Da bi vedeli, ali ste tudi sami na dobri poti do izgorelosti, preverite ali se spopadate s prvimi simptomi izgorelosti.
Si večkrat izrečete naslednje stavke?
- Preprosto ne zmorem več;
- Preveč težav se je nabralo;
- Najraje bi pobegnil/-a;
- Zdi se mi, kot da sem na robu prepada.
Znaki, ki jih zdravniki pogosto prepoznajo ob izgorelosti, so še:
Fizični znaki
1. Bolečine v telesu in težko okrevanje po prehladih in drugih boleznih;
2. Slaba imunska odpornost;
3. Težave s prebavo: napihnjenost, zaprtje, diareja;
4. Močna želja po sladkem;
Nenehna izpostavljenost stresu privede do nenehne proizvodnje hormonov stresa, zaradi česar vsi procesi v telesu potekajo hitreje. Na ta način hitro porabimo energijo v telesu, telo pa zahteva hitro nadomestilo in poveča željo po sladkem. To se na dolgi rok izrazi v porušenju številnih procesov v telesu: prebava, imunski sistem, živčni sistem, hormonsko neravnovesje … Ko je oslabljen imunski sistem, se lahko pojavijo vnetja v telesu, kar vodijo do močnih bolečin, težav s kožo in prebavo. Prebava je močno povezana z živčnim sistemom, če prihaja do težav s prebavo, pa se zmanjša absorbcija pomembnih hranil ter se pričnejo nabirati toksini v telesu.
5. Slaba drža
6. Plitko dihanje
7. Občutljivost na zvoke, svetlobo, hitre gibe.
Del našega obrambnega mehanizma je, da se zvijemo navznoter, da bi zavarovali mehak trebuh. Tako ni nenavadno, da se ob kroničnem stresu, depresiji in izgorelosti, telo prične obnašati podobno, kar privede do slabe drže. Ko smo v nenehni pripravljenosti zaradi stresa, pa prihaja tudi do povečane občutljivosti naših čutov. Na dolgi rok lahko tako glas, močna svetloba in hitri gibi za nas postanejo neznosni.
Čustveni znaki:
8. Notranji monolog ali pogovor o izčrpanosti;
9. Prevladujoč občutek strahu – močna občutljivost na mnenja drugih;
10. Strah pred sprostitvijo, a hkrati nenehna utrujenost.
Stres povzroči, da telo vso energijo usmeri v reševanje določene naloge. To je tudi naraven način preživetja, kjer samozaščito dosežemo s proizvodnjo občutka strahu.
Anksioznost, občutek nemoči in strah glede prihodnosti in svoje varnosti tako postanejo prevladujoči občutki, ki spremljajo naša dejanja in odločitve. Zaradi tega se lahko ujamemo v začarani krog, ki le še spodbuja stres.
11. Že običajne naloge se zdijo težke;
12. Potreba po tem, da bi se izolirali od drugih;
13. Slaba kvaliteta spanca, zjutraj se zbujate neprespani;
Prekomerna količina stresa se pri različnih ljudeh odrazi različno: vse od anksioznosti, pospešenega bitja srca, lahko tudi panični napadi in paranoja – vse to pa je posledica prekomerno aktivnega živčnega sistema. Sčasoma nas to utrudi in imamo le še malo energije za vsakodnevne naloge. Močne čustvene reakcije prav tako vzamejo veliko energije. Visok nivo hormonov stresa v večernih urah pa lahko slabi naš spanec.
Vsi ti znaki kažejo, da se spopadate s kroničnim stresom in da ste le korak pred izgorelostjo. V tem primeru je ključnega pomena, da spremenite življenjski stil in skušate počasi izločiti čim več stresnih dejavnikov iz svojega življenja ali se jih naučiti bolje uravnavati. Pri tem vam lahko pomaga tudi posvet s psihoterapevtom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV