Vizita.si
smeh

Duševno zdravje

5 stvari, ki jih čustveno inteligentni ljudje v odnosih počnejo drugače

Neja Rems Arzenšek
11. 11. 2020 06.00
0

Večkrat lahko poslušamo, da so konflikti zdravi in tako rekoč nujen in sestavni del vsakega odnosa. Vsekakor je temu res tako, toda na tem mestu gre poudariti, da konflikti v čustveno zrelih odnosih pravzaprav niso 'konflikti', temveč jih lahko imenujemo 'izmenjavanje mnenj'. To pa je prva stvar, ki jo čustveno inteligentni ljudje v odnosih počnejo drugače.

Bolj, ko se poglabljamo in preučujemo čustveno inteligenco, bodisi v knjigah ali na lastnem primeru, bolj vidimo, da odnosi niso vedno enostavni.
Bolj, ko se poglabljamo in preučujemo čustveno inteligenco, bodisi v knjigah ali na lastnem primeru, bolj vidimo, da odnosi niso vedno enostavni. FOTO: Dreamstime

Bolj, ko se poglabljamo in preučujemo čustveno inteligenco, bodisi v knjigah ali na lastnem primeru, bolj vidimo, da odnosi niso vedno enostavni. Za skoraj vse ljudi se zdi, da znajo 'pritiskati' na točno določene gumbe, ki nas bolijo, točno tiste stvari, ki nas motijo in točno tiste dogodke, za katere si želimo, da bi jih lahko izbrisali. Naj bi so to nekaj, kar nam reče prijatelj ali stori naš partner, vedno je nekaj, kar nas zmoti. A to, kar nas zmoti, je prisotno v nas samih. Ljudje ne morejo pritiskati na 'gumbe', ki jih nimamo. Od nas in samo od nas je odvisno, kako se odzivamo na svet okoli nas. A za razumevanje in poosebljanje te resnice je pomembno, da se zavedamo pomena čustvene inteligence v odnosu. Kaj to sploh pomeni? Predvsem to, da se v 'konfliktih' znamo postaviti v situacijo jaz in on proti problemu, ne jaz proti on. 

Čemu resnično služijo naša čustva?
Preberi še
Čemu resnično služijo naša čustva?

Kaj je čustveni IQ?

Čustveni IQ ali čustvena inteligenca je sposobnost prepoznavanja lastnih čustev in čustev drugih. Ko smo čustveno inteligentni, lahko svoje občutke označimo in prepoznamo razliko med različnimi občutki. To ne pomeni, da nas določena stvar ne prizadene, ali pa da v določenih situacijah nismo razočarani. Čustvena inteligenca pomeni, da se zavedamo vseh svojih občutkov, si jih dovolimo, jih ozavestimo, nato pa jih znamo spustiti. 

Razvoj vašega čustvenega inteligenčnega kvocienta vam pomaga voditi tudi vaše misli in vedenje. To se nanaša na koncept 'samozavedanja', ki vključuje opazovanje naših misli in občutkov ter zmožnost nadzora - se na situacijo čustveno ali logično odzivamo? Čustvena inteligenca se neposredno veže tudi na empatijo, sposobnost povezovanja osebnih izkušenj z občutki drugih ljudi.

Razvoj vašega čustvenega inteligenčnega kvocienta vam pomaga voditi tudi vaše misli in vedenje.
Razvoj vašega čustvenega inteligenčnega kvocienta vam pomaga voditi tudi vaše misli in vedenje. FOTO: Dreamstime

Pomen čustvene inteligence 

Čustvena inteligenca vas bo pripeljala do srečnega in izpolnjenega življenja. Če ste v stiku s svojimi čustvi, se lahko spopadate z negativnimi občutki in sprejmete pozitivne. Vpliva tudi na splošno kakovost vašega življenja in vpliva na vaše vedenje in na vaše odnose. To je zato, ker vas razvoj čustvene inteligence nagrajuje s čustveno regulacijo. Če imate čustveno regulacijo, lahko nadzorujete svoja močna intenzivna čustva in se izognete impulzivnim dejanjem, ki jih povzročajo tovrstni občutki. Z drugimi besedami, čustvena inteligenca nam omogoča, da si vzamemo čas za predelavo negativnih čustev, ponuja nam vpogled na situacijo in boljšo možnost odločitve, navsezadnje pa nam daje možnost izbire o tem, kako pravilno ravnati. Lahko si predstavljate, kako učinkovita je v medosebnih odnosih - še posebej v romantičnih.

Kako čustva vplivajo na naše vedenje?
Preberi še
Kako čustva vplivajo na naše vedenje?

