Oktober je mesec, ko večja mesta preplavijo študentje, med katerimi je veliko takšnih, ki morajo zaradi oddaljenosti zapustiti svoj domači kraj. To je vsekakor izziv in nov korak na poti v samostojno življenje. Zgodi se prva resna ločitev od družine in prijateljev ter spoznavanje novega okolja. Temu se pridružijo še študijske obveznosti, ki za nekatere pomenijo ogromen razkorak med tem, kar so poznal prej in novimi zahtevami. Vse našteto marsikaterega študenta, sploh tiste prvih letnikov, sooči s prevelikimi izzivi, ki včasih vodijo tudi v večje stiske.
Čeprav se na prvi pogled zdi, da se vsi veselijo svobode, ki jim je dana v študentskih letih, pa prav ta predstavlja veliko težavo. Nenadoma tiste varne strukture in mej, ki so jih bili deležni do konca srednje šole, ni več. Prepuščeni so sebi in svoji iznajdljivosti, veliko je odvisno od njihovih socialnih veščin in osebnostne naravnanost. Poleg vsega pa se v tem obdobju zares izkaže, kaj so v obliki čustvene popotnice prinesli iz izvirne družine.
Osamljenost: Selitev v novo okolje, je velikokrat povezano tudi s prekinitvijo stika ali izgubo najbližjih prijateljev oziroma socialne mreže. Študent naenkrat ostane sam in obkrožen z novimi, neznanimi ljudmi, od njegovih socialnih veščin pa je odvisno, kako hitro se bo znašel. Takšna situacija veliko lažja za študente, ki prihajajo iz odprtih in vzpodbudnih družin ali takšne, ki so po naravi ekstrovertirani. Občutki osamljenosti se se radi pojavijo pri tistih, ki se v novem okolju ne znajdejo najbolje, ki so prekomerno navezani na svoj družino in tistih, ki so s svojimi starši v nezdravih odnosih. Včasih je ta težava le začasna in po nekaj mesecih mine, nemalokrat pa se zgodi, da je stiska prevelika in se študent enostavno vrne domov.
Razbita struktura: Rutina in struktura dneva igrata v življenju vsakega človeka veliko vlogo, saj dajeta občutek varnosti in kontrole. Če je bilo v obdobju do začetka študija za vse poskrbljeno s strani staršev in šole, pa je zdaj svobode na pretek, kar nekaterim povzroči težave. Naenkrat ni nikogar več, ki bi te omejeval in usmerjal, zato je pri uravnoteženju študijskih obveznosti in zabave pomembna velika mera samodiscipline. Pomembno je, da študent vzpostavi nov življenjski ritem, v katerem si organizira življenje na študijski in prostočasni del. Poleg obveznosti, ki jih s seboj prinese obisk fakultete, je pomembno, da si obogati in osmisli tudi prosti čas z aktivnostmi, ki so mu blizu in omogočajo vzpostavljanje novih prijateljskih vezi. V vseh univerzitetnih krajih je za študentske interesne aktivnosti več kot poskrbljeno, zato najde vsak nekaj zase.
Kako uspešno zakorakati v študentsko življenje?
Po začetnih birokratskih obveznostih in spoznavanju s študijskim okoljem, je čas, da si študent na novo strukturira življenje. Koristno je, če si postavi urnik študijskih obveznosti, kateremu nato prilagodi vse ostalo:
- poišče nove hobije in interesne aktivnosti, ki pomagajo pri vzpostavljanju novih prijateljstev,
- si uredi primerno študentsko prehrano,
- poskrbi za urejen dnevno nočni ritem oziroma za zdrave spalne navade,
- v kolikor mu študijske obveznosti to dopuščajo, lahko začne s študentskim delom,
- v primeru stiske ima na voljo tudi psihologa, ki deluje v Zdravstvenem domu za študente.
Preberite še: Zadušljiva tišina osamljenosti
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV