Težki trenutku lahko s seboj prinesejo povsem drugačne odzive kot čas, ko je vse postlano z rožicami. Nekateri življenjski dogodki lahko tako močno zamajejo temelje zakona in partnerja postavijo na veliko preizkušnjo. Priznana newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta razkrili nekaj izmed tistih, ki najpogosteje privedejo do ločitve.
Bolezen
Ko se eden izmed partnerjev spopade z resno kronično boleznijo, lahko to popolnoma spremeni dinamiko odnosa. ''Bolezen prinaša veliko bolečine in izgubo samega sebe. Takrat se lahko zgodi, da eden izmed partnerjev ni več sposoben držati svoje zaobljube in ne more partnerju stati ob strani tudi v težkih trenutkih. Nekateri pari se s tem bolje soočijo, drugi slabše,'' pojasni psihoterapevtka Beth Israel .
Študije kažejo, da je prihodnost odnosa, kjer eden izmed partnerjev zboli za resno boleznijo, predvsem odvisna tudi od tega, kateri izmed partnerjev je zbolel. Zadnja študija Iowa Univerze kaže, da je stopnja ločitev za 6 odstotkov višja v odnosih, kjer za rakom ali boleznijo srca in ožilja zboli ženska. Odstotek se ni povišal, če so zboleli moški.''Vzrok za to je morda v tem, da moški težje prevzamejo vlogo negovalca, če ženska ni več sposobna opravljati večino svojih odgovornosti, ki jih navadno izvaja,'' pove psihoterapevtka. ''A mislim, da je predvsem odvisno tudi od tega, kako so bile v zakonu porazdeljene naloge med partnerjema. Če je moški tisti, ki je doma in skrbi za gospodinjska opravila, se bo lažje prilagodil na novo stanje.''
Izguba službe
Študija Ohio Univerze je leta 2011 pokazala, da so brezposelni moški pogosteje zapuščeni in hkrati tudi sami pogosteje zapustijo svojo partnerico. Tudi izguba službe ženske lahko privede do dodatnega stresa v odnosu, zaradi česar je ta na preizkušnji. Pojavi se manjši občutek varnosti, na drugega partnerja pade večja odgovornost, s tem pa se lahko poveča tudi nazadovoljstvo v odnosu.
Ne samo izguba službe, tudi sprememba delovnega mesta in celo napredovanje v službi lahko prineseta velike spremembe v odnos. Pravzaprav kar koli, ki vpliva na drugačen urnik, porazdelitev financ in preživljanje skupnega časa. Če služba nenadno postane za enega izmed partnerjev prioriteta in jo postavi na prvo mesto, je to lahko moteče za partnerja. ''Če prenehaš na prvo mesto postavljati svoj zakon in dovoliš, da služba postane prioriteta, bo verjetno partner postal jezen in se bo počutil izločenega,'' pove zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa.
Novorojenček
Slišali smo veliko zgodb o tem, da sta se partnerja razšla, ker si je en želel otroka drugi ne. A četudi se oba strinjata, da bi si rada ustvarila družino, lahko realnost ob rojstvu otroka vodi do nepremostljivih razlik. Študija, objavljena v strokovni reviji Journal of Family Psychology, je pokazala, da 67 odstotkov parov ob prvih treh letih po rojstvu otroka občuti padec zadovoljstva v odnosu. ''Rojstvo otroka je tipični življenjski stresor, ki lahko privede do težav v zakonu,'' pove Elizabeth Ochoa. Takrat je ključnega pomena, da je par pripravljen sprejeti kompromise in da ima dobro odprto komunikacijo. Prav to je navadno odločilnega pomena pri tem, ali se bodo temelji zakona zamajali ali ne. ''Če se nekdo že spopada z anksioznostjo in depresijo, se bo veliko težje prilagodil rojstvu otroka, saj bo to vplivalo tudi na njegovo sposobnost starševstva in soočanja z novimi izzivi v odnosu.''