Čustveni IQ in vaše razmerje

Bolj ko odrivate svoja čustva na stran, bolj kot jih zanikate in se z njimi ne želite soočiti, navsezadnje pa tudi, ko ne želite prisluhniti čustvom svojega partnerja, bolj v partnerskem in tudi prijateljskem odnosu doživljate konflikte in nesporazume. To velja tako za globoko povezane odnose kot tudi za odnose, ki so v tako imenovani 'slepi ulici'. Čustvena inteligenca nam po domače povedano omogoča, da se zavedamo, da smo za svoja čustva odgovorni sami, prav tako pa so drugi odgovorni zase.

Vsako čustvo ima neko funkcijo, ki nam nekaj sporoča.
Vsako čustvo ima neko funkcijo, ki nam nekaj sporoča. FOTO: Dreamstime

Uporaba čustvenega inteligenčnega kvocienta za krepitev odnosov

Tu je nekaj načinov, s katerimi lahko čustvena inteligenca okrepi odnos med vami in vašim partnerjem:

1. Asertivna komunikacija

Vedeti, kako se počutite, in si dati čas, da se na to pravilno odzovete, pomeni, da lahko odločno izrazite svoje želje in potrebe v zvezi. Svoje meje lahko lažje prepoznate in jih postavite neposredno pred partnerja. Zmožnost odločne komunikacije vam pomaga tudi pri tem, da ste odprti in iskreni do svojih občutkov. Stvari ne zadržujete in si dovolite izražanja. S tem preprečite nalaganje nepotrebne jeze in besa, ki se s časom le še povečujeta. Ko neposredno komunicirate s partnerjem, se spopadajte s težavami, ko se pojavijo, in jih rešite na pošten in neposreden način.

Srečen odnos.
Srečen odnos. FOTO: Shutterstock

2. Odzovite se, namesto da bi reagirali

Resnično je izjemnega pomena, da ne odreagiramo v stresnih situacijah. Kot smo že omenili, čustvena inteligenca ne pomeni, da ne čutimo vseh čustev, ki jih tako radi označujemo za negativna. Dovolimo si čutiti vse, a čustveni inteligentni posameznik se je v navalu 'negativnih' čustev sposoben ustaviti, razmisliti in se o njih pogovoriti. 

Predstavljajte si, da ste ugotovili, da vam je partner lagal. Vaš običajen odziv je vsekakor sprostitev vse jeze na partnerja. Vse to ustvarja konflikt, napeto in negativno ozračje. Tukaj ni govora o tem, da bi situacijo morali ignorirati, toda namesto takojšnje reakcije si damo nekaj časa, da se lahko s situacijo soočimo logično in bistro. Navsezadnje lahko le tako odkrijemo globlji razlog, zakaj nam je partner lagal. Če drug drugemu dovolimo iskrenost, resnično iskrenost, potem ni razloga za prekrivanje. Le tako pa lahko resnično gradimo na zaupanju. 

Srečna družina
Srečna družina FOTO: Shutterstock

3. Vadite empatijo

Če se želite vživeti v nekoga, še posebej v vašega partnerja, se morate znati povezati z njegovimi čustvi. Bolj kot ste usklajeni s svojimi občutki, bolj lahko prepoznate in razumete občutke drugih. Vendar empatija ne zahteva, da popolnoma razumete partnerjeva čustva - pomeni sprejemanje in vrednotenje, kako se počutijo in kdo so. Empatija pomeni, da morda ne razumemo čustev drugih, jih pa spoštujemo. 

4. Aktivno poslušanje

Poleg empatije lahko z aktivnim poslušanjem dejansko razumemo nekoga drugega. Namesto, da zgolj čakamo, kdaj bomo mi dobili besedo in bili tako rekoč mi na vrsti, nam aktivno poslušanje omogoča, da se dejansko zazremo drug v drugega. 

Čustva in vrste čustvenih odzivov
Preberi še
Čustva in vrste čustvenih odzivov

Ljubezen je dvosmerna ulica. Morda je kdo ob prebiranju članka pomislil, zakaj bi samo on odreagiral na takšen način, ko pa na drugi strani ni ne posluha, še manj pa spoštovanja. Razmerje, naj si bo partnersko ali pa prijateljsko, lahko deluje le, če z obeh strani prihajajo spoštovanje, trud, razumevanje in želja po napredku. Dejstvo pa je, da mora nekdo začeti. Zavedajmo se, da si vsi želimo, da bi nas nekdo imel rad, nas spoštoval, predvsem pa nas razumel. Tega morda ni vedno lahko zagotoviti, a četudi nekdo ne razume našega mnenja in naših čustev, se vsi med seboj lahko spoštujemo in tako rekoč, 'igramo v istem peskovniku'. 

Povzeto po ElephantJournal / Verywellmind 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587