v zimskih mesecih. Posnemajo namreč sončno svetlobo in tako pretentajo telo, ki sproži sproščanje serotonina. Luči se imenujejo SAD-svetila ali luči za svetlobno terapijo. 

Vsakdo med nami ima občasno slabe dneve ali obdobja, kar je povsem razumljivo. Toda če opazimo, da postanemo depresivni ob menjavi letnih časov (zlasti pozimi), morda trpimo za sezonsko afektivno motnjo. Ta lahko v večji ali manjši meri negativno vpliva na kakovost življenja. Simptomi se razlikujejo glede na posameznika, zato je priporočljivo, da poiščete pomoč osebnega zdravnika, če pri sebi ali bližnjih prepoznate katerega od zgornjih simptomov. Razpoložljiva zdravljenja vključujejo zdravila, psihoterapijo, svetlobno terapijo in uravnotežen življenjski slog. 

Viri: MayoClinic / HealthLine / PsychCentral

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650