In še en zanimiv podatek. Neka raziskava je pokazala, da imajo pari, ki se jim najprej rodi deklica, več možnosti za ločitev kot pari, katerih prvorojenec je deček. A študija Duke univerze je leta 2014 pokazala, da vzrok ni v temu, da deklice 'sprožijo' ločitev, vendar pa, da so deklice bolj učvrščene v maternici in bi zato lahko bile bolj odporne na preživetje nosečniškega stresa v problematičnih zakonih.
Ločeno življenje
Študija neprofitne organizacije RAND Corporation, ki preučuje delovanje ameriške vojske, je leta 2013 pokazala, da je tveganje za ločitev v vojaških družinah neposredno povezana z dolžino časa, ki ga partnerja preživita ločeno. V teh primerih so bili vključeni tudi drugi dejavniki, saj so vojaki, ki so morali na vojna področja, doživljali še post travmatski stres, s katerim so se morali soočiti ob prihodu domov. A pari, ki se odločijo, da bodo začasno živeli narazen zaradi drugih razlogov, kot je služba ali družinske obveznosti, se kljub vsemu lahko spopadejo s podobnimi problemi. ''Vsak posameznik ima drugačen nivo sprejemanja bližine in distance s partnerjem. Če se oba v zakonu počutita dobro četudi živita narazen, lahko stvar deluje. A če eden izmed partnerjev ob tem občuti negativne občutke, kot so strah, da bo zapuščen, pomanjkanje zaupanja ali strah pred prevaro, lahko ločeno življenje prinese velik pritisk na odnos.''
Travmatična izkušnja
Pari, ki gredo skupaj skozi travmatično izkušnjo (izguba otroka, udeležba v nesreči), se lahko še bolj zbližajo. Lahko pa ju ravno obratno tramatična izkušnja oddalji. ''Včasih se morajo ljudje, da bi okrevali po tako travmatični izkušnji, oddaljiti od vsega, kar jih spominja nanjo,'' pojasni psihoterapevtka Ochoa. To lahko vključuje tudi partnerja. ''Spomini se lahko sprožijo že samo ob pogledu na drugo osebo in že njegova prisotnost je lahko preveč boleča,'' pojasni psihoterapevtka.
Prazno gnezdo
''Danes smo priča številnim ločitvam v zakonih baby boom generacije in starejše populacije,'' pove Ochoa. Leto 2013 je namreč prineslo prelomnico, saj je prvič prišlo do pojava, ko je bilo več odraslih starejših od 50 let ločenih kot vdovelih – in ta številka narašča, saj starejši danes živijo bolj zdravo življenje, s tem pa se življenjska doba daljša. ''Sčasoma lahko partnerja dobita občutek, da sta izgubila vez, ki ju je nekoč združevala in pride do pomanjkanja intimnosti – včasih spolne, včasih čustvene, lahko tudi obeh,'' pove psihoterapevtka. Nekateri čakajo, da njihovi otroci odrastejo in zapustijo dom, nato pa so se primorani soočiti s problemi v odnosu. Nekateri pa že prej nenadno odkrijejo, da nimajo več veliko skupnega z osebo, s katero so se poročili in se odločijo za ločitev.
Nezvestoba
Nezvestoba je na seznamu razlogov za ločitev, a ne tako visoko, kot bi si mislili. V resnici lahko nezvestoba partnerjema pravzaprav pomaga, da odkrijeta težave v odnosu in jih odpravita. Če sta seveda oba pripravljena vložiti trud v rezreševanje težav. ''Varanje je najpogosteje tista stvar, zaradi katere se pari odločajo za zakonsko svetovanje in včasih so to pripravljeni videti kot vzrok, zaradi katerega morata najti nove načine komunikacije in obnovo zakonskih ciljev. Včasih pa je varanje le pika na i. Če je afera šla čustveno predaleč ali traja predolgo časa, je včasih pretežko iti skozi to preizkušnjo,'' še doda.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV